Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

9. edycja Bella Skyway Festival przed nami

Czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Wielki powrót włoskiej grupy Marianolight z gigantyczną LED-ową konstrukcją, fabryka baniek mydlanych z pokazem świetlnych dronów, pierwszy w Polsce mapping wykorzystujący znane z kin okulary 3D czy — także po raz pierwszy w historii festiwalu — mapping wewnątrz Kościoła Akademickiego pw. Ducha Świętego — to tylko niektóre z wielu atrakcji 9. edycji Bella Skyway Festival w Toruniu, która potrwa od 22 do 27 sierpnia 2017 roku.

Plakat Bella Skyway Festival 2017
Pobierz plakat

We wtorek 22 sierpnia 2017 rusza już 9. edycja Bella Skyway Festival! W programie wydarzenia po trzech latach ponownie zagości Marianolight — autorzy uwielbianej i niezapomnianej przez uczestników festiwalu instalacji na ulicy Szerokiej. Włoscy artyści postanowili kolejny raz rozświetlić najsłynniejszą toruńską ulicę. Instalacja nazwana „Renaissance Palace” to gigantyczny portal wykonany z tysięcy światełek LED. Poprzez swoje dzieła Marianolight odwołuje się do stuletniej tradycji oświetlania ulic — luminarie, lecz podchodzi do niej w całkowicie innowacyjny sposób. Światła — kolorowe i eleganckie, proste, ale także pełne przepychu, pochodzące z ciepłej, południowej Europy — to samo sedno miejskiego oświetlenia mającego celebrować wspólnotę, to szlachetna i dawna sztuka, którą rodzina Mariano doskonaliła od pokoleń.

Po pojawieniu się Marianolight w 2014 roku na Bella Skyway Festival, wszyscy uczestnicy byli zachwyceni. Od tamtej pory dostawaliśmy dużo pytań, czy jeszcze kiedyś powrócą do Torunia. Dlatego postanowiliśmy zaprosić włoskich artystów, którzy z pewnością nie zawiodą oczekiwań widzów — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Sponsorem instalacji Renaissance Palace jest firma Color SC.

Kolejną wielką atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będzie „Water Concept Factory” — jedyna biletowana instalacja tegorocznej edycji festiwalu. Tym razem organizatorzy Bella Skyway Festival i twórcy zeszłorocznego, pierwszego na świecie wodnego kina 360° przygotowali coś, czego jeszcze w Polsce nie było: multimedialną instalację wodną wykorzystującą świetlne drony! „Water Concept Factory” to animowana, skierowana do całych rodzin opowieść ukazująca życie trochę niezdarnych, ale bardzo sympatycznych i pracowitych kolorowych stworków, pracujących w niezwykłej fabryce, których celem jest stworzenie idealnej bańki mydlanej i wypuszczenie jej w świat. To imponujące widowisko multimodalne połączy ze sobą światło, wodę, animacje oraz — po raz pierwszy — świetlne drony. Czegoś takiego jeszcze nikt w Polsce nie zrobił! Ogromna konstrukcja o rozpiętości 40 m, ponad 400 m2 ekranów projekcyjnych, tańczące fontanny, miliony kolorów światła w połączeniu z innowacyjnym rozwiązaniem latających świetlnych kul — to wszystko czeka na widzów Bella Skyway Festival. Wydarzenie odbędzie się w Toruniu, na Błoniach Nadwiślańskich (teren dawnego Hotelu Wodnik, przystań AZS). Bilety dostępne są w serwisie Groupon w cenie 7,99 zł lub w kasach na miejscu wydarzenia w cenie 10 zł. Wstęp dla dzieci do lat 12 gratis. Mecenasami instalacji są Bank Millennium i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oczom uczestników Bella Skyway ukaże się niezwykły mapping 3D zrealizowany w technologii widzenia stereoskopowego autorstwa grupy Ocubo z Portugalii. Dynamiczna projekcja będzie stanowiła nową jakość na festiwalu — wypożyczane widzom okulary 3D pozwolą jeszcze mocniej zagłębić się w barwną opowieść. Za zgubienie bądź zniszczenie okularów, pobierana będzie opłata w wysokości 10 zł. Partnerem projekcji jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Zaskoczeniem dla stałych bywalców Bella Skyway Festival może być projekcja nie na, lecz wewnątrz, Kościoła Akademickiego p.w. Ducha Świętego na Rynku Staromiejskim, a dokładnie na kościelnych organach. Pokaz nazwany przez twórców „Organum” to instalacja video-mappingowa z muzyką na żywo i pokazem świateł. Muzyce granej na żywo na organach i instrumentach elektronicznych towarzyszyć będą wizualizacje wyświetlane na prospekcie organów oraz sklepieniu świątyni. Sponsorem projekcji jest Nowa Elektrociepłownia Gazowa w Toruniu.

Łącznie z wyżej wymienionymi atrakcjami na 9. Bella Skyway Festival będzie można zobaczyć dwanaście instalacji i cztery projekcje autorów z aż siedmiu krajów, a także wziąć udział w pięciu wydarzeniach towarzyszących. Jednym z nich będzie mapping na budynku Teatru im. Wilama Horzycy pod nazwą „Legenda Północy”. W trwającej od kwietnia kampanii „Legenda Północy” marka Specjal — sponsor wydarzenia — w formie komiksów prezentuje blisko 30 historii i podań z północnych regionów Polski, w tym Pomorza i Kujaw. W widowiskowej projekcji Specjala to historia jest punktem wyjścia — pojawią się w niej legendarne symbole miasta, m.in. pierniki, Mikołaj Kopernik czy słynny dzwon „Tuba Dei”. Projekcja nieprzeznaczona dla widzów małoletnich.

Dodatkowo, w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie wystawiony sześciokrotnie spektakl „Pieśń Bugajów” teatru Avatar. Nawiązuje on do starosłowiańskich powieści w wydaniu nieprzeciętnym i unowocześnionym dzięki użyciu promieni światła ultrafioletowego. Opowiada o chłopcu, który zostaje wchłonięty do magicznego lasu i przeżywa w nim niesamowitą, pouczającą historię poznania wartości i moralności natury w jej wyrazistym, ucieleśnionym obliczu. Przedstawienie będzie można zobaczyć 23 i 24 sierpnia o godzinach 21.30, 22.30 i 23.30. Partnerem wydarzenia jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, Toyota Bednarscy,
Nowa Elektrociepłownia Gazowa w Toruniu, Color SC oraz Specjal.
Głównym partnerem naukowym festiwalu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+