Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Trzej Królowie zapraszają na barwne widowisko do Torunia

Czwartek, 31 grudnia 2015 r.

Trzy kolorowe orszaki, trzy orkiestry dęte, grupy rekonstrukcyjne i śpiewające anioły podczas barwnej parady z królewskimi koronami i słodkościami dla najmłodszych, a na deser koncert „Dzieci z Brodą”, czyli Joszka Brody z 25-osobową grupą dziecięcą — niezwykle ciekawie zapowiada się Orszak Trzech Króli, który już 6 stycznia 2016 roku odbędzie się w Toruniu.

Już po raz kolejny wszyscy przybyli w styczniowe, świąteczne popołudnie do grodu Kopernika będą mogli uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. 6 stycznia 2016 roku, od godziny 14.30, w trzech różnych punktach Starego Miasta, Trzej Królowie będą formować swoje monarsze orszaki: Kacper przy Bramie Żeglarskiej, Melchior pod Łukiem Cezara, a Baltazar w okolicach placu Teatralnego. Po ich uroczystym przywitaniu pod pomnikiem Mikołaja Kopernika przez Prezydenta Miasta Torunia i Ordynariusza Toruńskiego wszyscy razem, tworząc barwną paradę, po godzinie 15.00 ruszą w kierunku Rynku Nowomiejskiego.

Orszak Europejski Króla Kacpra, Orszak Azjatycki Króla Melchiora oraz Orszak Afrykański Króla Baltazara wzbogacą grupy dziecięce z toruńskich szkół. Nie zabraknie ponadto trzech orkiestr dętych, chorążych z flagami, husarii i rycerstwa — informuje Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas całej trasy orszaku uczestnikom i wszystkim obecnym towarzyszyć będą postaci aniołów, diabłów i pastuszków. Wszyscy otrzymają królewskie korony, a najmłodsi — hiszpańskie słodycze. Nie zabraknie chórów anielskich — scholi, wspólnot i kleryków. Religijne scenki odgrywane wzdłuż ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi, jak również kolorowe konfetti, pozwolą poczuć świąteczny klimat wydarzenia.

Orszak Trzech Króli
Pobierz infografikę z trasą Orszaku

O godzinie 15.30 na scenie plenerowej usytuowanej na Rynku Nowomiejskim odbędzie się inscenizacja jasełkowa, podczas której Trzej Królowie oddadzą symboliczny pokłon Dzieciątku Jezus oraz przekażą królewskie dary. Z kolei Prezydent Miasta Torunia oraz Ordynariusz Toruński złożą życzenia mieszkańcom miasta.

W finale Orszaku Trzech Króli zobaczymy koncert zespołu „Dzieci z Brodą”, czyli Joszka Brody z 25-osobową grupą dziecięcą.

Na godzinę 15.45 zapraszamy wszystkich mieszkańców Torunia na niezwykły koncert. „Dzieci z Brodą” zaprezentują publiczności znane i mniej znane kolędy, nietypowe instrumenty muzyczne, a także zaproszą do wspólnego śpiewania pastorałek. Na chcących aktywnie uczestniczyć w koncercie będą czekały specjalnie przygotowane śpiewniki orszakowe — dodaje Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Świąteczne wydarzenie na Rynku Nowomiejskim zakończy się około godziny 16.30. Organizatorami Orszaku Trzech Króli są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna. Partnerami wydarzenia są Wydział Teologiczny UMK w Toruniu, Fundacja Orszak Trzech Króli oraz Stowarzyszenie Akademickie „Ad Astra”.

Wydarzenia świąteczno-noworoczne 2015/2016
Pobierz afisz informacyjny

Jasełkowy zawrót głowy

Przypominamy także, że już po raz kolejny dla najmłodszych uczestników Orszaku Trzech Króli został przygotowany przebierany konkurs „Jasełkowy zawrót głowy” z cennymi nagrodami Prezydenta Miasta Torunia. Wystarczy pojawić się w oryginalnym przebraniu na Orszaku Trzech Króli i zrobić sobie zdjęcie, uczestnicząc w barwnej paradzie. Najbardziej kreatywne stroje będą miały szansę wygrać jedną z trzech atrakcyjnych nagród Prezydenta Miasta Torunia: tablet, aparat cyfrowy lub odtwarzacz MP3. 6 stycznia za pasem, dlatego pracę nad oryginalnym przebraniem warto zacząć już teraz!

Zdjęcia, z hasłem „Konkurs — Jasełkowy zawrót głowy!” w temacie, należy przesyłać na adres e-mail konkurs@tak.torun.pl. W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko dziecka widocznego na fotografii, imię i nazwisko dorosłej osoby zgłaszającej dziecko do konkursu, adres, a także kontaktowy numer telefonu. Na jasełkowe zdjęcia z Orszaku Trzech Króli czekamy do piątku, 15 stycznia 2016 roku, do godziny 12.00. W kolejny piątek, 22 stycznia 2016 roku, na stronie internetowej Toruńskiej Agendy Kulturalnej ogłosimy zwycięzców konkursu.

Jasełkowy zawrót głowy
Archiwalny regulamin konkursu
Jasełkowy zawrót głowy
Zarządzenie nr 29/2015 Dyrektora TAK z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie regulaminu konkursu
Jasełkowy zawrót głowy
Pobierz afisz informacyjny

Ograniczenia w ruchu

6 stycznia 2016 roku, w godzinach od 13.30 do 17.30, zostaną zamknięte dla ruchu północna i zachodnia pierzeja Rynku Nowomiejskiego.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

6 stycznia 2016 roku tramwaje linii nr 1, 2, 3 i 5 oraz autobusy linii nr C, 10, 15, 19, 20, 21, 23, 26, 29, 31, 32, 35 i 44 kursować będą według świątecznych rozkładów jazdy — nie będą wykonywane kursy oznaczone w rozkładach jazdy literą „b”. Autobusy linii nr 0, 11, 12, 13, 14, 18, 22, 27, 30, 34, 36 i 38 kursować będą według niedzielnych rozkładów jazdy. Nie będą kursować autobusy linii nr 40.

Dodatkowe kursy autobusów i tramwajów w związku z Orszakiem Trzech Króli:

  • autobus linii nr 27 z Wrzosów o godzinie 14.20,
  • autobus linii nr 30 z osiedla Nad Strugą o godzinie 14.05,
  • w godzinach od 13.06 do 17.06 (z pętli „Reja”) linia tramwajowa nr 3 kursować będzie według niedzielnego rozkładu jazdy, to jest co 15 minut.

Około 15 minut po zakończeniu koncertu na Rynku Nowomiejskim zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów na liniach nr 10 — z alei Solidarności w kierunku Podgórza oraz nr 27 — z alei Solidarności w kierunku Wrzosów.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+