Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Majówka z atrakcjami

Wtorek, 26 kwietnia 2016 r.

„Karuzela Przebojów” — koncert zespołów Vox oraz Hands Up!, poczęstunek okolicznościowym tortem w barwach narodowych z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, koncert muzyki irlandzkiej, a także liczne warsztaty, spektakle plenerowe, pokazy grup tanecznych, uroczystości wojskowe oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny — niezwykle ciekawie zapowiada się toruńska majówka, która potrwa w tym roku od 29 kwietnia do 3 maja.

Długi majowy weekend rozpocznie się już w piątek, 29 kwietnia 2016 roku. Na wykład o toruńskim pierniku, grę edukacyjną „W poszukiwaniu wolności”, warsztaty i spotkanie z opowieścią zaprasza Muzeum Okręgowe w Toruniu. Z kolei w Teatrze „Baj Pomorski” będzie można zobaczyć spektakl „Ślub”, w Centrum Kultury „Dwór Artusa” wysłuchać koncertu Natalii Przybysz i Shy Albatross, a na scenie plenerowej usytuowanej na Rynku Staromiejskim poznać tradycyjną muzykę irlandzką w wykonaniu zespołów Thorn, Duo Celtic i Avalon.

W sobotę, 30 kwietnia 2016 roku dla wszystkich, którzy interesują się tańcem bądź lubią oglądać taneczne zmagania, przygotowano szereg pokazów różnorodnych stylów tanecznych w związku z obchodzonym tego dnia Świętem Tańca. Występy zespołów, flash moby i warsztaty taneczne będą odbywały się w godzinach od 11.30 do 19.00. Tego dnia nie zabraknie także rodzinnych warsztatów przygotowanych przez miejskie instytucje kultury, w tym zwiedzanie, pokazy i koncert w ramach „Rodzinnej majówki z historią” na Zamku Dybów. Sobotnie atrakcje zakończy koncert zespołu Balkan Express.

Majówka 2016
Pobierz afisz z programem majówki

Niedziela 1 maja 2016 roku upłynie nam pod znakiem średniowiecznej kultury rycerskiej. Na toruńskiej starówce odbędzie się minitarg średniowieczny, pokazy tańców i mody średniowiecznej, a na Zamku Krzyżackim jarmark i turnieje średniowieczne oraz spektakl światło-dźwięk opisujący historię Torunia i Zamku Krzyżackiego. Rodziny z dziećmi zapraszamy również na Rynek Staromiejski, na spektakl familijny „Legendy toruńskie”. W Centrum Kultury „Dwór Artusa” Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Białorusi zainauguruje XXIII Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2016. Niedzielne spotkanie z historią zakończy plenerowy koncert zespołu Popovacula na Rynku Staromiejskim.

W poniedziałek, 2 maja 2016 roku oprócz licznych warsztatów, gier, zabaw i wystaw zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i koncert specjalny Orkiestry Wojskowej z Torunia z udziałem solistów. Niewątpliwie smacznym akcentem będzie poczęstunek okolicznościowym tortem w barwach narodowych, przygotowanym przez jedną z toruńskich cukierni z okazji Dnia Flagi, oraz happening Fundacji „Lex Lupus” na najdłuższą biało-czerwoną flagę.

Koncert zespołów „Vox” i „Hands Up!”
Pobierz plakat wydarzenia

We wtorek, 3 maja 2016 roku już tradycyjnie odbędą się uroczystości związane z 225. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Rozpoczną się one na Rynku Staromiejskim o godzinie 12.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, po której nastąpi uroczystość wojskowa oraz koncert Orkiestry Dętej z Koronowa. We wtorek, na Zamku Krzyżackim, zaplanowano także festyn z udziałem husarii, a dla melomanów kolejną odsłonę Festiwalu Probaltica. O godzinie 18.30 na scenie plenerowej znajdującej się na Rynku Staromiejskim odbędzie się „Karuzela Przebojów” — koncert zespołów Vox oraz Hands Up! Trzech uznanych wokalistów zabierze nas w muzyczną podróż do czasów, w których królował „Bananowy song” czy „Zabiorę Cię Magdaleno”. Z kolei jedni z najlepszych polskich muzyków sesyjnych w towarzystwie gorących tancerek sprawią, że wieczór będzie nie tylko muzyczny, ale i taneczny. Podczas koncertu usłyszymy największe hity z repertuaru Boney M, Bananaramy, ABBY i Sabriny, a także wiele innych znanych i lubianych piosenek.

Pełny program wydarzeń jest dostępny w serwisie internetowym www.torun.pl/majowka2016.

* * *

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+