Jesteś tutaj: Wydarzenia kulturalne » Archiwum 2017 » Festiwal Teatrów Ulicznych 2017
Środa, 20 września 2017 r.
Torunianie pokochali ich kolorowe stroje, pomysłowość, otwartość oraz niezwykłe zdolności akrobatyczne. Mowa oczywiście o artystach występujących na toruńskiej Starówce w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych. Filmy ze spektakli zamieszczone w serwisie YouTube pomogą przypomnieć sobie te fantastyczne widowiska i towarzyszące im emocje.
Podczas trzeciej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych odbyło się aż 13 wydarzeń kulturalnych, w których wziąć udział mógł każdy. Przedstawienia skierowane były do wszystkich pokoleń i miały na celu głównie wprawić w zachwyt i wywołać uśmiech na twarzy. Artyści, wchodząc w interakcję z widzami, pozwolili im poczuć cyrkowy klimat i stać się częścią widowiska. Festiwal odniósł duży sukces szczególnie wśród rodzin z dziećmi, które stanowiły liczną grupę pośród widzów na większości przedstawień. To bardzo ważne, aby rodzice pokazywali swoim pociechom, w jak ciekawy sposób można spędzać wolny czas, szczególnie w dobie komputerów i internetu. Uczestnictwo w takich wydarzeniach kulturalnych rozwija w dzieciach kreatywność oraz pozwala odkrywać artystyczne zdolności. Co najważniejsze, kaskaderskie bądź cyrkowe sztuczki wywoływały na twarzach najmłodszych szeroki uśmiech, a to dla każdego rodzica jest największą radością.
Wielkim widowiskiem był spektakl „Spark!” grupy Worldbeaters Music z Wielkiej Brytanii. „Spark!” to w jednym zdaniu połączenie dynamicznej choreografii oraz rytmicznej muzyki na żywo. Przedstawienie odbyło się dwukrotnie — w świetle dziennym oraz w nocy, co pozwoliło obejrzeć je z różnych perspektyw. W nocy główną rolę odegrały błyszczące kostiumy, które stworzyły niezwykłą sztukę świateł. Oprócz fotorelacji z wydarzenia, dostępny jest też film w serwisie YouTube wykonany przez toruńską grupę RECity. Mimo że festiwal dobiegł końca, warto powrócić do tego czasu, kiedy wakacje dopiero się rozpoczynały, a kulturalne lato w Toruniu trwało w najlepsze.
Nie tylko „Spark!” przypadł do gustu kamerzystom, ale także „Elina” zaprezentowana przez Grete Gross z Estonii. To opowieść o kobiecie, która zapragnęła zapomnieć o zasadach i postanowiła podążać za marzeniami. Swoje emocje wyrażała za pomocą pantomimy oraz niezwykłych akrobatycznych sztuczek na szarfach. Tło przedstawienia, czyli toruńska fontanna Cosmopolis, widoczna na filmie z lotu ptaka, wprawiła widzów w melancholijny nastrój, pomimo energicznych akrobacji. Z kolei wykorzystanie zwolnionego tempa pozwala na dokładne prześledzenie ruchów artystki, wykonywanych z wielką dbałością o każdy szczegół.
Już za niecały rok czwarta edycja festiwalu. Toruńskie mury ponownie ugoszczą wspaniałych artystów z całej Europy, którzy, tak samo jak w tym roku, na pewno nie zawiodą.
***
Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonegopartnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.
Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:
„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020
Czwartek, 21 września 2017 r.
Piątek, 15 września 2017 r.