Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w tym roku w maju

Wtorek, 24 stycznia 2017 r.

fot. K. Bieliński

„Kariera Nikodema Dyzmy” — niezwykły musical warszawskiego Teatru Syrena zainauguruje VIII edycję Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, w tym roku odbywającego się w maju. Po raz pierwszy w Toruniu, po raz pierwszy w nowoczesnych wnętrzach Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki — dla wszystkich tych, którzy chcą wybrać się w podróż do magicznego świata muzyki, piosenki i tańca. Koncert otwarcia odbędzie się 25 maja 2017 roku o godzinie 19.00 w CKK Jordanki. Bilety do nabycia od 10 marca 2017 roku w kasie CKK Jordanki oraz w serwisie Bilety24 w cenie 70 zł.

Musical „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to harmonijne widowisko opierające się na powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1932 roku pod tym samym tytułem. Wyraziście zarysowane postaci, przejrzysta i logiczna dramaturgia wkomponowana przez pisarza w klarowne wątki sprawiła, że w 1980 roku powstał siedmioodcinkowy serial telewizyjny w reżyserii Jana Rybkowskiego, w którym w tytułową rolę zagrał nieoceniony Roman Wilhelmi.

Przepełniona odważną i celną satyrą, tym razem muzyczna adaptacja, kolejny raz przeniesie widzów do świata kariery politycznej prostaka i ignoranta — Nikodema Dyzmy.

„Kariera Nikodema Dyzmy” to historia ubogiego — nazwijmy to wprost — buca, człowieka obdarzonego średnim intelektem, nieszczęśliwego, biednego, wykluczonego, który na skutek zbiegu okoliczności robi zawrotną karierę. Zabawne i groteskowe sytuacje tytułowego bohatera, w którego wciela się Przemysław Bluszcz, ukazują nam mechanizmy rządzące ludźmi i światem wokół nas — informuje Wojciech Kościelniak, reżyser musicalu.

Na scenie zobaczymy również Martę Walesiak i Barbarę Melzer (obie wcielą się w postać Lali) oraz Annę Terpiłowską w roli Mańki. Naiwną i eteryczną Ninę zagra Emilia Komarnicka. W roli Żorża wystąpi Przemysław Glapiński.

Ponad dwugodzinne widowisko muzyczne z licznymi piosenkami to zasługa silnego składu realizatorów. Muzykę do spektaklu napisał Piotr Dziubek. Autorem choreografii jest dobrze znany widzom, wielbicielom przedstawienia „Halo Szpicbródka”, Jarosław Staniek. Pełen uroku świat przedwojennej Polski uwspółcześni swoją scenografią Damian Styrna. Kostiumy zaprojektuje Bożena Ślaga.

Nabór do Przeglądu Konkursowego

Jednocześnie informujemy, iż nabór do Przeglądu Konkursowego VIII edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej trwa do 31 marca 2017 roku.

Przegląd jest adresowany do wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych, a zwłaszcza laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki i uczestników konkursów telewizyjnych. W konkursie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 18 lat. W przeglądzie konkursowym nie mogą brać udziału nagrodzeni uczestnicy poprzednich edycji.

Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną pod adresem www.tak.torun.pl/festiwal, natomiast na adres Biura Organizacyjnego Przeglądu Konkursowego (Toruńska Agenda Kulturalna, ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń) w nieprzekraczalnym terminie do 31.03.2017 r. należy nadesłać nagrania audio-video w formacie DVD z zapisem wykonania dwóch dowolnie wybranych piosenek filmowych — jednej z repertuaru kina polskiego, drugiej z repertuaru kina światowego. Nagranie powinno być wykonane „live”, bez montażu, z jednego ujęcia kamery i obejmować całą postać wykonawcy — informuje Małgorzata Juras z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Oceny nadesłanych zgłoszeń i wyłonienia uczestników przeglądu dokona Kierownik Muzyczny — znany kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent Krzesimir Dębski — w porozumieniu z Dyrektorem Festiwalu Andrzejem Szmakiem. Informacja o uczestnikach zakwalifikowanych do II etapu zostanie ogłoszona przez Organizatora Festiwalu do dnia 12 kwietnia 2017 roku na stronie internetowej festiwalu. Nagrodzeni uczestnicy Przeglądu Konkursowego zostaną zaproszeni do udziału w Gali Festiwalowej, która odbędzie się 27 maja 2017 roku.

Na zwycięzców Przeglądu Konkursowego czekają atrakcyjne nagrody. Oprócz Nagrody Głównej Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w kwocie 15 000 zł, nagroda za zdobycie II i III miejsca, odpowiednio 8 000 zł i 5 000 zł oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie piosenki z filmu polskiego i Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego.

Więcej informacji, regulamin oraz odsyłacz do karty zgłoszenia dostępne są na stronie www.piosenkafilmowa.pl.

VIII edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej odbędzie się w dniach 25–27 maja 2017 roku.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+