Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Międzynarodowy Bella Skyway Festival wysyła młodych artystów do Singapuru!

Czwartek, 2 marca 2017 r.

i Light Marina Bay w Singapurze

Osobliwa „Wioska małych ludzi”,  tajemniczy i wyjątkowy „Home”, gdzie gra światła tworzy iluzoryczny obraz typowego domu oraz „Zakłócenia w poziomie” — autorzy tych instalacji, wystawianych na toruńskim festiwalu światła, polecą w tym roku do Singapuru na i Light Marina Bay, gdzie będą promowali swoją twórczość wśród ważnych międzynarodowych partnerów Bella Skyway Festival. Odbiorcy jednego z najważniejszych azjatyckich festiwali światła będą mogli podziwiać instalacje młodych artystów w dniach 3–26 marca 2017.

7. Bella Skyway Festival, podczas którego jako kolektyw Filmovi zaprezentowali „Wioskę małych ludzi”, był przełomem w ich karierze. Powodzenie „Wioski” zachęciło Toruńską Agendę Kulturalną do ponownego zaproszenia instalacji ich autorstwa „Home” rok później, na 8. Bella Skyway Festival. Anna Galas, Maciej Słomiński i Aleksander Sawicki są młodymi autorami instalacji „Home”.

Home

Dzięki sukcesom na ostatnich dwóch toruńskich festiwalach światła Toruńska Agenda Kulturalna zaprosiła artystów do współpracy przy singapurskim i Light Marina Bay. Sami mówią o sobie, że są trójką przyjaciół z różnych środowisk, każdy z zupełnie innym wykształceniem. Dzięki temu postrzegają świat zupełnie inaczej. To, co nas wyróżnia, to nasza dbałość o szczegóły i zaskakujące rozwiązania — mówią zgodnie młodzi białostoczanie. Dwójka z nich — Anna Galas i Maciej Słomiński — poleci do Singapuru i tam będzie prezentować swój projekt na wydarzeniu i Light Marina Bay.

Po sukcesie na toruńskim festiwalu światła zdecydowaliśmy się jako organizator Bella Skyway Festival zarekomendować instalację młodych artystów pt. „Home” na festiwal w Azji. Jest to drugi koniec świata, zupełnie inni ludzie i zwyczaje. Mamy nadzieję, że instalacje odniosą międzynarodowe sukcesy — mówi Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Zakłócenia w poziomie

„Zakłócenia w poziomie” to dzieło Katarzyny Malejki i Joachima Sługockiego, które również pojawi się na singapurskim festiwalu. Premiera ich instalacji, pierwotnie nazwanej „Drzewa”, miała miejsce na 5. Bella Skyway Festival w 2013 r. i wśród publiczności przyjęła się bardzo pozytywnie.

Azjatycki festiwal

Instalacje polskich artystów będzie można oglądać niemal przez cały marzec (3–26 marca 2017) na azjatyckim odpowiedniku toruńskiego festiwalu światła — i Light Marina Bay w Singapurze. Festiwal jest jednym z najważniejszych festiwali światła w Azji Południowo-Wschodniej. Wydarzenie to przyciąga tysiące mieszkańców i turystów również szeregiem dodatkowych atrakcji . Projekty wystawiane dookoła Zatoki Marina w centrum Singapuru tworzone są z materiałów przyjaznych środowisku oraz z energooszczędnych oświetleń.

Międzynarodowa konferencja festiwali światła w Toruniu

i Light Marina Bay to nie jedyny ważny międzynarodowy akcent podczas przygotowań do tegorocznej edycji Bella Skyway Festival. W tym roku w Toruniu, podczas 9. Bella Skyway Festival (22–27 sierpnia 2017 roku), odbędzie się międzynarodowe spotkanie szefów festiwali światła z całej Europy i Ameryki Północnej, w tym największego na świecie festiwalu światła w Lyonie. ILO (International Light Festival Organisation) zrzesza twórców festiwali, którzy współpracują od trzech lat. Oficjalnie ILO funkcjonuje od listopada zeszłego roku, a jednym z jego założycieli jest Bella Skyway Festival!

Celem Organizacji jest wzajemna inspiracja, wymiana wiedzy, szukanie nowych rozwiązań i możliwości oraz rozwijanie przyszłości i dziedzictwa kulturowego. Festiwale światła to hybryda rozrywki, pomysłu i sztuki.  Siłą napędową  ILO jest budowanie świadomości dotyczącej festiwali światła oraz wzmocnienie ich roli w kontekście kulturowym, społecznym i innowacyjnym. Cieszymy się, że jako Bella Skyway Festival możemy być jednymi z założycieli tego ruchu — mówi Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

* * *

9. Bella Skyway Festival odbędzie się w Toruniu, w dniach 22–27 sierpnia 2017 roku.
Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:

„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+