Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Bella Skyway Festival: Night Air Show już wkrótce!

Czwartek, 25 sierpnia 2016 r.

„Night Air Show” — unikalne wieczorne pokazy samolotów, które w niesamowity sposób poruszają się parami na niebie. Przystosowane do kręcenia dynamicznych i bardzo efektownych figur akrobacyjnych maszyny zaprezentują niepowtarzalne widowisko z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych oraz oświetlenia LED. Prędkość ponad 300 km/h, zwinność, precyzja w lataniu w szyku, a przede wszystkim sporo ognia, iskier i fajerwerków — z całą pewnością będzie co oglądać. Podniebne show odbędzie się w ramach Bella Skyway Festival 26 i 27 sierpnia na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim, w godzinach od 19.30 do 21.00.

Ważne informacje organizacyjne

Przypominamy, że w dniach 26 i 27 sierpnia 2016 r., w godzinach od 19.00 do 22.00, w czasie trwania pokazów lotniczych „Night Air Show” nad Wisłą, zostanie zamknięty dla ruchu pieszego i rowerowego most im. J. Piłsudskiego. W tym czasie uruchomione zostanie specjalne bezpłatne wahadło autobusowe z pl. Rapackiego do pl. Armii Krajowej. Z kolei Bulwar Filadelfijski zostanie wyłączony z ruchu w dniach 26 i 27 sierpnia, w godzinach od 17.00 do 24.00.

Night Air Show
Pobierz plan sytuacyjny wydarzenia, aby zobaczyć więcej szczegółów

Więcej o pokazach

Podczas „Night Air Show” zobaczymy kilka międzynarodowych grup lotniczych, a wśród nich m.in.: Fire Flies — brytyjski duet latający na bardzo szybkich i zwinnych samolotach typu Van’s RV4. Za sterami unikatowych samolotów, które w niesamowity sposób poruszają się w parze na niebie i są przystosowane do kręcenia dynamicznych, efektownych figur akrobacyjnych, zasiądzie dwóch bardzo doświadczonych brytyjskich pilotów: Jon Gowdy oraz Andy Durston, którzy na co dzień pilotują transatlantyckie samoloty pasażerskie Boeing 767 oraz Airbus A320. Ich nalot liczony jest w tysiącach godzin za sterami różnego typu statków powietrznych. Podczas podniebnych akrobacji w trakcie Bella Skyway Festival zaprezentują coś, czego mieszkańcy Torunia jeszcze nie widzieli.

Grupa aeroSPARX, czyli Tim Dews oraz Guy Westgate zasiądą za sterami maszyn GROB G109 o niespotykanej gigantycznej 17-metrowej rozpiętości skrzydeł. Niektórzy uważają ten samolot za najtrudniejszy w pilotażu, ale na pewno nie jest tak dla Tim’a oraz Guya, którzy z niespotykaną łatwością radzą sobie z nim w powietrzu. Piloci podczas dynamicznych manewrów w powietrzu zbliżają się do siebie na odległość mniejszą niż 1,5 metra. Ciekawostką jest, że zespół aeroSPARX swoje umiejętności prezentował przed samą Królową Elżbietą podczas jej imprezy urodzinowej. W Toruniu w czasie pokazów nocnych samoloty na końcówkach skrzydeł będą miały zamontowane potężne zestawy pirotechniczne, które zadbają o rozświetlenie nieba w nocy!

Extra 330 M. Choim × 2 — nazwisko nieobce miłośnikom polskich sportów samolotowych — Marek Choim, czyli pasjonat lotnictwa, swoje pierwsze lekcje akrobacji pobierał od znakomitego polskiego pilota, nieżyjącego już Marka Szufy. Później szkolił się we freestyle’u u Seana D. Tuckera w Kalifornii. Do poprzedniego sezonu latał na wyczynowej, ale dwuosobowej Extrze 300L. Ten sezon to pierwsze pokazy na rasowej, extramocnej i superwyczynowej Extrze 330SC — najmocniejszym samolocie akrobacyjnym w Polsce.

„Night Air Show” to także pokazy skoczków spadochronowych w wykonaniu SkyMagic × 2. Skoki spadochronowe to wymagający ogromnej odwagi i opanowania sport lotniczy. Tutaj działa grawitacja, a czas który został skoczkom między opuszczeniem samolotu, a kontaktem z ziemią grupa SKY Magic potrafi wykorzystać efektownie! Trójka niesamowicie odważnych warszawiaków wyskoczy z lecącego na 2000 m samolotu, aby w powietrzu zaprezentować swoje umiejętności!

W trakcie świetlnych pokazów lotniczych zobaczymy również Warter Aviation Curbon Cub Team. Kamil Skorupski wraz z drugim pilotem pokażą niezwykłe możliwości Carbona w czasie wieczornego bloku pokazów. Używając efektownej wytwornicy dymu, po zmierzchu zaś włączając specjalne LED-owe światła na zastrzałach Carbon Cub zaczaruje przestrzeń między mostem drogowym a kolejowym.

To tylko część z atrakcji, które czekają na mieszkańców Torunia i turystów podczas „Night Air Show”, odbywającego się w ramach 8. Bella Skyway Festival. Pokazy rozpoczną się 26 i 27 sierpnia o godzinie 19.30, a skończą się około godziny 21.00.

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+