Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Londyński sukces Festiwalu Art Moves

Czwartek, 13 października 2011 r.

„Królowa pomachała nam z okna, a brytyjski premier uścisnął nam dłoń. Spotkaliśmy się z tak entuzjastycznym przyjęciem, gdyż wszystkim zależy na odnalezieniu odpowiedzi na palące ludzkość pytania” — tak londyńską edycję Festiwalu Art Moves podsumował Rafał Góralski z toruńskiej Galerii Rusz.

Festiwalowe prace artystów spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów, reakcje publiczności były żywe i entuzjastyczne. Artystyczne bilbordy zostały zaprezentowane w ścisłym centrum Londynu przed Pałacem Buckingham, Budynkiem Brytyjskiego Parlamentu, na Trafalgar Square.

Rafał Góralski (Galeria Rusz) „Recepta na unicestwienie”

Podczas londyńskiej edycji Festiwalu Art Moves, która odbyła się w dniach 23–28 września 2011 roku, artyści postawili kontrowersyjne pytania: Czy społeczeństwa zachodnie zmierzają w stronę autozagłady? Czy następuje kres cywilizacji zachodu? Czy nasilający się kryzys finansowy nie ma tak naprawdę dużo głębszych podstaw i czy nie jest kryzysem naszej mentalności, naszego sposobu rozumienia siebie i rzeczywistości? Czy autodestrukcja społeczeństwa, jaką ostatnio oglądaliśmy w Londynie i innych brytyjskich miastach nie jest symptomem tej „drogi w dół”?

Joanna Górska (Galeria Rusz) „Wróg”

Art Moves to jedyny na świecie festiwal sztuki bilbordowej o randze międzynarodowej. W ramach trzech edycji wydarzenia zaprezentowano 50 bilbordów artystów z 35 krajów świata. Festiwalowe prace prezentowane są na nośnikach, zwykle wykorzystywanych do ekspozycji reklam: bilbordów, megabilbordów, wielkoformatowych ekranów LED. Artyści wykorzystują symbol współczesnego świata konsumpcji, jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniają go w symbol namysłu, refleksji nad rzeczywistością.

Andrew Willett „BŁĘDzić to rzecz ludzka”

W tym roku Festiwal Art. Moves po raz pierwszy wyruszył w drogę. Podczas zagranicznej edycji wydarzenia, artystyczne bilbordy zobaczyli mieszkańcy Londynu i tłumy turystów. Swoje festiwalowe prace zaprezentowali: Bob & Robert Smith (UK), Marcos Ramirez ERRE (Meksyk), Joanna Górska i Rafał Góralski (Galeria Rusz, Polska), Andrew Willett (UK), Jerzy Kosałka (Polska), Adam Niklewicz (USA).

Marcos Ramirez Erre „Nic nie działa, jeśli ty nie działasz”

Festiwal Art Moves w drodze zorganizowała Fundacja Rusz, współorganizatorem wydarzenia była Toruńska Agenda Kulturalna. www.artmovesfestival.org

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+