Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Rock-opera „Krzyżacy” w Toruniu

Wtorek, 10 maja 2011 r.

Znakomici polscy wokaliści: Artur Gadowski (IRA), Paweł Kukiz (Piersi), Maciej Balcar (Dżem) i Maciej Silski wystąpią 16 maja 2011 roku w Toruniu w rock-operze „Krzyżacy”. Widowisko zostanie zaprezentowane o godz. 20.00 w scenerii Fosy Zamkowej, w ramach cyklu wydarzeń upamiętniających zawarcie I i II Pokoju Toruńskiego. Wstęp wolny.

„Krzyżacy” to przygotowane z wielkim rozmachem muzyczne widowisko, nawiązujące do klasyki światowej rock-opery. Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIV i XV wieku. Opowiada historię miłości Danusi Jurandówny (Olga Szomańska) i Zbyszka z Bogdańca (Maciej Silski) oraz zakochanej w Zbyszku Jagienki Zychówny (Joanna Dec). Historia miłosna rozgrywa się na tle konfliktu polsko-krzyżackiego i wielkiej wojny w 1410 roku. „Spektakl nie stanowi próby przywołania atmosfery powieści, czy filmu, nie jest przedstawieniem historycznym, lecz współczesną rock-operą, widowiskiem utrzymanym w mrocznej, czarno-białej rockowej stylistyce” — wyjaśnia Marcin Kołaczkowski, reżyser spektaklu.

Znani aktorzy i wokaliści występują we współczesnych kostiumach (autorstwa Tomasza Partyki). „Moja Danusia jest silną, współczesną kobietą, która bardzo kocha Zbyszka i walczy o niego z Jagną” — mówiOlga Szomańska. Nowoczesna jest choreografia spektaklu, opracowana przez Agnieszkę Glińską z krakowskiego Art Color Ballet, a jedynym scenograficznym odniesieniem do średniowiecza są miecze.

Premiera spektaklu, który powstał z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, odbyła się 30 grudnia 2010 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. „W Toruniu, w ramach obchodzonego w naszym mieście Roku Pierwszego i Drugiego Pokoju Toruńskiego, prezentacja rock-opery ma szczególny charakter. Widowisko wystawiane jest w plenerze, w gotyckiej scenerii toruńskiej Fosy Zamkowej, a wstęp na nie jest wolny, inaczej niż miało to miejsce w innych miastach” — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. „Dodatkowo, tylko toruńska publiczność ma szansę usłyszeć zamykający dzieło utwór „Zapewne nie ostatni raz”, napisany specjalnie dla Torunia i wykonany przez Artura Gadowskiego, odtwórcę roli króla Jagiełły”.

Rock-opera „Krzyżacy” to widowisko muzyczne autorstwa Marcina Kołaczkowskiego (scenariusz i reżyseria), Jacka Korczakowskiego (słowa) i Hadriana Filipa Tabęckiego (muzyka). Organizatorami spektaklu są Toruńska Agenda KulturalnaUrząd Miasta Torunia, natomiast partnerami wydarzenia są Hotel Mercure Helios, Hotel 1231TVK Toruń i Radio Gra.

Zaproszenia na rock-operę „Krzyżacy” (miejsca siedzące), plakaty z autografami wokalistów oraz program z płytą przekazują swoim Czytelnikom, Widzom i Słuchaczom: Radio Gra, Radio Plus, Gazeta Pomorska, Nowości, Teraz Toruń, Twoje-Miasto.pl oraz magazyn kulturalny TVP Bydgoszcz „Trochę kultury”.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+