Jesteś tutaj: Wydarzenia kulturalne » Archiwum 2016 » Kulturalne Lato 2016
Czwartek, 18 sierpnia 2016 r.
Za nami różnorodne festiwale, koncerty, wystawy, spektakle uliczne, warsztaty taneczne czy interaktywne spotkania, które w ramach Kulturalnego Lata zostały przygotowane specjalnie dla mieszkańców miasta i turystów. Przed nami dwa ostatnie tygodnie letnich wydarzeń kulturalnych, a wśród nich kolejne spektakle plenerowe w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, Harmonica Bridge 2016 czy długo wyczekiwany przez wszystkich Bella Skyway Festival.
19 sierpnia rozpocznie się XVI Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej. Harmonica Bridge to unikalny w skali międzynarodowej festiwal poświęcony harmonijce ustnej. Od chwili powstania w roku 2001, priorytetem festiwalu była różnorodność stylistyczna oraz wysoki poziom artystyczny wykonawców. Festiwal odbywa się corocznie w sierpniu na scenach plenerowych i w zabytkowych częściach Torunia.
Na Harmonica Bridge wystąpiło dotąd kilkudziesięciu wirtuozów harmonijki z 18 krajów, jak m.in. wykonujący muzykę poważną Franz Chmel (Austria), Harmonicamento (Niemcy), czy Fatamorgana (Holandia), jazzmani jak m.in Sebastien Charlier (Francja), Tinus Koorn (Holandia), Julian Jackson (USA), bluesmani: Steve Baker (Wielka Brytania), Matyas Probojszki (Węgry), Memo Gonzalez (USA), Marcos Coll (Hiszpania) czy też wirtuozi harmonijki, których trudno zakwalifikować do konkretnego stylu, jak np. Ferenczi Gyorgy (Węgry), Rick Epping (USA), Brendan Power (Nowa Zelandia) i kilkudziesięciu innych — informuje Tomasz Grzeszkowiak, Dyrektor Domu Muz.
Od początku, festiwalowi towarzyszą konkurs harmonijkarzy, który wyłonił praktycznie całą czołówkę grających na harmonijce w Polsce, warsztaty instrumentalne, wystawy fotograficzne, pokazy sprzętu i inne działania artystyczne.
Harmonica Bridge to prawdziwa uczta dla wszystkich, którzy lubią oryginalne brzmienia z harmonijką ustną w roli głównej. To także okazja dla młodych adeptów tego wdzięcznego instrumentu, żeby szkolić swoje umiejętności pod okiem mistrzów i zaprezentować efekty swojej pracy podczas warsztatów. Warto się postarać, gdyż główna nagroda w towarzyszącym festiwalowi konkursie dla młodych harmonijkarzy, ufundowana przez SAWP, to tysiąc euro — mówi Sławek Wierzcholski, najbardziej znany polski harmonijkarz.
W tym roku zagrają, m.in. Wojciech Milewski z grupą We4 z Bydgoszczy, Trio Animato ze Szczecina wykonujące transkrypcje muzyki poważnej, kultowa grupa jazzowa Jazz Band Ball Orchestra z amerykańskim wokalistą Stanleyem Breckenbridge i laureatem konkursu Harmonica Bridge sprzed 7 lat Marcinem Dyjakiem — obecnie zaliczanym do ścisłej czołówki harmonijkarzy w Europie, Henry Haggen — Amerykanin z brytyjsko-niemieckim zespołem Crazy Hambones. Prawdziwą ucztę harmonijkowa zgotuje legendarny Steve Baker z Wielkiej Brytanii. Nie zabraknie ponadto toruńskiej formacji Nocna Zmiana Bluesa. W tym roku dodatkową atrakcją ich koncertu będzie udział wirtuoza skrzypiec Jana Błędowskiego z kultowej grupy Krzak. Festiwal potrwa do 21 sierpnia. Wydarzenie biletowane. Więcej informacji: www.harmonicabridge.pl.
19, 20 i 21 sierpnia, w godzinach 16.00–21.00 przy Fontannie Cosmopolis będzie miała miejsce kolejna odsłona Festiwalu Teatrów Ulicznych. Tym razem będziemy mogli zobaczyć spektakle Teatru „Delikates” zatytułowane „Z głową w chmurach”.
fot. K.J. Guttek
Z głową w chmurach to turystyka leniwa. Wygodne lewitowanie. Tych kilka minut skłania do refleksji i jest prawdziwe. Zapraszamy widzów na 21 minutowy spacer, który daje im możliwość „oddania” swojej głowy w chmury, i to całkowicie dosłownie dzięki nietypowej i ciekawej aranżacji scenografii w kształcie chmur — zapraszają artyści Teatru „Delikates”.
Z głową w chmurach to słuchowisko, które subtelnie istnieje w przestrzeni publicznej, jednocześnie ją zmieniając. Podczas spektaklu z wnętrza chmury widz-słuchacz „ułowi” uchem opowiadaną przez głównego bohatera piękną i zaangażowaną społecznie historię opartą na motywach hawajskich wierzeń Huna. To ciekawa opowieść z morałem o tym, jak piękny jest świat, którego częścią jesteśmy. Obok pięknych historii słuchaczom-spacerowiczom wiele atrakcji zapewnią magia słowa i iluzja teatru. Wstęp wolny.
23 sierpnia rozpocznie się wydarzenie, na które miłośnicy światła czekają cały rok — Bella Skyway Festival. Przez sześć festiwalowych dni mieszkańcy Torunia i turyści będą mogli obejrzeć 20 świetlnych instalacji. Twórcy niemal z całego świata będą eksperymentować z przestrzenią, z fizycznymi możliwościami obiektów i kolorami cegieł na fasadach gotyckich kamienic Torunia. Przestrzeń publiczna zostanie zmieniona w niczym nieograniczony świetlny wszechświat.
Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival będzie wyjątkowa ze względu na nowości jakie przygotowane zostały dla odwiedzających festiwal. Po raz pierwszy w Europie i prawdopodobnie po raz pierwszy na świecie zaprezentowane zostanie kino 360° na kurtynie wodnej. Uczestnicy staną się częścią projekcji zaklęci w jej środku, a to za sprawą instalacji wodnej z mappingiem 3D, która powstanie na terenach zielonych przy CKK Jordanki.
Szczególną atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będą planowane w dniach 26 i 27 sierpnia wieczorne pokazy lotnicze, które odbędą się nad Wisłą pomiędzy mostami drogowym im. J. Piłsudskiego i kolejowym im. E. Malinowskiego. Każdego wieczora pokaz trwać będzie ok. 1,5 h. Nie zabraknie ponadto imponujących mappingów 3D, interaktywnych instalacji i wydarzeń towarzyszących. Program, mapka instalacji oraz więcej informacji: www.bellaskyway.pl.
* * *
Ponadto, miejskie instytucje kultury przygotowały warsztaty, wystawy, gry edukacyjne dla najmłodszych, interaktywne spotkania i koncerty. Więcej informacji dotyczących wydarzeń odbywających się w ramach Kulturalnego Lata można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.
Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.
Piątek, 16 września 2016 r.
Czwartek, 1 września 2016 r.
Niedziela, 28 sierpnia 2016 r.