Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

8. Bella Skyway Festival pełen świetlnych atrakcji

Czwartek, 11 sierpnia 2016 r.

Najlepsze wydarzenie kulturalne lata 2015 roku, najlepszy produkt turystyczny Polski w 2014 roku, ponad 350 000 widzów podczas ostatniej edycji — wielkimi krokami zbliża się 8. edycja Bella Skyway Festival w Toruniu. Od 23 do 28 sierpnia każdy będzie mógł zobaczyć aż 20 imponujących świetlnych instalacji, a wśród nich mappingi 3D, projekcje na kurtynach wodnych, nocne pokazy lotnicze, pokazy laserowe czy multimedialny pokaz astronomiczny.

W tym roku przygotowaliśmy aż 20 świetlnych instalacji. Przez sześć festiwalowych dni, w godzinach od 20.30 do 24.00 będzie można zobaczyć zadziwiające, a zarazem zachwycające świetlne iluminacje, które na długo zapadną w pamięci żądnej wrażeń publiczności — zapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Water Concept Cinema (CKK Jordanki)

W 2016 roku Water Concept po raz kolejny podniesie poprzeczkę, tym razem przy użyciu unikalnych, najnowocześniejszych technologii. Wielkoformatowa projekcja na ekranach wodnych zostanie pokazana po raz pierwszy w Polsce i to właśnie w Toruniu. „Water Concept Cinema” to multimedialny pokaz przenoszący widza w abstrakcyjną opowieść o cudach świata. Obracające się elementy video tworzą złudzenie ruchu oraz dają publiczności możliwość interakcji z projekcją. Wszystko to połączone z wielokanałowym dźwiękiem oraz przestrzennymi animacjami tworzonymi na powierzchni 700 metrów kwadratowych. Miliony kropel wody, na których tworzone jest jedyne na świecie wodne kino 360 stopni — połączenie wody i ognia magicznie wybuchającego na szczycie fontanny wodnej, wszystko to z całą pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Jedyna biletowana instalacja. Bilety w cenie 10 zł będą do nabycia przed wydarzeniem oraz — od soboty, w specjalnej cenie — w serwisie Groupon.pl.

Night Air Show (Bulwar Filadelfijski)

„Night Air Show” to unikatowe pokazy samolotów, które w niesamowity sposób poruszają się parami na niebie. Są one przystosowane do kręcenia dynamicznych i bardzo efektownych figur akrobacyjnych. Za sterami tych maszyn zasiadają doświadczeni piloci, którzy na co dzień prowadzą transatlantyckie samoloty pasażerskie Boeing 767 oraz Airbus A320. Niektórzy z pilotów podczas dynamicznych manewrów w powietrzu zbliżają się do siebie na odległość mniejszą niż 1,5 metra. Nie bez kozery nazywa się ich potocznie „Latający Cyrk Monthy Pythona”, ponieważ pokaz w ich wykonaniu to niemal podniebny teatr. Podczas podniebnych akrobacji na Bulwarze Filadelfisjkim zaprezentują niesamowity pokaz w wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych oraz oświetlenia LED. Z kolei trójka odważnych warszawiaków wyskoczy z lecącego na wysokości 2000 m samolotu, aby w powietrzu zaprezentować swoje umiejętności! Prędkość ponad 300 km/h, zwinność, precyzja w lataniu w szyku, a przede wszystkim sporo ognia, iskier i fajerwerków — z całą pewnością będzie co oglądać. Pokazy będą odbywać się w dniach 26 i 27 sierpnia, w godzinach od 19.30 do 21.00.

Trance Ball (Dolina Marzeń)

„Trance Ball” to audiowizualny projekt łączący w sobie motywy kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance, zainspirowany pomnikiem Zegara Słonecznego. Powstała animacja jest połączeniem motywu disco oraz kosmosu. Disco — nawiązujące do kształtu i faktury pomnika, zaś kosmos odnosi się do jego historycznego znaczenia. Muzyka zastosowana w projekcie także nawiązuje do kosmosu. „Trance Ball” zaprasza nas na kosmiczne uniesienia, wpływając na nasze zmysły dźwiękiem i obrazem. Badając zjawisko synestezji autorka w swoim projekcie odwołuje się do rożnych dziedzin sztuki — fotografii, malarstwa, animacji czy projektów performatywnych.

