Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Trzej Królowie przybywają do Torunia

Wtorek, 3 stycznia 2017 r.

Trzy kolorowe orszaki, trzy orkiestry dęte, grupy rekonstrukcyjne i śpiewające anioły podczas barwnej parady z królewskimi koronami i słodkościami dla najmłodszych, a na deser koncert Kamila Bednarka z zespołem — wszystko to podczas Orszaku Trzech Króli, który już 6 stycznia 2017 roku odbędzie się w Toruniu.

W styczniowe, świąteczne popołudnie wszyscy przybyli do grodu Kopernika będą mogli uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. 6 stycznia 2017 roku, od godziny 14.30, w trzech różnych punktach Starego Miasta, Trzej Królowie będą formować swoje kolorowe monarsze orszaki: Kacper na Placu Rapackiego, Melchior w okolicach Placu Teatralnego, a Baltazar na Bulwarze Filadelfijskim na wysokości Bramy Żeglarskiej. Po ich uroczystym przywitaniu pod pomnikiem Mikołaja Kopernika przez Prezydenta Miasta Torunia i Ordynariusza Toruńskiego wszyscy razem, tworząc barwną paradę, po godzinie 15.00 ruszą w kierunku Rynku Nowomiejskiego.

Orszak Europejski Króla Kacpra, Orszak Azjatycki Króla Melchiora oraz Orszak Afrykański Króla Baltazara wzbogacą grupy rekonstrukcyjne i orkiestry dęte z WOAK-u, Lipna i Aleksandrowa Kujawskiego — informuje Aleksandra Pospieszyńska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas całej trasy orszaku uczestnikom i wszystkim obecnym towarzyszyć będą postaci aniołów i diabłów. Wszyscy otrzymają królewskie korony, a najmłodsi — hiszpańskie słodycze. Religijne scenki „kuszenia” i „zachęcania” odgrywane wzdłuż ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi, jak również kolorowe konfetti, pozwolą poczuć świąteczny klimat wydarzenia.

O godzinie 15.30 na scenie plenerowej usytuowanej na Rynku Nowomiejskim odbędzie się inscenizacja jasełkowa, podczas której Trzej Królowie oddadzą symboliczny pokłon Dzieciątku Jezus oraz przekażą królewskie dary. Z kolei Prezydent Miasta Torunia oraz Ordynariusz Toruński złożą życzenia mieszkańcom miasta.

Po przedstawieniu „Wigilia u Świętego Mikołaja” w wykonaniu dzieci z Modern Academy, w finale Orszaku Trzech Króli usłyszymy koncert Kamila Bednarka z zespołem.

Na godzinę 15.45 zapraszamy wszystkich mieszkańców Torunia na niezwykły koncert Kamila Bednarka z zespołem. Finalista programu rozrywkowego „Mam talent” zaśpiewa znane i lubiane piosenki z wydanych dotąd płyt, natomiast ostatni utwór wykona wraz z dziećmi z przedstawienia — akustycznie — dodaje Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Świąteczne wydarzenie na Rynku Nowomiejskim zakończy się około godziny 17.00.

Konkurs z atrakcyjnymi nagrodami!

Przypominamy także, że dla grup szkolnych i przedszkolnych został przygotowany przebierany konkurs „Świąteczna Foto-Szopka”, w którym do wygrania jest atrakcyjna wycieczka niespodzianka. Wystarczy pojawić się grupą w oryginalnym przebraniu na Orszaku Trzech Króli i zrobić sobie zdjęcie, uczestnicząc w barwnej paradzie. Najbardziej kreatywne stroje będą miały szansę wygrać wycieczkę. 6 stycznia za pasem, dlatego pracę nad oryginalnym przebraniem warto zacząć już teraz!

Świąteczna Foto-Szopka
Pobierz afisz konkursu
Świąteczna Foto-Szopka
Pobierz regulamin konkursu

Na konkursowe zgłoszenia czekamy pod adresem a.pospieszynska@tak.torun.pl do dnia 13 stycznia 2017 roku, do godziny 12.00. W treści wiadomości należy podać nazwę szkoły, z której jest grupa widoczna na zdjęciu, imię i nazwisko dorosłej osoby zgłaszającej grupę do konkursu, adres, a także kontaktowy numer telefonu. Do 20 stycznia 2017 roku na stronie internetowej Toruńskiej Agendy Kulturalnej ogłosimy zwycięzców konkursu.

Ograniczenia w ruchu

6 stycznia 2017 roku, w godzinach od 13.30 do 17.30, zostaną zamknięte dla ruchu północna i zachodnia pierzeja Rynku Nowomiejskiego.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerami wydarzenia są Wydział Teologiczny UMK w Toruniu, Fundacja Orszak Trzech Króli oraz Stowarzyszenie Akademickie „Ad Astra”.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+