Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Czas zapalić światła — Bella Skyway Festival wystartował!

Środa, 23 sierpnia 2017 r.

Water Concept Factory i pokaz rozświetlonych dronów, ogromna, świetlna brama przy ulicy Szerokiej, mappingi na budynkach Collegium Maximum i Urzędu Marszałkowskiego, projekcja w kościele akademickim pw. Świętego Ducha, animowana historia z toruńskim smokiem i bohaterskim Hieronimem w roli głównej, tajemnicze starosłowiańskie opowieści oraz coś dla zapalonych rowerzystów — to wszystko podczas dziewiątej edycji Bella Skyway Festival, trwającej aż do niedzieli 27 sierpnia 2017 roku.

Toruń po raz kolejny rozbłysnął światłem. Rozpoczęła się bowiem 9. edycja Bella Skyway Festival. Świetlne instalacje po raz kolejny zagościły na toruńskiej Starówce, gdzie wszyscy zainteresowani sztuką światła mogą podziwiać je codziennie, od godziny 20.30 do 24.00 do niedzieli 27 sierpnia .

-Fot. Adrian Chmielewski, K35 photo

Wielką atrakcją tegorocznej edycji festiwalu okazało się „Water Concept Factory” — animowane, lekko niezdarne i przezabawne stworki, dążące do stworzenia idealnej bańki mydlanej skradły serca wszystkim zebranym podczas pierwszego pokazu projekcji na Błoniach Nadwiślańskich. Dzieci, które odwiedziły instalację, nie kryły zachwytu tym, co działo się na ogromnych kurtynach wodnych. Główną atrakcją projekcji były jednak rozświetlone drony, unoszące się nad głowami widzów. To rozwiązanie pojawiło się na Bella Skyway Festival po raz pierwszy w historii. Wszystkich, którzy nie mogli zobaczyć „Water Concept Factory” pierwszego dnia festiwalu, zapraszamy w kolejne dni na Błonia Nadwiślańskie (za przystanią AZS, na terenie dawnego Hotelu Wodnik) w godzinach 20.30-24.00. Bilety dostępne są w serwisie Groupon w cenie 7,99 zł lub w kasach na miejscu wydarzenia w cenie 10 zł. Wstęp dla dzieci do lat 12 gratis. Mecenasami instalacji są Bank Millennium i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

— Fot. Adrian Chmielewski, K35 photo

W tym roku, po trzyletniej nieobecności, w Toruniu pojawiła się również grupa Marianolight — uwielbiana przez widzów szóstej edycji festiwalu. Tym razem, włosi prezentują instalację zatytułowaną „Renaissance Palace”. Świetlne sklepienie, które rozciąga się nad ulicą Szeroką,  wykonane jest z tysięcy światełek LED. Światła — kolorowe i eleganckie, proste, ale także pełne przepychu, pochodzące z ciepłej, południowej Europy — to samo sedno miejskiego oświetlenia, to szlachetna i dawna sztuka, którą rodzina Mariano doskonaliła od pokoleń. Sponsorem instalacji Renaissance Palace jest firma Color SC.

Niedaleko ulicy Szerokiej, bo w Kościele Akademickim pw. Świętego Ducha, będzie można obejrzeć zaskakującą projekcję, połączoną z muzyką na żywo. Autorem „Organum”, które rozświetli kościół, jest polski artysta Kacper Nowak (Steve Nash). Jego nowatorski projekt to połączenie zabytkowego wnętrza świątyni z nowoczesnym mappingiem. Wideomappowaniu podlegać będzie prospekt organów oraz sklepienie nawy głównej. Całość dopełni 20 ruchomych głów świetlnych zsynchronizowanych z projekcją, a towarzyszyć jej będzie autorska muzyka Kacpra Nowaka wykonywana na żywo przez znakomitego polskiego organistę Jana Morczka oraz samego kompozytora. Sponsorem projekcji jest Nowa Elektrociepłownia Gazowa w Toruniu.

Na budynku Urzędu Marszałkowskiego, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć mapping, wykonany w technologii 3D przez portugalską grupę Occubo. „Urban Poetry” to poetyckie połączenie miejskiej scenerii z elementami natury. Mapping, wykonany w technologii widzenia stereoskopowego wprowadzi na Bella Skyway Festival nową, świeżą jakość, a wypożyczane widzom okulary jeszcze bardziej pozwolą im zagłębić się w opowiadaną historię. Za zgubienie bądź zniszczenie okularów, pobierana będzie opłata w wysokości 10 zł. Partnerem projekcji jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Poza wyżej wymienionymi atrakcjami, na uczestników czekają również wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich będzie mapping na budynku Teatru im. Wilama Horzycy pod nazwą „Legenda Północy”. W trwającej od kwietnia kampanii „Legenda Północy” marka Specjal — sponsor wydarzenia — w formie komiksów prezentuje blisko 30 historii i podań z północnych regionów Polski, w tym Pomorza i Kujaw. W widowiskowej projekcji Specjala to historia jest punktem wyjścia — pojawią się w niej legendarne symbole miasta, m.in. pierniki, Mikołaj Kopernik czy słynny dzwon „Tuba Dei”. Projekcja nieprzeznaczona dla widzów małoletnich.

Dodatkowo, wszyscy zapaleni miłośnicy rowerów będą mogli wziąć udział w Świetlnej Rowerowej Masie Krytycznej, która już po raz ósmy przyłączy się do Bella Skyway Festival. Stowarzyszenie Rowerowy Toruń zachęca wszystkich rowerzystów do przygotowania specjalnego oświetlenia swoich pojazdów. Czynnie włączając się w festiwal, jednocześnie propaguje się rower jako najlepszy środek codziennego transportu w mieście. Dla cyklistów, którzy najlepiej przygotują się do Masy, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń oraz Toruńska Agenda Kulturalna przygotowały specjalne upominki. Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna wystartuje 26 sierpnia o godzinie 21.00 z Rynku Nowomiejskiego.

Przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, uczestnicy festiwalu obejrzą niezwykły spektakl „Pieśń Bugajów” grupy teatralnej Avatar. Przedstawienie, które będzie można obejrzeć aż sześciokrotnie, nawiązuje do starosłowiańskich powieści. Podchodzi do nich jednak w sposób innowacyjny, wykorzystując przy tym promienie światła ultrafioletowego.  Spektakl opowiada o chłopcu, który zostaje wchłonięty do magicznego lasu i przeżywa w nim niesamowitą, pouczającą historię poznania wartości i moralności natury w jej wyrazistym, ucieleśnionym obliczu. Przedstawienie będzie można zobaczyć 23 i 24 sierpnia o godzinach 21.30, 22.30 i 23.30. Partnerem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.

***

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, Toyota Bednarscy,
Nowa Elektrociepłownia Gazowa w Toruniu, Color SC oraz Specjal.
Głównym partnerem naukowym festiwalu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+