Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Udany początek wiosny dla Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Czwartek, 21 kwietnia 2016 r.

Projekt „Spectrum 2016” w rękach TAK

Dzieła artystów różnych narodowości, współczesna sztuka światła w oryginalnym wydaniu — projekt kulturalny „Spectrum 2016 — Transnational Light” współtworzony przez Toruńską Agendę Kulturalną otrzymał dofinansowanie w łącznej kwocie prawie 200 000 € z unijnego programu „Kreatywna Europa”. Dodatkowo, organizatorzy Bella Skyway Festiwal w ramach projektu otrzymali dofinansowanie w kwocie 88 200 zł z programu „Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

„Spectrum 2016 — Transnational Light” to międzynarodowy projekt z zakresu współczesnej sztuki światła, wspierający wymianę dzieł i artystów między partnerami i organizatorami czterech międzynarodowych festiwali światła, odbywających się w otwartej przestrzeni miast europejskich: Bella Skyway Festival (Toruń, Polska), Lumina (Cascais, Portugalia), Visualia Festival (Pula, Chorwacja) i Lighting Guerrilla Festival (Ljubljana, Słowenia).

Ideą przewodnią koncepcji programowej projektu jest rola światła w przestrzeni publicznej, w której staje się ono medium artystycznej wyobraźni i umożliwia przekraczanie granic narodowościowych, językowych i kompetencyjnych. Świetlne prezentacje i rozmaite działania artystyczne angażują lokalne społeczności i służą kreowaniu nowych doświadczeń odbiorców, poprzez wykorzystanie najnowszych technologii.

Projekt „Spectrum 2016” angażuje artystów różnych dziedzin sztuk wizualnych: sztuki video, oświetlenia teatralnego, scenografii, rzeźby, projektowania, wzornictwa przemysłowego, grafiki, a także animatorów i pedagogów realizujących projekty poprzez interaktywne warsztaty. Obok łączenia artystów z różnych stron Europy, projekt łączy także różne dyscypliny współczesnej sztuki, ukierunkowując ofertę na działania i prace interdyscyplinarne, oparte na interakcji obrazu i dźwięku, często również ruchu, filmu i animacji — mówi Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Uniwersalny język sztuk wizualnych dostępny dla wszystkich grup społecznych i wiekowych umożliwia zniesienie głównej bariery w międzynarodowych relacjach kulturalnych — bariery językowej. Bez względu na pochodzenie odbiorców te same dzieła mogą być oglądane i rozumiane przez publiczność w wielu krajach. Ważnym walorem projektu jest także swoista gra sztuki światła z dziedzictwem kulturowym. Prezentacje prac wpisane są w przestrzeń publiczną europejskich miast, posiadających różne historie, oparte na różnych koncepcjach urbanistycznych i architektonicznych. Aspekt ten w polskiej części projektu obecny jest poprzez prezentację instalacji świetlnych na terenie wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO toruńskiej starówki.

„Kreatywna Europa” to program Unii Europejskiej oferujący wsparcie finansowe dla sektorów audiowizualnych, kreatywnych i kultury. Program realizowany jest w latach 2014–2020. Do najważniejszych celów „Kreatywnej Europy” należą promocja europejskiej kultury, międzynarodowa współpraca artystów i wymiana dzieł, budowanie kompetencji i konkurencyjności sektorów, rozwój publiczności i zwiększanie dostępu do kultury.

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.

 

Sukces współprodukcji TAK-u

„Ziggy Dust” — unikalny dokument wyreżyserowany przez Ryszarda Kruka i współprodukowany przez Toruńską Agendę Kulturalną, którego premiera odbyła się podczas ubiegłrocznego Festiwalu Sztuki Faktu, został zakwalifikowany do sekcji pozakonkursowej „Panorama Filmu Polskiego” 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

To największy i najważniejszy festiwal filmów dokumentalnych w kraju i jeden z ważniejszych w Europie. Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym filmowym festiwalem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Zostaną na nim zaprezentowane najlepsze i najciekawsze filmy dokumentalne z Polski i świata. Film „Ziggy Dust„ jako jedyny będzie reprezentował nasze województwo na tej ważnej imprezie — informuje Ryszard Kruk, reżyser filmu.

Premiera tego wyjątkowego dokumentu, zrealizowana przez toruńskiego filmowca, miała miejsce podczas III Festiwalu Sztuki Faktu, w ramach specjalnego bloku programowego zatytułowanego „Toruńska fala”. Do tej pory film otrzymał nagrodę Złotego Anioła na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest 2015 w Toruniu oraz przeszedł oficjalną selekcję 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2016 we Wrześni.

„Ziggy Dust” w reżyserii Ryszarda Kruka to opowieść o Zbigniewie Cołbeckim, zegarmistrzu, muzyku, artyście i buntowniku, założycielu kultowej formacji nowofalowej Bikini. W filmie występują osoby związane z tytułowym bohaterem i jego twórczością: Robert Brylewski, Kazik Staszewski, Anna Staszewska, Yach Paszkiewicz, Tomek Siatka, Waldek Radziecki i Wojtek Gałek. Autorem zdjęć jest Adam Fisz, autorami zdjęć archiwalnych są Wojciech Budny i Yach Paszkiewicz. Za montaż filmu odpowiedzialny był Paweł Żydowicz.

Film „Ziggy Dust” uzyskał dofinansowanie w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie — kreatywne wsparcie marki regionu”, dzięki któremu powstały też takie superprodukcje, jak „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego czy „11 minut” Jerzego Skolimowskiego.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+