Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Dni Torunia

Wtorek, 13 czerwca 2017 r.

Co nas czeka podczas obchodów Święta Miasta? Starówka rozbrzmiewająca muzyką, emocjonujący pokaz umiejętności linoskoczków, wręczenie Katarzynek i koncert zespołu Ørganek, oraz tętniące życiem spektakle teatrów ulicznych — to wszystko i jeszcze więcej czeka na nas podczas Dni Torunia, których nie można przegapić. 

Toruń po raz kolejny będzie obchodził swoje święto i jak co roku, nie może zabraknąć wydarzeń z tym związanych. Rynek Staromiejski i jego okolice staną się wtedy miejscem wielu atrakcji, z których będzie można skorzystać od 21 do 25 czerwca. W tych dniach, Toruń stanie się miejscem tętniącym życiem, muzyką i sportową rywalizacją. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, ponieważ jest w czym wybierać. Od wystaw, po spektakle teatralne w gmachach jak i w przestrzeni miasta, aż do mocnych wrażeń zapewnionych przez sportowców i linoskoczków, po raz drugi odwiedzających nasze miasto. Na tych, którzy pragną pogłębiać swoją wiedzę i obcować ze sztuką współczesną, czekają wydarzenia organizowane przez Galerię Sztuki Wozownia oraz Centrum Sztuki Współczesnej. Atrakcje zaoferują również Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Muzeum Historii Torunia oraz Dwór Artusa. Wielu kulturalnych wrażeń dostarczą natomiast Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Na językach” oraz Międzynarodowy Festival „Nova Muzyka i Architektura”. W trakcie Dni Torunia, będzie można również w dalszym ciągu korzystać z atrakcji Jarmarku Katarzyńskiego! Miejscem pełnym wrażeń staną się też ruiny Zamku Krzyżackiego, w których poznamy słowiańskie zwyczaje związane z Nocą Kupały i spędzimy czas w rodzinnym gronie podczas Zamkowego Festynu Integracyjnego.

Afisz Dni Torunia 2017
Pobierz

Piernikowa Aleja Gwiazd

Najważniejszym wydarzeniem Święta Miasta będzie Piernikowa Aleja Gwiazd, której inicjatorami są Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników – Fabryka Cukiernicza „Kopernik”.

Piernikowa Aleja Gwiazd 2017
Pobierz plakat

Już po raz kolejny na Rynku Staromiejskim uroczyście zostaną odsłonięte dwie tabliczki w kształcie najsłynniejszych toruńskich pierników – Katarzynek. W tym roku do Alei zasłużonych torunian przed Dworem Artusa dołączą prof. Marian Filar – prawnik, profesor zwyczajny, poseł na Sejm VI kadencji oraz Tomasz Organek – muzyk, kompozytor, autor tekstów, zdobywca wielu prestiżowych nagród muzycznych. Poza odsłonięciem Katarzynek, na wszystkich obecnych czekają liczne atrakcje i niespodzianki. Zwieńczeniem całej uroczystości będzie natomiast koncert zespołu Ørganek.
Partnerem Piernikowej Alei Gwiazd jest Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A.

Teatralna Iskra zapłonie

W sobotę i niedzielę na Rynku Staromiejskim będziemy mogli zobaczyć niezwykle efektowny brytyjski spektakl „Spark!” w wykonaniu grupy Worldbeaters Music, który zainauguruje Festiwal Teatrów Ulicznych. Spektakl jest połączeniem dynamicznej choreografii z rytmiczną muzyką wykonywaną na żywo. Całość zwieńczona jest natomiast niesamowitymi strojami i grą świateł. To wyjątkowe połączenie widowiska ze sztuką światła, odgrywane zarówno w świetle dziennym, jak i w ciemności będzie kolejnym ciekawym punktem na mapie Dni Torunia. Na spektakle zapraszamy 24 i 25 czerwca o godzinie 16.00 i 22.00.

Copy of NYE 2012 by Richard Kenworthy

Festiwal Teatrów Ulicznych potrwa do końca wakacji. Już po raz trzeci zobaczymy prezentowane w przestrzeni miejskiej przedstawienia teatralne w wykonaniu grup z całego świata i z Polski. Spektakle będą odbywać się w przestrzeni Starówki i w jej bliskich okolicach. W programie Festiwalu znalazły się spektakle adresowane do różnych pokoleń mieszkańców i goszczących w mieście turystów. Przedstawienia mają służyć ukazaniu najnowszych trendów współczesnego teatru ulicznego, opartego na połączeniu muzyki, światła i sztuki cyrkowej. 

Starówka rozbrzmi muzyką

Dni Torunia otworzy Święto Muzyki w ramach którego na toruńskiej starówce po raz kolejny zagoszczą zespoły i soliści. Przez całe popołudnie mieszkańcy miasta będą mogli posłuchać różnorodnej muzyki „na żywo” oraz spotkać się z lokalnymi twórcami. Święto, zgodnie z hasłem „Muzyka wszędzie, koncert nigdzie!”, to nie festiwal, ale przeżywanie muzyki i doświadczenie jej energii. W przedsięwzięciu bierze udział kilkanaście toruńskich zespołów, które będą prezentowały się w takich punktach jak Piernikowe Miasteczko, róg ulic Szerokiej i Mostowej, Rynek Staromiejski, ulica Świętego Ducha oraz w klubokawiarniach. Warto zatem tego dnia wybrać się na spacer ulicami miasta, aby odkryć nowe zespoły i spędzić czas w muzycznej, pełnej energii atmosferze. 

Święto Muzyki 2017
Pobierz plakat

Slackline Games po raz drugi

Wszystkich zainteresowanych powietrznymi akrobacjami na linie, na pewno zainteresuje to wydarzenie. Po raz drugi, wszyscy fani mocnych wrażeń będą mogli obejrzeć Slackline Games. Zawody w przechodzeniu po linie będziemy mogli obserwować już 22 czerwca na Rynku Staromiejskim. W powietrzu zobaczymy najlepszych linoskoczków świata, którzy zmagając się na linie zapewnią nam niezwykłe wrażenia. Oprócz samych zawodów znajdą się też atrakcje dla najmłodszych. Dzieci pod okiem doświadczonych instruktorów będą mogły  nauczyć się podstaw chodzenia po linie.

Na Dni Torunia zaprasza Miasto Toruń.
Sponsorem Dni Torunia jest firma Abler.

***

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+