Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: O nas » Aktualności

Monodram z kobietą i literacką Nagrodą Nobla w tle

Piątek, 19 lutego 2016 r.

Spektakl na podstawie książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2015 roku, Swietłany Aleksijewicz, w wykonaniu Danuty Borowieckiej-Onyszkiewicz, ze specjalnie przygotowaną audiodeskrypcją, to ciekawy pomysł na wieczorne spotkanie z teatrem dla osób niewidomych i niedowidzących.

Spektakl warszawskiej aktorki Danuty Borowieckiej-Onyszkiewicz przy akompaniamencie Mateusza Wachowiaka zostanie wystawiony w Teatrze „Baj Pomorski”. Specjalnie na potrzeby monodramu przygotowano audiodeskrypcję dla publiczności — niewidomej młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Louisa Braille’a z Bydgoszczy oraz oddziału Polskiego Związku Niewidomych z Torunia.

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to monodram, który powstał na kanwie książki białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 2015 roku. Publikacja, przetłumaczona na dwadzieścia języków, składa się z wywiadów z kobietami zaangażowanymi w działania wojenne podczas II wojny światowej. Rozmowy z sanitariuszkami, partyzantkami czy snajperkami ukazują codzienne heroiczne oblicza wojny. Dramatyczne i często brutalne opowieści kobiet oddają to, czego w książkach o bohaterskich czynach raczej nie znajdziemy.

W 2011 roku książka otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus i Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Na podstawie utworu zrealizowano ponadto cykl filmów dokumentalnych oraz adaptację teatralną. W Toruniu można obejrzeć publikację w kolejnej odsłonie, tym razem w formie autorskiego monodramu.

Organizatorami spektaklu są: Urząd Miasta Torunia, Toruńska Agenda Kulturalna, Teatr „Baj Pomorski”, Fundacja Nieograniczona im. Bogny Olszewskiej, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. L. Braille’a i Toruński Sejmik Kobiet.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+