Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Mobilne „Rodafonio” podczas Festiwalu Teatrów Ulicznych

Piątek, 29 lipca 2016 r.

fot. Marta Marco

„Rodafonio” to niezwykły i zaskakujący spektakl hiszpańskiej grupy Factoría Circular. Wielkie koło wysokości czterech metrów toczące się po starówce, na którym zasiądą skocznie przygrywający muzycy pełni werwy i fantazji będzie gigantyczną wariacją na temat roweru przekształconego w bajkowo-muzyczną konstrukcję. „Rodafonio” przemierzyło już liczne miasta w całej Europie, a w nadchodzący weekend odwiedzi Toruń. 30 i 31 lipca, o godzinach 17.00 i 19.00 na Rynku Staromiejskim dla mieszkańców Torunia i turystów przygotowano aż cztery popołudniowe pokazy tego hiszpańskiego teatru.

Festiwal Teatrów Ulicznych jest na półmetku. W piątkowy wieczór przeżyliśmy moc wrażeń podczas spektaklu „Muaré Experience”. Podniebne widowisko w rytmie rocka porwało toruńską publiczność, wśród której nie zabrakło licznej grupy młodych ludzi odwiedzających Toruń w ramach Światowych Dni Młodzieży. Barwne wizualizacje oraz inne efekty, które zastosowali wiszący w powietrzu akrobaci zapewniły ogrom wrażeń wizualnych — nocne niebo rozświetlone przez reflektory, a na jego tle popartowe konstrukcje i 12 artystów wykonujących akrobacje wisząc około 20 metrów nad ziemią na 160-tonowym dźwigu. Podniebnym ewolucjom towarzyszyła głośna i energiczna muzyka rockowa w wykonaniu zespołu Duchamp Pilot, która spotkała się ze znakomitym odbiorem publiczności. Poniżej prezentujemy wspomnienie spektaklu plenerowego w rytmie rocka, który zachwycił setki widzów zgromadzonych na Błoniach Nadwiślańskich.

Tych, którzy nie widzieli spektaklu na żywo, zachęcamy także do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

Festiwal Teatrów Ulicznych: Muaré Experience

Przed nami kolejny lipcowy weekend z teatrem ulicznym. Nietypowa, muzyczno-geometryczna wariacja pod nazwą „Rodafonio” to efekt pracy zespołu Factoría Circular. Celem grupy jest stworzenie i zaadaptowanie do plenerowych spektakli wyjątkowych, niespotykanych dotąd mobilnych maszyn.

Wynalezienie koła wiele wieków temu zapoczątkowało powstawanie wielorakich pojazdów, „Rodafonio” idzie o krok dalej — ta okrągła konstrukcja stanowi nie tylko źródło ruchu, ale także mobilną scenę, dzięki której podróżują zarówno ludzie, jak i muzyka. Spektakl grupy Factoría Circular kilka lat temu zrewolucjonizował teatry uliczne Barcelony, w nadchodzący weekend zadziwi publiczność w Toruniu — zapowiada Małgorzata Burzyńska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Poruszająca się konstrukcja — podróżujące uliczne widowisko, które łączy w sobie efekty wizualne z dźwiękowymi — wykorzystuje podstawowe zasady geometrii oraz energiczną muzykę graną na żywo w zupełnie nieprawdopodobnych warunkach.

Jak działa „Rodafonio”? To naprawdę bardzo proste: wystarczy zbudować ogromne koło o średnicy około 4 metrów. Następnie należy osadzić taką konstrukcję na mniejszych kółkach tak, aby koło mogło poruszać się przez miasto. Oczywiście nie można zapomnieć o pozostawieniu w środku przestrzeni dla trzech muzyków, w naszym przypadku dla gitarzysty, saksofonisty oraz perkusisty. Gdy koło zacznie się obracać, ta trójka stworzy muzykę, która podróżuje. Naprawdę zwariowany i radosny funk! — podkreśla César Alvarez, założyciel grupy Factoría Circular.

Festiwal Teatrów Ulicznych 2016: Rodafonio
Pobierz plakat wydarzenia

„Rodafonio” to maszyna wprawiająca publiczność w zdumienie. Koło o wysokości czterech metrów, a w nim trzy mniejsze ruchome koła, w których zasiądzie trójka muzyków grających mieszankę muzyki rockowej, jazzowej i etnicznej. Spektakl jest mobilnym widowiskiem stworzonym specjalnie z myślą o przestrzeni miejskiej. Skwer, ulica, park, centrum handlowe i tym podobne miejsca to idealne szlaki dla „Rodafonio”. Na spektakl hiszpańskiej grupy Factoría Circular zapraszamy 30 i 31 lipca, o godzinach 17.00 i 19.00. Mobilne „Rodafonio” wyruszy z Rynku Staromiejskiego i dotrze na Rynek Nowomiejski. Widowisko potrwa około 40 minut. Wstęp wolny.

* * *

Moc atrakcji tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych nie kończy się na „Rodafonio”. Przed nami także radosny i roztańczony, znakomicie przyjęty przez toruńską publiczność warszawski Teatr „Pijana Sypialnia”, który wystąpi tym razem z nowym widowiskiem taneczno-muzycznym pt. „Łojdyrydy”, prezentującym współczesne ironiczne ujęcie zabawy ludowej. Mieszkańcy i turyści będą mieli także okazję podziwiać akrobacje linoskoczków oraz uczestniczyć w słuchowisku „Z głową w chmurach” Teatru „Delikates”. Ofertę skierowaną do najmłodszej publiczności stanowić będzie widowisko młodego toruńskiego Teatru „Pomarańczowy Cylinder”. Nie zabraknie ponadto spektakli toruńskiej Sceny Kabaretowej Seniora, które będą adresowane w sposób szczególny do osób starszych.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+