Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Sierpniowa odsłona Kulturalnego Lata w Toruniu

Środa, 3 sierpnia 2016 r.

Różnorodne warsztaty, koncerty, wystawy, spektakle uliczne, warsztaty taneczne i interaktywne spotkania — to tylko zapowiedź atrakcji, jakie czekają w tym miesiącu na mieszkańców Torunia i turystów. Sierpień przyniesie przede wszystkim jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku — Bella Skyway Festival, imponujący festiwal, który od 23 do 28 sierpnia opanuje toruńską starówkę niesamowitymi świetlnymi iluminacjami. Pełny program letnich wydarzeń przygotowany przez toruńskie instytucje kultury, galerie i stowarzyszenia można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.

W dniach 4–6 sierpnia odbędzie się VII edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Na początek podczas koncertu musicalowego „Broadway Goes Hollywood” usłyszymy znane i lubiane utwory z produkcji musicalowych w wykonaniu aktorów Teatru „Rampa”. Drugiego dnia festiwalu odbędzie się Przegląd Konkursowy. Młodych wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych, uczestników konkursów telewizyjnych poświęconych piosence, a także laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki oceniać będzie jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego. Późnym popołudniem będzie można wysłuchać recitalu Katarzyny Żak promującego płytę „Bardzo przyjemnie jest żyć” i usłyszeć „Zapomniane melodie” — filmowe standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach krakowskiego kwintetu jazzowego New Bone. Nowoczesne brzmienia surf rocka, swingu i popu zaśpiewane przez artystów polskiej sceny muzycznej podczas Koncertu Galowego zabiorą publiczność w świat czarującej, magicznej piosenki i ballady filmowej.

Zwolennicy muzyki klasycznej nie będą zawiedzeni — międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” to wydarzenie, które ma za sobą dziewiętnastoletnią tradycję i podejmuje temat relacji między muzyką i architekturą. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. W sierpniu, w ramach festiwalu będziemy mogli wybrać się na „Wieczór Azjatycki” czy „Wieczór Młodych Talentów”. Kolejny letni dzień umili torunianom występ wieńczący cykl „Koncerty pod Gwiazdami”. Dwór Artusa w ciągu ostatnich tygodni zaprezentował całą plejadę polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Już 5 sierpnia, na zakończenie festiwalu, zaprezentuje się Leszek Możdżer, polski kompozytor, producent i pianista jazzowy. Zapowiada się dawka dobrej zabawy połączonej z nutą sentymentalnych, nastrojowych brzmień.

Stoiska z piernikowymi wypiekami, warsztaty piernikarskie, piernikowe śniadanie oraz wystawa piernikowych dzieł sztuki, a także strefy taneczne w specjalnie przygotowanych namiotach sferycznych — to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Torunia i turystów podczas Święta Toruńskiego Piernika, które odbędzie się 13 sierpnia. Centrum otwartych dla publiczności wydarzeń wakacyjnych w mieście stanowić będzie Scena Letnia usytuowana na Rynku Staromiejskim. W wakacyjne popołudnia lokalni twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki występują przed szerszą publicznością. Akcja rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 21 sierpnia. 

Kulturalne Lato w Toruniu: sierpień 2016
Pobierz afisz z programem wydarzeń

Miłośnicy spektakularnych teatralnych przedstawień w plenerze będą mieli powody do radości. W ramach kolejnej odsłony realizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną Festiwalu Teatrów Ulicznych zobaczymy spektakl Teatru „Pijana Sypialnia”. „Łojdyrydy” to komediowe widowisko wypełnione tańcem i muzyką. Na scenie będą królować: kujawiak, oberek i mazur, a uszy publiczności wypełni ludowa muzyka w nowoczesnej odsłonie. Niesamowite widowisko lekko i z humorem bawi zgromadzoną w plenerze publiczność. Tydzień później będziemy świadkami odważnych pokazów slacklinerów, chodzących na wysokości po cienkiej linie. Pokazy wymagają od artystów wielkiej sprawności fizycznej oraz poczucia równowagi. Każdy z widzów sam będzie mógł spróbować swoich sił podczas pokazów. Nie zabraknie ponadto spektaklu dla najmłodszych w wykonaniu Teatru „Pomarańczowy Cylinder” oraz Sceny Kabaretowej Seniora.

Ciekawym wydarzeniem będzie koncert pamięci Andrzeja Zauchy zatytułowany „Zaucha Przyjaciele”, który odbędzie się 14 sierpnia 2016 roku na Rynku Staromiejskim. Podczas koncertu zaśpiewają Krystyna Prońko oraz laureaci Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy. W klimat przebojów artysty wprowadzi publiczność popularny dziennikarz — Paweł Sztompke. W ramach Kulturalnego Lata w Toruniu będą odbywać się interesujące warsztaty i wystawy w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Galerii Sztuki Wozownia oraz Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

Nie zabraknie także kolejnej edycji międzynarodowego festiwalu harmonijki ustnej „Harmonica Bridge”, który odbędzie się w dniach 19–21 sierpnia 2016 roku. W trakcie piętnastu lat historii, na „Harmonica Bridge” wystąpili wirtuozi harmonijki z osiemnastu krajów — praktycznie z całej Europy, jak również z Meksyku (Los Mighty Calacas), Nowej Zelandii (Brendan Power), Rosji (Gagarin Brothers) czy USA (The Nighthawks, Joe Powers, Keith Dunn, Chris Jones i inni). Podczas tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy blues, folk, jazz, country, bluegrass, pop, funky oraz muzykę poważną. Dodatkowo będzie można wziąć udział w konkursie harmonijkarzy i warsztatach instrumentalnych lub obejrzeć wystawy fotograficzne.

Cykl Kulturalnego Lata w Toruniu zakończy jeden z najbardziej unikalnych festiwali światła w Europie — Bella Skyway Festival (23–28 sierpnia 2016 roku). Za sprawą międzynarodowych i lokalnych twórców Toruń przez kilka sierpniowych dni będzie jedynym miejscem, gdzie nie odrywając stóp od ziemi będzie można dotknąć kosmosu. Wodne kino 360° i świetlne pokazy lotnicze nad Wisłą oraz imponujące mappingi 3D na fasadach budynków ukażą imponujący dialog sztuki światła i astronomii. Instalacje świetlne, różnorodne akcje i happeningi zostają specjalnie przygotowane przez artystów festiwalu i są dedykowane konkretnym przestrzeniom i miejscom Torunia.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+