Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

5. edycja Święta Tańca w Toruniu

Czwartek, 28 kwietnia 2016 r.

Przed nami toruńska majówka z atrakcjami, a w jej trakcie już 30 kwietnia piąta, jubileuszowa edycja Święta Tańca. Hip-hop, dancehall, taniec towarzyski, taniec brzucha czy capoeira będą królowały na plenerowej scenie na Rynku Staromiejskim, a przygotowany specjalnie na ten dzień flash mob i warsztaty taneczne sprawią, że nikt nie będzie stał w miejscu. Na zakończenie majówkowego świętowania — we wtorek, 3 maja — zaplanowano najgorętsze wydarzenie, „Karuzelę Przebojów” w wykonaniu zespołu Vox — ikony polskiej muzyki lat 80. — oraz grupy Hands Up!, w skład której wchodzą jedni z najlepszych polskich muzyków sesyjnych. Uznani wokaliści i gorące tancerki przeniosą wszystkich przybyłych na toruńską starówkę w świat muzyki sprzed lat.

Taniec w roli głównej

Flash mob i pochód taneczny, pokazy tańca afrykańskiego i irlandzkiego, baletu i hip-hopu, warsztaty tańca hula czy salsy, wreszcie rozstrzygnięcie konkursu tanecznego „Zatańcz i Ty!” — to tylko niektóre z atrakcji 5. edycji toruńskiego Święta Tańca, która odbędzie się w sobotę, 30 kwietnia 2016 roku.

Święto Tańca organizowane przez Toruńską Agendę Kulturalną rozpocznie się 30 kwietnia 2016 roku o godzinie 11.30 na skrzyżowaniu ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi przygotowanym specjalnie na ten dzień flash mobem.

Ideą flash mobu jest przeprowadzenie krótkotrwałego zdarzenia, które ma zaskoczyć przypadkowych świadków. W akcji uczestniczą nieznani sobie ludzie znający jedynie jej termin i planowane działanie. Każdy uczestnik powinien przynieść urządzenie do odtwarzania muzyki: telefon, MP3, walkman, lub discman ze słuchawkami. Wydarzenie ma polegać na tańczeniu do swojej ulubionej muzyki, której nikt inny nie słyszy. Tańce po cichu w dowolnym stylu, w parach, grupowo lub solo. Co komu w duszy gra. Zachęcamy do przebrania się lub założenia niecodziennego nakrycia głowy — informuje Aleksandra Pospieszyńska, koordynatorka wydarzenia.

Po wspólnym tańcu „w ciszy” nastąpi uformowanie tanecznego pochodu, który przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Staromiejski, gdzie odbędą się pokazy różnorodnych stylów tanecznych zaprezentowane przez grupy, szkoły i zespoły taneczne nie tylko z Torunia.

Między godziną 12.00 a 17.30 na Rynku Staromiejskim będzie można podziwiać salsę, hip-hop, dancehall, disco, sambę, locking, a także walca, balet, tańce folkowe, orientalne i afrykańskie, capoeirę czy taniec brzucha. Na scenie zaprezentują się m.in. Zespół Tańca Współczesnego Hulaj-Noga, Urban Dance School, n-obrotów, Zespół Pieśni i Tańca „Młody Toruń”, Szkoła Tańca IR, Zespół Rytm-X ze Studia Tańca WIR, Avalon czy Studio Tańca Sportowego FAN.

W tym roku, dla wszystkich, którzy zechcą zgłębić tajniki niektórych stylów tanecznych przygotowano scenę warsztatową usytuowaną przy Łuku Cezara. W godzinach od 13.00 do 17.00 będą odbywały się warsztaty tańca hula, ndombolo dance, cha-chy, salsy solo, hip-hopu, dancehallu oraz tańca tradycyjnego przygotowane przez toruńskie zespoły i szkoły tańca. Z całą pewnością każdy znajdzie tu interesujący dla niego taniec. Z kolei przy Fontannie Cosmopolis, w godzinach od 12.30 do 13.20, będzie można wziąć udział w kolejnym już w tym dniu flash mobie, tym razem tańcząc tango wspólnie z Fundacją Terapii Tańcem COTANGO.

Około godziny 17.30, na Rynku Staromiejskim, poznamy wyniki konkursu tanecznego „Zatańcz i Ty!”, po których swoje umiejętności na scenie zaprezentuje Pani Krystyna Nowakowska, przewodnicząca toruńskiej Rady Seniorów, która brała udział w warsztatach tanecznych w Studiu Tańca FANTOM w ramach akcji promującej konkurs. Efekty taneczne kursu Pani Krystyny wciąż można oglądać w internecie na stronie www.tak.torun.pl/zatancz, jednak już dziś zapraszamy na premierowy pokaz na żywo.

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali swoje zgłoszenia w ramach konkursu tanecznego „Zatańcz i Ty!”. Już w sobotnie popołudnie dowiemy się, w czyje ręce trafią atrakcyjne nagrody: kamera sportowa GoPro, weekend dla dwóch osób w Ciechocinku, weekend dla dwóch osób w Hotelu Mercure w Gdyni i zestaw kosmetyków. Cieszymy się, że tak wielu mieszkańców nie tylko Torunia, ale i całego regionu lubi tańczyć i chętnie dzieli się swoimi pasjami i zainteresowaniami, nagrywając swoje taneczne zmagania — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Obchody 5. edycji toruńskiego Święta Tańca zakończy wspólna zabawa z wodzirejem, która potrwa do godziny 19.00.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+