Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Sfabularyzowane obrazy na Festiwalu Sztuki Faktu

Środa, 4 października 2017 r.

Opowieść o polsko-żydowskich relacjach podczas II Wojny Światowej, historia Żołnierza Wyklętego i dzieje relacji państwa zakonnego i Królestwa Polskiego – cykl „Fakt w fabule” stanie się źródłem fascynujących fabularnych produkcji, opartych na prawdziwych historiach, które będzie można poznać w ramach Festiwalu Sztuki Faktu, odbywającego się w dniach 5-7 października w Toruniu.

W cyklu „Fakt w fabule” zaprezentowane zostaną trzy filmy, oparte na prawdziwych opowieściach. Pierwszego dnia Festiwalu Sztuki Faktu będzie można obejrzeć produkcję pt. „Sprawiedliwy” w reżyserii Michała Szczerbica. „Sprawiedliwy” to jedno z najciekawszych przedstawień relacji polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej w Polsce. Oparta na faktach, poruszająca opowieść o rodzinie gotowej zaryzykować wszystko, by nieść pomoc w czasach, gdy najprostszy odruch serca wymagał największego bohaterstwa. Scenarzysta obsypanej nagrodami „Róży” i producent „Jasminum” debiutuje jako reżyser filmu opartego na motywach rodzinnej historii. Produkcja zostanie zaprezentowana widzom 5 października, o godzinie 20:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, a seansowi towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserem, Michałem Szczerbicą.

Drugą produkcję, będącą częścią cyklu, stanowi film opowiadający o wspólnych losach państwa krzyżackiego i Królestwa Polskiego. „Habit i zbroja” przedstawia losy tych dwóch państw jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne i ścierają emocje aktorów historii. Scenariusz filmu obejmuje 300 lat, od XIII do XVI wieku. Film pokazuje powstanie Zakonu Szpitala NMP w Jerozolimie, a następnie kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego prosperity. Dalej film przedstawia wielką wojnę zakonu krzyżackiego z Polską i Litwą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem (1410 r.). Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego (1466 r.) i akces jego mieszkańców do Korony w tzw. hołdzie pruskim. Oprócz projekcji, odbędzie się również rozmowa z reżyserem filmu, Pawłem Piterą. To wszystko już 6 października o godzinie 19:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Ostatnią produkcją, zamykającą cykl Fakt w fabule jest film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Podejmuje on dla wielu kontrowersyjny problem Żołnierzy Wyklętych. Bohaterowie czy wręcz przeciwnie? Jaki sens nadawali swojej walce o niepodległą Polskę? Opowieść oparta na faktach, pokazuje żołnierzy podziemia walczącego z władzą ludową, aparatem bezpieki i NKWD od 1945 r. aż do tragicznego końca. Nawiązuje do historii Józefa Franczaka ps. „Lalka”, ostatniego „wyklętego”, który zginął w październiku 1963 r. Jest to pierwszy film produkcji Fundacji Między Słowami, założonej w 2008 r. przez Marcina Kwaśnego, który ma już na swoim koncie role Witolda Pileckiego i Romana Dziemieszkiewicza (brata „Roja”), a w filmie „Wyklęty” wciela się w dowódcę oddziału ps. „Wiktor”. Podobnie jak poprzednie części cyklu, ta również odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Film będzie można obejrzeć trzeciego dnia festiwalu o godzinie 13:00.

Już teraz zachęcamy do rezerwacji bezpłatnych wejściówek, gdyż ilość miejsc na pokazach – podobnie jak na innych festiwalowych prezentacjach, jest ograniczona.

***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są właściciel portalu Niezła Sztuka i EDF Toruń.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

***

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+