Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Festiwal Wizje – toruński street art

Poniedziałek, 3 lipca 2017 r.

Sztuka, iluzja oraz historyczna architektura – to niezwykłe połączenie już niedługo zagości w Toruniu. Od 6 do 9 lipca mury toruńskiej starówki zmienią się nie do poznania! Oczom mieszkańców i turystów ukażą się niezwykłe instalacje pod wspólną nazwą „Przywidzenia”.

Festiwal „Wizje” organizowany jest już po raz trzeci przez Toruńską Agendę Kulturalną. Każdego roku prezentuje sztukę współczesną w przestrzeni Starego Miasta. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych siedmiu artystów sztuki współczesnej. Stworzyli oni 8 niezwykłych dzieł, które zajmą przestrzeń od Fontanny Cosmopolis przez Plac Rapackiego, ul. Pod Krzywą Wieżą aż do Skweru Marynarki Wojen­nej. Są to obiekty o charakterze site-specific – stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. To czyni tegoroczną edycję Festiwalu „Wizje” tak wyjątkową.

Plakat Festiwalu Wizje 2017
Pobierz plakat

„Wizje” są próbą przybliżenia sztuki współczesnej i wyjścia z nią w przestrzeń publiczną, co daje możliwość interakcji z mieszkańcami Torunia, zwłaszcza tymi, którzy na co dzień nie uczest­niczą aktywnie w życiu kulturalnym miasta. Artyści wizjonerzy przyglądają się z bliska miejskiej strukturze i przetwarzają widzianą rzeczywistość, przenikają średniowieczne mury, sięgając znacznie głębiej niż potrafi oko człowieka. Są pewnego rodzaju zderzeniem, konfrontacją pomiędzy tym, co zastane i ciągłe, a tym, co ulotne i efemeryczne.

Dlaczego „Przywidzenia”? Zjawiska artystyczne pojawiają się w przestrzeni toruńskiego Starego Miasta na chwilę. Są spojrzeniem na miejską perspektywę i przetworzeniem widzianej rzeczywistości. Majaki, zaburzenia przestrzeni, iluzja — to zaledwie część tego, co uchwycić można patrząc na wylot, docierając do drugiego dna, dostrzegając to, czego nie widzą inni.

mówi Przemysław Draheim, rzecznik Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Na odbiorców czeka wiele atrakcji. Zobaczyć będzie można rzekę powstałą z książek autorstwa Kamila Myszkowskiego, która wypłynie z jednego z filarów Pod Łukiem Cezara w stronę Placu Ra­packiego. Oryginalność tego projektu tkwi w kartkach papieru wspomnianych książek, które owiewane przez wiatr będą stwarzały iluzję płynącej wody.

Innym obiektem obecnym na Festiwalu będą czarne koty wykonane przez Szymona Motyla, nawiązujące do toruńskiej legendy o kocie Blachaczu, który uratował Toruń. Co ciekawe, kierunek pozornej wędrówki kota wskazuje miejsce kolejnych instalacji.

Dodatkowo przy fontannie Cosmopolis, a także w jej wnętrzu, zainstalowane zostaną trzy wolno stojące obiekty, które będzie można oglądać zarówno z zewnątrz jak i od środka. Na jedną formę składa się stalowa konstrukcja w kolorze jasnoszarym oraz spiętrzone pasy miękkiego PCV zwieszone z góry wewnątrz konstrukcji. Projekt dostarczy z pewnością całą gamę wrażeń oraz pozwoli „zanurzyć się” w krajobraz. Autorką tego projektu, noszącego nazwę „Ot!_pływanie”, jest Anna Kaczkowska.

Więcej szczegółów, plan i opis wszystkich instalacji na stronie: http://festiwalwizje.pl/.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+