Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

„Plac Aniołów” nad Toruniem

Czwartek, 21 września 2017 r.

Zdjęcie: 2017 HULL

Już w sobotę 23 września rozpoczną się obchody 20-lecia wpisania toruńskiego Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Noc Kultury i francuski spektakl „Plac Aniołów” rozgrywający się wśród gotyckich murów Torunia zapadną w pamięć na długo!

Toruńska architektura już wiele razy stawała się scenografią dla spektakli połączonych z cyrkowymi akrobacjami w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych. Jednak „Plac Aniołów”, czy jak mówią o nim francuzi  *„Place des Anges” to niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie, jakiego w Toruniu jeszcze nie było. Tematyka spektaklu nawiązuje do toruńskich legend o aniele, który broni miasta przed wrogiem. Ten symboliczny charakter czyni spektakl niepowtarzalnym i łączy go nierozerwalnie z toruńską historią oraz architekturą. Podczas przedstawienia widzowie będą mieli okazję podziwiać niezwykłe zdolności aktorów i akrobatów, wykonywane między budynkiem poczty głównej, kościołem Panny Marii, kościołem akademickim pw. Św. Ducha, Ratuszem Staromiejskim oraz Centrum Kultury Dwór Artusa. Akrobacjom towarzyszyć będą specjalnie stworzone na to wydarzenie iluminacje świetlne, efektowne kostiumy, nastrojowa muzyka oraz, co najważniejsze, unoszące się w powietrzu tysiące piór, które z pewnością zrobią wrażenie na przedstawicielach wszystkich pokoleń. Łącznie zrzucona zostanie tona piór. W punkcie kulminacyjnym spektaklu na niebie pojawi się gigantyczny anioł wypełniony helem, który do końca towarzyszyć będzie artystom.

„Przygotowania do przedstawienia ruszyły pełna parą. Na Rynku Staromiejskim można już zobaczyć część instalacji, które, w połączeniu z zabytkowa architekturą, stanowić będą tło spektaklu. Tak ważny jubileusz, jakim jest 20. rocznica wpisania Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę UNESCO, zasługuje na efektowne świętowanie, a to z pewnością zapewni „Plac Aniołów” – mówi Przemysław Draheim, rzecznik Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Uwaga! Ważna informacja dla alergików:

Pióra używane w przedstawieniu są czyste i wolne od kurzu. Dodatkowo przeszły one antybakteryjny zabieg, aby uniknąć zagrożenia wystąpienia u widzów objawów alergicznych. Wszystkie pióra są naturalne, hipoalergiczne i biodegradowalne. Pochodzą z farm, których działania zgodne są z europejskimi zasadami w związku z opieką nad zwierzętami. Zwierzęta z tych farm są wolne od chorób zakaźnych. Pióra nie były wyrywane żywym stworzeniom, lecz pochodzą z recyklingu z mebli czy ubrań. Następnie były oczyszczane i sterylizowane. Żadne zwierzęta nie ucierpiały w celu wystawienia przedstawienia. Jednocześnie informujemy, że osoby uczulone na pierze uczestniczą w spektaklu na własną odpowiedzialność.

*Place des Anges, Written and directed by Pierrot BIDON and Stéphane GIRARD

***

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+