Anooki (Collegium Maximum UMK)

W 2016 roku zaprosiliśmy do Torunia wyjątkową francuską grupę Aglagla, znaną ze świetlnych zabaw i żartów na fasadach budynków. Publiczność w Lyonie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich już się zachwyciła! Proponowany mapping „Anooki” jest w sposób szczególny adresowany do rodzin z dziećmi, nawiązując do popularnych w internecie animacji. Anooki są najmniejszymi Inuitami na świecie. Figlują, skaczą, nurkują, tańczą i przesuwają się po elewacji budynku, tworząc zabawne i poetyckie show. Barwne widowisko dopełnione melodyjnym śpiewem z całą pewnością będą podziwiać dziesiątki tysięcy gości w jednym z centralnych punktów Starego Miasta — Collegium Maximum UMK.

Czyste powietrze nad Wisłą (Błonia Nadwiślańskie)

„Czyste powietrze nad Wisłą” to interdyscyplinarna instalacja o tematyce ekologicznej, zbudowana na kurtynie wodnej i dwóch ekranach wodnych nad Wisłą, o rozpiętości 30 metrów i wysokości 12 metrów, które zostaną zamontowane na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, wykorzystującej fontanny, dymnice oraz lasery, uświetni kolejną edycję Bella Skyway Festival. Wodna projekcja autorstwa, goszczącego na festiwalu regularnie od kilku lat, Bogumiła Palewicza z dyszami dynamicznymi strzelającymi wodą na wysokość 8 metrów, w otoczeniu zmieniających barwy świateł, została przygotowana w formie filmu animowanego, zbudowanego na zasadzie kontrastu dwóch postaw konsumenckich i ich konsekwencji dla środowiska naturalnego. Tematem przewodnim instalacji jest problem wpływu każdego z nas na zachodzące zmiany klimatyczne. Bohater projekcji w trakcie swojej drogi będzie mógł wybrać pomiędzy dwiema postawami konsumpcyjnymi. Przedstawiona na wyświetlanej animacji historia pokaże, jak codzienne, proste wybory mogą podnieść jakość naszego życia i mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Projekcja ma na celu uzmysłowienie festiwalowej publiczności, jak nasze codzienne, na pozór nieważne wybory konsumenckie wpływają na poziom emisji gazów cieplarnianych oraz tym samym na otaczające nas środowisko naturalne. Instalacja będzie zlokalizowana na Błoniach Nadwiślańskich.

locoMOTION (Kościół Akademicki)

W tym roku Art4media zaczaruje Kościoł Akademicki pw. Świętego Ducha instalacją „locoMOTION”. Na jego fasadzie zobaczymy wyjątkową, metaforyczną podroż pełną zawirowań i zwrotów akcji. Co niezwykłego jest w tej projekcji? Bogata symbolika, której zrozumienie wzniesie odbiorcę na wyższy poziom artyzmu i skłoni do licznych refleksji. Uwagę widza ma przykuć nietuzinkowy i nieprzypadkowy dobór środków wyrażających zmianę. Jednak czy aby na pewno będzie chodziło o zmianę środka transportu? Czy jest to zwykła podroż, czy też może chodzi o coś głębszego? W udzieleniu odpowiedzi podpowie utwór „Danse Macabre” skomponowany przez Camille Saint-Saens, który sprawi, że obejrzenie tego widowiska na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Światła Wszechświata (Fosa Zamku Krzyżackiego)

