Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Scena Kabaretowa Seniora na zakończenie Festiwalu Teatrów Ulicznych

Piątek, 2 września 2016 r.

Pierwsze wyjście Sceny Kabaretowej Seniora w przestrzeń ulicy. Problemy związane z kobietą i mężczyzną, z miłością i zazdrością, z upadkiem i odradzaniem się. Wykorzystane w spektaklu teksty z powieści „Rodzina Połanieckich” Henryka Sienkiewicza — wszystko to będzie można zobaczyć 2, 3 i 4 września podczas spektaklów „Duety. Kwartety. Sekstety” w różnych częściach toruńskiej starówki.

Na zakończenie Festiwalu Teatrów Ulicznych przygotowane zostały spektakle autorstwa toruńskich seniorów. „Duety. Kwartety. Sekstety” to pierwsze wyjście Sceny Kabaretowej Seniora w przestrzeń ulicy, do każdego widza i często przypadkowego. Seniorzy w spektaklu poruszają problemy związane z kobietą i mężczyzną, z miłością i zazdrością, z upadkiem i odradzaniem się. Do spektaklu wykorzystane zostały teksty Henryka Sienkiewicza z powieści „Rodzina Połanieckich”. Są to teksty uniwersalne, skrojone na każdy czas, gdyż mówią o emocjach, jakie towarzyszą ludziom od prawieków. Teksty na tle sugestywnej muzyki emitowane są z głośników, aktorzy prezentują symboliczne i pełne metafory obrazy, wypełniając uliczną przestrzeń ruchem, tworząc jednocześnie z dwóch ogromnych tkanin coraz to nowe obrazy. W najbliższy weekend będzie można zobaczyć aż trzy spektakle: 2 września o godzinie 18.00 przy Fontannie Cosmopolis, 3 września o godzinie 16.00 na ulicy Pod Krzywą Wieżą oraz 4 września o godzinie 16.00 w amfiteatrze Parku Miejskiego.

Fundacja Pro Theatro od 9 lat realizuje projekty artystyczne kierowane do grup wielopokoleniowych. Amatorzy uczestniczący w projektach rozwijają swoje pasje aktorskie przygotowując eksperymentalne spektakle. Przedstawienia były wysoko ocenione na festiwalach w Pradze, Friedrichshafen i Istambule. Przez kilka lat, spośród około 60 uczestników rożnych warsztatów, wyłoniła się grupa 13 seniorów, która utworzyła Kabaretową Scenę Seniora — informuje prezes fundacji i jednocześnie reżyser spektaklu, Emilia Betlejewska.

Duety, kwartety, sekstety
Pobierz plakat wydarzenia

„Duety. Kwartety. Sekstety” — teatr na ławce to spektakl, który jest efektem kilkumiesięcznej pracy Seniorów z różnymi twórcami teatru: Anną Magalską-Milczarczyk, Anetą Tulisz- Skórzyńską, Edytą Malinowską oraz Emilią Betlejewską. Tym razem z grupą współpracowała nad tekstem do spektaklu Pani prof. Zofia Mocarska-Tyc. W spektaklu występują: Norbert Czachowski, Alicja Iwanowicz, Marta Jatczak, Jolanta Kaczmarek, Barbara Barche-Kempska, Janusz Krajewski, Danuta Kwasowska, Janusz Kwasowski, Mariola Piotrowska, Dorota Roszak, Elżbieta Sarnowska-Rybarczyk, Ryszard Sapieżyński, Danuta Wiese. Projekt finansowany jest ze środków Gminy Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+