Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Festiwal Wizje już 6 lipca!

Środa, 5 lipca 2017 r.

Kolejne fantastyczne wydarzenie kulturalne zacznie się już w ten czwartek. Na toruńskiej Starówce zagości aż 8 projektów sztuki współczesnej, które dostępne będą dla każdego.

Tematem tegorocznej edycji są „Przywidzenia”, dlatego spodziewać się można dużej porcji street art’u w połączeniu z iluzją. Dzieła stworzone są w charakterze site-specific.  Jest to dziedzina sztuki, polegająca na kreowaniu dzieł mających funkcjonować w precyzyjnie określonym, zaplanowanym z góry miejscu. Jaki ma cel? Ukazuje w zupełnie innym świetle znane nam obszary bądź budynki.

Poniżej plan tegorocznego Festiwalu Wizje.

Kiedy odbija

Przy Fontannie Cosmopolis można już zobaczyć projekt „Kiedy odbija” Joanny Osińskiej. Mimo że deszcz zwykle przeszkadza przy festiwalach plenerowych, to dzieło lśni dzięki niemu jeszcze bardziej. Krople wody osadzają się na lustrzanych kołach, co sprawia, że odbicie wydaje się być trójwymiarowe. Warto to zobaczyć!

Kawałek Nieba

Z kolei nad ulicą Pod Krzywą Wieżą zawisło już dzieło Szymona Motyla stworzone z niebieskich i transparentnych witraży zatytułowane „Kawałek Nieba”. Patrząc na projekt obserwator ma wrażenie, że jest on tylko grafiką, jakby ktoś wykonał komputerową wizualizację części nieba. Opisywany efekt bardzo wyraźnie widać na zdjęciach.

Rzeka

Przygotowany jest już też projekt „Rzeka” Kamila Myszkowskiego. Czerń powierzchni książek nie pozwala odczytać zapisanych na kartach słów. Książki symbolizują historie tych wszystkich osób, których nie jesteśmy w stanie poznać. Czarna rzeka jest wizją tego, jak obok nas przepływają losy miliardów ludzi. Losy, z którymi nigdy się nie zetkniemy. Historie życia, których nigdy nie odczytamy.

Więcej informacji o wszystkich instalacjach na stronie http://festiwalwizje.pl/.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+