Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Wielkie projekcje na Bella Skyway Festival w Toruniu

Sobota, 26 sierpnia 2017 r.

Kosmiczny pływ, miejska poezja, tajemnicze obrazy na sklepieniu Kościoła Ducha Świętego poruszające się w rytm muzyki granej na żywo oraz zabawne stworki, starające się ze wszystkich sił stworzyć idealną bańkę mydlaną i wypuścić ją w świat — projekcje, które można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Bella Skyway Festival odbywającej się od 22 do 27 sierpnia w Toruniu zapierają dech w piersiach. 

Po raz trzeci podczas Bella Skyway Festival, węgierska grupa Limelight mierzy się z budynkiem Collegium Maximum. „Cosmic Flow” to dzieło węgrów, którzy w 2011 roku stworzyli jeden z pierwszych w Toruniu mappingów na budynku Collegium Maximum UMK. W tym roku, celem grupy Limelight było stworzenie dzieła, które zainspiruje odbiorców. W „Cosmic Flow” nie ma klasycznej opowieści ani narracji — są natomiast bardzo ważne elementy, oddziaływujące  z architektonicznymi cechami fasady budynku i muzyką: kosmos, woda, życie i człowieczeństwo. Sponsorem projekcji jest Toyota Bednarscy.

Obowiązkowym punktem programu 9. edycji Bella Skyway Festival jest również projekcja Water Concept Factory, wyświetlana na kurtynach wodnych w towarzystwie świecących i poruszających się w rytm muzyki dronów. Dzieło polskiej grupy Bodigi zachwyciło widzów podczas pierwszego pokazu — animowane, lekko niezdarne i przezabawne stworki, dążące do stworzenia idealnej bańki mydlanej skradły serca wszystkim zebranym podczas pierwszego pokazu projekcji na Błoniach Nadwiślańskich. Dzieci, które odwiedziły instalację, nie kryły zachwytu tym, co działo się na ogromnych kurtynach wodnych. Główną atrakcją projekcji były jednak rozświetlone drony, unoszące się nad głowami widzów. To rozwiązanie pojawiło się na Bella Skyway Festival po raz pierwszy w historii. Wszystkich, którzy nie mogli zobaczyć „Water Concept Factory” pierwszego dnia festiwalu, zapraszamy w kolejne dni na Błonia Nadwiślańskie (za przystanią AZS, na terenie dawnego Hotelu Wodnik) w godzinach 20.30-24.00. Bilety dostępne są w serwisie Groupon w cenie 7,99 zł lub w kasach na miejscu wydarzenia w cenie 10 zł. Wstęp dla dzieci do lat 12 gratis. Mecenasami instalacji są Bank Millennium i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Fot. Adrian Chmielewski K35 photo

Kolejną atrakcją tegorocznej edycji festiwalu jest mapping „Urban Poetry” portugalskiej grupy Ocubo, wyświetlany na budynku Urzędu Marszałkowskiego. Poetyckie połączenie miejskiej scenerii z elementami natury ukazuje sposób na przeżycie obecnej sytuacji, na przezwyciężenie problemów i przekraczanie granic wyobraźni. Ocubo zaproponuje widzom toruńskiego festiwalu coś wyjątkowego — mapping 3D zrealizowany w technologii widzenia stereoskopowego. Dynamiczna projekcja będzie stanowiła nową jakość na Bella Skyway Festival — wypożyczane widzom okulary 3D pozwolą jeszcze mocniej zagłębić się w barwną opowieść. Za zgubione lub zniszczone okulary pobierana będzie opłata w wysokości 10 zł. Partnerem projekcji jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Warto udać się również do Kościoła Akademickiego pw. Ducha Świętego. Będzie można obejrzeć tam projekcję „Organum” — jest to instalacja video-mappingowa z muzyką na żywo, pokazem świateł oraz systemem Surround®. Kompozycja Steve’a Nasha i Jana Mroczka na organy oraz instrumenty elektroniczne powstała specjalnie na potrzeby Bella Skyway Festival 2017. Muzyce granej na żywo w świątyni  towarzyszyć będą wizualizacje wyświetlane na prospekcie organów oraz sklepieniu kościoła, przygotowane przez VJ Pillowa oraz Bartosza Siorka. Za reżyserię świateł odpowiedzialni są Rafał Tysarczyk oraz Nina Minor z Fundacji Przetwórnia Sztuki, obejmującej opiekę artystyczną nad projektem „Organum”. Sponsorem projekcji jest Nowa Elektrociepłownia w Toruniu.

Przypominamy również o konkursie fotograficznym. Światło upiększa, światło pozwala zauważać szczegóły, światło wyróżnia. Na Bella Skyway Festival toruńską starówkę można oglądać w całkowicie innym świetle — dosłownie oraz w przenośni. Kolorowe iluminacje oraz gotycka architektura stanowią połączenie, którego nie widzi się na co dzień. Niewątpliwie takie momenty należy zatrzymać. W związku z tym organizujemy konkurs fotograficzny pod nazwą „Uchwyć blask Bella Skyway Festival”.Wyróżnionych zostanie pięć zdjęć, a ich autorzy otrzymają nagrody w postaci gadżetów festiwalu. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma ponadto nagrodę specjalną — wyjątkową kolację w restauracji Luizjana! Fotografie należy wysyłać pod adres konkurs@bellaskyway.pl w terminie do 3 września 2017 roku. Więcej informacji: www.bellaskyway.pl/konkursy.

Zapraszamy też na social media festiwalu. Zrób zdjęcie sobie, rodzinie, znajomym lub instalacji. Może być artystyczne, może być zabawne, ważne, żeby wiązało się z Bella Skyway Festival — liczymy na Twoją inwencję twórczą. Następnie wstaw zdjęcie na swój instagramowy profil i oznacz je hashtagiem #BellaSkywayFestival. Najciekawsze fotografie opublikujemy w mediach społecznościowych Bella Skyway Festival. Po najświeższe newsy zapraszamy na stronę festiwalu na Facebooku — https://www.facebook.com/skyway.festival/, oraz na stronę wydarzenia— https://www.facebook.com/events/1077299545703508/.

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, Toyota Bednarscy,
Nowa Elektrociepłownia Gazowa w Toruniu, Color SC oraz Specjal.
Głównym partnerem naukowym festiwalu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+