Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Sierpniowy weekend w Toruniu

Piątek, 12 sierpnia 2016 r.

Widowiskowe pokazy linoskoczków w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, Święto Toruńskiego Piernika z licznymi, nie tylko smakowitymi niespodziankami, koncert pamięci Andrzeja Zauchy zatytułowany „Zaucha Przyjaciele”, „Toruńskie Gwiazdy” — finał plebiscytu wyłaniającego najciekawsze toruńskie zjawiska muzyczne minionego roku oraz plenerowy spektakl dedykowany najmłodszym widzom „Profesorek Wodorek w Kosmosie” — to tylko zapowiedź atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Torunia i turystów w dniach od 12 do 15 sierpnia 2016 roku.

Festiwal Teatrów Ulicznych: Slackline Games

Miłośnicy spektakularnych teatralnych przedstawień w plenerze będą mieli powody do radości. W ramach kolejnej odsłony realizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną Festiwalu Teatrów Ulicznych już dziś o godzinie 15.30 i 18.00 na Rynku Staromiejskim zobaczymy „Slackline Games” — widowiskowe pokazy slacklinerów, chodzących na wysokości po cienkiej, dwuipółcentymetrowej linie. Pokazy wymagają od artystów wielkiej sprawności fizycznej, poczucia równowagi oraz odwagi. Każdy z widzów sam będzie mógł spróbować swoich sił podczas widowiskowych występów. Wstęp wolny.

Tegoroczna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia i turystów. Tego lata mogliśmy zobaczyć interdyscyplinarny spektakl „ItinaiR”, podczas którego tancerze przypięci na linach zatańczyli do wyjątkowej autorskiej choreografii na fasadzie CKK Jordanki, „Muaré Experience” — muzyczno-akrobatyczną teatralną inscenizację łączącą rockową muzykę z podniebnymi wizualizacjami, „Rodafonio” — nietypową, muzyczno-geometryczną konstrukcję podróżującą po toruńskiej starówce, czy „Łojdyrydy” — komediowy spektakl wypełniony tańcem i muzyką ludową. Przed nami kolejna odsłona — przykuwające uwagę pokazy slacklinerów — informuje Małgorzata Burzyńska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Święto Toruńskiego Piernika

Stoiska z piernikowymi wypiekami, warsztaty piernikarskie, piernikowe śniadanie oraz wystawa piernikowych dzieł sztuki, a także strefy food trucków, strefy taneczne w specjalnie przygotowanych namiotach sferycznych, koncerty zespołów — to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji Święta Toruńskiego Piernika, które odbędzie się 13 sierpnia (sobota) w godzinach od 10.00 do 22.00. Więcej informacji dostępnych jest w serwisie internetowym www.swietopiernika.pl.

Święto Toruńskiego Piernika 2016
Pobierz ulotkę z programem wydarzeń

Zaucha Przyjaciele

Ciekawym wydarzeniem będzie koncert pamięci Andrzeja Zauchy zatytułowany w tym roku Zaucha Przyjaciele”, który odbędzie się 14 sierpnia (niedziela) 2016 roku o godzinie 20.00 na Rynku Staromiejskim. Podczas koncertu zaśpiewają Krystyna Prońko, zespół pod dyrekcją Piotra Dąbrowskiego oraz laureaci Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy. W klimat przebojów artysty wprowadzi publiczność popularny dziennikarz — Paweł Sztompke. Wstęp wolny.

Zaucha Przyjaciele
Pobierz plakat koncertu

Festiwal Teatrów Ulicznych: Pomarańczowy Cylinder

Podczas długiego sierpniowego weekendu nie zabraknie także spektaklu dla najmłodszych w wykonaniu Teatru „Pomarańczowy Cylinder”. Ulubieniec dzieci i legendarna już postać — Profesorek Wodorek — zdążył zaskarbić sobie sporą publiczność i sympatię zarówno dzieci, jak i opiekunów. Dotychczasowe przedstawienia teatru Pomarańczowy Cylinder spotkały się z dużym zainteresowaniem oraz niezwykle pozytywnym odbiorem toruńskiej publiczności. Ostatni z oferowanych spektakli to kosmiczne przygody znanego i lubianego naukowca. Profesorek Wodorek powraca w międzygalaktycznym stylu, by wyruszyć w podróż po nieznanych zakątkach wszechświata.

Tym razem przygody zwariowanego naukowca wprowadzają najmłodszych w temat ekologii, uczą utrzymywania porządku w swoim otoczeniu, zachęcają do zdrowego odżywiania się oraz nauki numerów alarmowych. Dzieci same mogą ocenić, które postępowanie jest lepsze. Całość okraszona jest, jak zwykle, olbrzymią dawką dobrego humoru i pozytywnej energii — dodaje Małgorzata Burzyńska.

Spektakl Teatru „Pomarańczowy Cylinder” odbędzie się 15 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 16.00 na ulicy Pod Krzywą Wieżą. Wstęp wolny.

Profesorek Wodorek w Kosmosie
Pobierz plakat wydarzenia

Toruńskie Gwiazdy

W poniedziałek, o godzinie 18.00 na Rynku Staromiejskim, odbędzie się finał plebiscytu „Toruńskie Gwiazdy”, wyłaniającego najciekawsze toruńskie zjawiska muzyczne minionego roku w czterech kategoriach. Na scenie plenerowej odbędą się także koncerty zespołów Brajton, Atem i Partyrockers, a gościem specjalnym będzie Agnieszka Chylińska. Wstęp wolny.

* * *

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+