Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Długi weekend w Toruniu

Piątek, 11 sierpnia 2017 r.

Akrobatyczne sztuczki w spektaklu „High-dreaming” czeskiego teatru V.O.S.A, Święto Toruńskiego Piernika, widowisko światło-woda-dźwięk grupy Water Concept na zakończenie Festiwalu Rzeki Wisły, Legendy Kujaw i Pomorza –  podczas długiego weekendu Toruń oferuje mnóstwo atrakcji.

 „High-dreaming” to wyjątkowe przedstawienie, któremu towarzyszy muzyka na żywo, ciekawe pojazdy i dźwięki miejskiego życia. Widowisko jest pełne sztuczek akrobatycznych, elementów żonglerki i pantomimy. Główną rolę gra wyobraźnia. Aktorzy oraz specjalnie wykreowane na potrzeby przedstawienia maszyny pozostają w nieustannym ruchu, jak atomy, które razem łączą się w cząsteczkę pełną mikroopowieści o ludzkich marzeniach i pragnieniach. Przedstawienia odbędą się 10 sierpnia o godzinie 19:00 oraz 11 sierpnia o godzinie 19:00 na Rynku Nowomiejskim. Wstęp bezpłatny!

Na spektakle zaprasza EDF  Toruń – producent ciepła i energii elektrycznej z nowej wysokosprawnej elektrociepłowni gazowej, sponsor Festiwalu Teatrów Ulicznych. Elektrociepłownia gazowa wyposażona w instalacje kogeneracyjne zapewni w długoletniej perspektywie ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Torunia i poprawi bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w regionie. Dzięki zastąpieniu kotłów węglowych nową elektrociepłownią gazową obniżony został średnio o 95% rzeczywisty poziom emisji tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów, co przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu.

 W piątek rozpocznie się Święto Toruńskiego Piernika — unikatowy w skali kraju festiwal kulinariów i kultury, w którego programie każdy znajdzie coś dla siebie. Na odwiedzających czekają pokazy kulinarne znanych szefów kuchni – Pascala Brodnickiego, Maliki Szyc-Juchnowicz oraz Sebastiana Olmy, międzynarodowe warsztaty piernikarskie, Międzynarodowy Zlot Foodtrucków, liczne atrakcje dla najmłodszych, koncerty znanych polskich i zagranicznych zespołów, pokazy sportowe w wykonaniu najlepszych instruktorów, a przede wszystkim niezwykła atmosfera miasta, które każdego roku przyciąga ponad 2 miliony turystów! Atrakcje ulokowane będą na toruńskich Błoniach Nadwiślańskich i w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4.

Na Starym Rynku powstanie także punkt informacyjny z atrakcjami w formie Chatki Piernikowej. Atrakcje dostępne będą w dwóch strefach: sportowej ze stołem do tenisa stołowego i koszem z piłkami do koszukówki oraz multimedialnej, gdzie można będzie pograć w gry na konsoli Xbox One z sensorem Kinect czy obejrzeć filmz 8. Bella Skyway Festival w technologii 360 stopni, dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości. Punkt otwarty będzie 11 sierpnia w godz. 15:00-20:00 i 12 sierpnia w godz. 10:00-20:00.

Dodatkowo, w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, w dniu 12.08.2017 r. w godzinach o 14:00 i 16:00 w Chatce Piernikowej na Rynku Staromiejskim odbędzie się dwukrotnie występ polegający na opowiadaniu legend z rejonu Kujaw i Pomorza. Specjalnie przygotowane legendy zostaną przedstawione w przestrzeni Starego Miasta przez młodego aktora — Łukasza Przykłockiego. W programie oprócz dobrze znanych opowieści o Flisaku czy Aniele w herbie znajdą się także legendy zatopionej armii, powstaniu Bydgoszczy czy skarbie z Julianowa. Słuchacze przypomną sobie legendy związane z założeniem miast oraz usłyszą nieznane dotąd opowieści, przybliżając sobie historię regionu. Propozycja skierowana jest zarówno do najmłodszych jak i starszych widzów.

Tego samego dnia w województwie kujawsko-pomorskim rozpocznie się Festiwal Wisły. W Toruniu będzie miał miejsce 14 i 15 sierpnia. Festiwal Wisły 2017 to największe wydarzenie w Polsce organizowane w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły. Wydarzenie wzoruje się na Festiwalu Loary w Orleanie, imprezie prezentującej tradycyjne żeglarstwo rzeczne z terenu całej Europy. Na Festiwalu prezentowane będzie tradycyjne rzeczne rzemiosło, odbędzie się także przegląd piosenki żeglarskiej „Szkuta”. Najefektowniejszym wizualnie akcentem imprezy, w dniu 15 sierpnia o godz. 20:45, będą parady kolorowych i podświetlonych łodzi oraz statków na tle toruńskiej Starówki – widowisko światło-woda dźwięk autorstwa grupy Water Concept, znanej między innymi z uwielbianych przez publikę instalacji na Bella Skyway Festival w Toruniu. Wszyscy chętni będą mogli przepłynąć się tradycyjnymi łodziami. Show zakończy efektowny pokaz fajerwerków rozświetlających łodzie i statki na tle panoramy Torunia.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.


Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+