Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

TAK koordynatorem międzynarodowego projektu młodzieżowego

Poniedziałek, 5 grudnia 2011 r.

Międzynarodowa debata w Hotelu Filmar, z udziałem prawie trzydziestu młodych entuzjastów kultury z czterech miast partnerskich: Torunia, Szczecina, Pilzna i Hradca Králové, rozpoczęła polsko-czeski projekt „COOLture Freshmaker”. To pierwsze z cyklu czterech spotkań odbyło się w dniach 25–27 listopada w Toruniu.

W ramach projektu we wszystkich miastach partnerskich zostaną zorganizowane debaty dotyczące kreowania polityki kulturalnej i młodzieżowej w Polsce i Czechach. W spotkaniach wezmą udział przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, artyści i eksperci ds. kultury i polityki młodzieżowej. W każdym z miast odbędą się warsztaty pod wspólnym hasłem „Demokracja przez sztukę” przygotowywane we współpracy z lokalnymi artystami. Ich celem jest zaprezentowanie sztuki tworzonej przez miejscowych twórców i różnych form artystycznego wyrazu, jako przestrzeni kreatywnej, prowokującej do rozmów, będącej impulsem do zmian.

Podczas międzynarodowej debaty, która odbyła się w sali konferencyjnej Hotelu Filmar, młodzi Polacy i Czesi rozmawiali o roli młodzieży w kreowaniu polityki kulturalnej, specyfice kulturalnej swoich miast i sposobach promowania młodych twórców. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i artyści. O roli młodzieży w kształtowaniu strategii kulturalnej miasta mówił Jacek Kwiatkowski z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, który przygotowuje strategię dla Torunia. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z systemem stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Torunia i poznać jednego ze stypendystów, fotografika Patryka Lewandowskiego.

Uczestnicy projektu wzięli udział w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach ze świadomości używania własnego głosu. Muzyczne warsztaty prowadził Tomasz Cebo, który udowodnił, że rytm i muzyka obecne są wszędzie, w miejskim szumie, oddechach, krokach i biciu serca — wyjaśnia Anna Rzemykowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, koordynator projektu. Każdy z uczestników miał okazję stanąć na scenie i posłuchać jak brzmi jego głos przetworzony przez mikrofon i głośniki. Sobotnie warsztaty potwierdziły, że na płaszczyźnie muzycznej można tworzyć i porozumiewać się ponad podziałami językowymi i kulturowymi.

Rozpoczęta w Toruniu wymiana poglądów i doświadczeń będzie kontynuowana podczas kolejnych spotkań w ramach projektu, najbliższe odbędzie się już w styczniu w Pilźnie.

Projekt „COOLture Freshmaker” realizowany jest w ramach programu „Młodzież w działaniu” finansowanego przez Komisję Europejską. Toruńska Agenda Kulturalna pełni w nim rolę koordynatora. Partnerami w projekcie są dwa czeskie stowarzyszenia: Paproch, o.s. z Pilzna i Poco a poco animato o.s. z Hradca Králové oraz Fundacja Kultury i Sportu „Prawobrzeże”. Cykl międzynarodowych spotkań zakończy się w kwietniu 2012 r.

Młodzież w działaniuTen projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+