fot. ESO / S. Guisard

Rozgwieżdżone niebo najlepiej widać z pustyni Atacama w Chile. Właśnie dlatego Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) — do którego od niedawna należy także Polska — umieściło tam najbardziej zaawansowane technologicznie instrumenty astronomiczne. Śledzeniem świateł Wszechświata zajmują się m.in. cztery ogromne teleskopy VLT oraz sieć kilkudziesięciu radioteleskopów ALMA. Uzyskują one najbardziej drobiazgowe obrazy kosmicznych obiektów, jakie można uzyskać z powierzchni Ziemi. Plon pracy uczonych z ESO zebrał Piotr Majewski — dziennikarz Polskiego Radia PiK, Mistrz Mowy Polskiej, popularyzator astronomii, twórca autorskiego medium w sieci pod nazwą radio-teleskop.pl. Efektem jest multimedialna instalacja „Światła Wszechświata”, łącząca w sobie bogactwo najpiękniejszych ilustracji kosmosu oraz dźwiękową narrację. Zapraszamy na fascynujący spacer szlakiem Drogi Mlecznej! Projekcje będą wyświetlane w Fosie Zamku Krzyżackiego na trzech zamontowanych ekranach, na których wyświetlane zostaną obrazy w jakości UltraHD.

You Rock The World (Urząd Marszałkowski)

„Ocubo”, jeden z najpopularniejszych zespołów zajmujących się wideomappingiem, po raz kolejny odwiedzi Toruń, tym razem z instalacją „You Rock The World”, dzięki której fasada Urzędu Marszałkowskiego zamieni się w ogromne, kolorowe radio. Artystyczne, wielobarwne wizualizacje świetlne zostaną dopełnione różnorodnymi gatunkami muzyki, która w połączeniu ze światłem zabierze publiczność w magiczną podroż po audiowizualnym świecie oryginalnych brzmień. Teatrem instalacji, oprócz fasady Urzędu Marszałkowskiego, będzie gigantyczna, specjalnie na tę okazję przygotowana, ustawiona przed nią konstrukcja 3D.

Large Pendulum Wave (Ruiny Podominikańskie)

„Large Pendulum Wave” to kinetyczny eksperyment sztuki światła oparty na prawach fizyki i matematyki. W Ruinach Podominikańskich zaprezentuje go Ivo Schoofs z Holandii. Na stabilnej ramie zamontowanych jest 15 wahadeł. Każde z nich ma rożną długość i może się obracać niezależnie od siebie. Częstotliwości wahadeł zaprogramowane są z matematyczną precyzją, dzięki czemu możemy podziwiać ich taneczny świetlny spektakl. Najdłuższe z wahadeł wychyla się dokładnie 51 razy na minutę, drugie dokładnie 52 razy na minutę, trzecie 53 razy… i tak dalej. Pamiętaj — to, co widzisz, to tylko grawitacja! Nie ma tu żadnych sztuczek! Poezja matematyki! Piękno fizyki!

Angels of Freedom (Brama Klasztorna)

„Angels of Freedom” to dzieło izraelskiej OGE Creative Group, specjalizującej się w dziedzinie miejskiej architektury i brandingu. Przed Bramą Klasztorną pięć gigantycznych kolorowych skrzydlatych aniołów z białą aureolą zaprasza ludzi, by zbliżyli się do świetlistej postaci dzięki kilku prostym krokom. Każdy z uczestników wybierze swoje ulubione skrzydła i kolory. Ustawi je w odpowiedniej pozycji i zrobi sobie z nimi zdjęcie, a gotową fotografię udostępni w mediach społecznościowych lub wyśle do osoby, którą darzy szczególnym uczuciem. Kreatywny i inspirujący charakter instalacji świetnie wpisuje się w panującą na całym świecie modę na social media.

* * *

To tylko część atrakcji, które będziemy mogli podziwiać podczas 8. Bella Skyway Festival. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się pod hasłem „Kalejdoskop zmian”, dzięki czemu miejska sceneria stanie się areną różnorodnych, artystycznych i eksperymentalnych przemian. Po raz kolejny będziemy także wypatrywać trendów pojawiających się w sztuce współczesnej, znajdować korelacje pomiędzy nauką i sztuką, opierając się na nowoczesnej technologii, która wprowadza sztukę audiowizualną na kolejny, wyższy poziom.

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+