Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Trzej Królowie przywędrowali do Torunia

Poniedziałek, 11 stycznia 2016 r.

fot. Lech Kamiński

Już po raz kolejny, 6 stycznia 2016 roku ulicami Torunia, z Rynku Staromiejskiego na Rynek Nowomiejski, przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Tysiące torunian w królewskich koronach, orkiestry dęte, bębniarze, grupy rekonstrukcyjne, anioły i diabły w rytm bożonarodzeniowych pieśni maszerowały, by oddać pokłon Dzieciątku Jezus. W przemarszu udział wzięła ponadto młodzież prezentująca symbole Światowych Dni Młodzieży — ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” i Krzyż Młodych.

Wzorem lat ubiegłych w postacie Maryi, Świętego Józefa, Archanioła Gabriela oraz Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się aktorzy Teatru „Baj Pomorski”. W finale Orszaku wystąpiły „Dzieci z Brodą”, które zaprezentowały wszystkim świętującym znane kolędy i mniej znane góralskie pastorałki.

fot. Lech Kamiński

Dla najmłodszych uczestników przygotowano dodatkowe atrakcje. Każde dziecko, które przybyło na Orszak w oryginalnym, jasełkowym przebraniu, mogło wziąć udział w specjalnym konkursie z atrakcyjnymi nagrodami Prezydenta Miasta Torunia. Przypominamy, że na zdjęcia dzieci czekamy do 15 stycznia 2016 roku, do godziny 12.00.

Nie zabrakło ponadto słodkości — hiszpańskich cukierków, podarowanych przez Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie. Warto podkreślić, iż to niejedyny hiszpański akcent, który można było zobaczyć w Toruniu. W toruńskiej szopce na Rynku Nowomiejskim od kilku dni można podziwiać małe, oryginalne szopki, które przyjechały do grodu Kopernika z Pampeluny.

Dzięki staraniom księdza Piotra Roszaka — wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie — szopki z Hiszpanii zostały podarowane Toruniowi przez stowarzyszenie szopkarzy hiszpańskich. Mają stanowić symbol umocnienia współpracy Torunia i Pampeluny, a także zainicjować w naszym mieście tradycję własnoręcznie wykonywanych szopek.

Wystawa hiszpańskich szopek odbywa się co roku w Nawarze. Szopki wykonywane są głównie z drzewa i styropianu. Nawiązują do tradycji, kultury i architektury hiszpańskiej, i prezentowane są w wielu częściach miasta. Tworzone wspólnie przez grupy mieszkańców i różne grupy zawodowe mają na celu zintegrować społeczność lokalną i propagować bożonarodzeniową tradycję — dodaje ksiądz Piotr Roszak.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu TV Trwam z Orszaku Trzech Króli:

Organizatorami Orszaku Trzech Króli byli Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerami wydarzenia byli Wydział Teologiczny UMK w ToruniuFundacja Orszak Trzech Króli oraz Stowarzyszenie Akademickie „Ad Astra”.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+