Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Być jak Picasso! Wyjątkowa wystawa podwórkowego designu

Poniedziałek, 14 listopada 2011 r.

Zniszczone drewniane deski, szklane butelki oraz porcelanowe kubki, których urok już dawno minął, za pomocą specjalistycznych zabiegów zmieniły się w artystyczne rekwizyty. Twórczymi renowatorami było kilkanaścioro najmłodszych mieszkańców osiedla Bydgoskie Przedmieście. Efekt ich prac będzie można podziwiać w galerii V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu (ul. Sienkiewicza 34) w najbliższą środę, 16 listopada 2011 roku, o godzinie 17.00.

Na wystawie prezentowane będą fotografie, które powstały podczas warsztatów rękodzielniczych „Podwórkowy design”, organizowanych w ramach projektu „Podwórkowcy”.

Warsztaty odbywały się w październiku w Oratorium na Rybakach – wyjaśnia Agnieszka Marecka, koordynator projektu. Projekt realizowany jest przez Toruńską Agendę Kulturalną przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Jego celem jest kulturalna aktywizacja młodzieży z Bydgoskiego Przedmieścia. Uczestnikami warsztatów byli najmłodsi mieszkańcy tej dzielnicy. Każdy dzień warsztatów upływał w intensywnej twórczej atmosferze i kończył się wspólnym biesiadowaniem przy słodkich bułeczkach. Podczas warsztatów dzieci poznawały różne techniki rękodzielnicze. Najbardziej do gustu przypadł im decoupage. Stare przedmioty ozdobione tą techniką młodzi uczestnicy uwiecznili na zdjęciach, które pokazane będą na środowej wystawie.

Technika decoupage, którą posługiwali się młodzi artyści, polega na ozdabianiu powierzchni przedmiotów wzorem wyciętym z papieru lub serwetki papierowej. Klasyczny decoupage to naklejanie wzoru z papieru i pokrycie go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i wyglądał tak, jak namalowany. Z czasem twórców techniki deoupage zaczęto uważać za artystów, przy pomocy decoupage tworzyli także Pablo Picasso i Henri Matisse.

Młodzież w działaniuTen projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+