Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Zakończył się Bella Skyway Festival

Środa, 2 września 2015 r.

fot. Adrian Chmielewski (k35 photo)

Największe wydarzenie kulturalne w Toruniu dobiegło końca. Podczas 7. edycji Bella Skyway Festival, która odbyła się w dniach 25–30 sierpnia 2015 roku, zaprezentowano dziewięć świetlnych instalacji i cztery projekcje, festiwalowi towarzyszyło także osiem akcji specjalnych. Magiczna atmosfera na sześć dni całkiem zmieniła Toruń. Instalacje świetlne i mappingi 3D przygotowane specjalnie dla konkretnych przestrzeni toruńskiej starówki zaprezentowali artyści z Czech, Portugalii, Kanady, Francji, Włoch, Słowenii i Polski.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji była gigantyczna iluminacja „Water Concept Opera” polskiego reżysera światła Bogumiła Palewicza. Spektakularne dzieło przyciągnęło tłumy widzów, niepowtarzalna iluminacja, której partnerem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej została zaprezentowana po raz pierwszy właśnie w Toruniu i z pewnością nadała festiwalowi szczególnego charakteru.

W tym roku fasadą budynku Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika poruszyła grupa Art4Media (Maja Jamińska, Mateusz Romanowski, Michał Siemieniecki i Joanna Witkowska) swoim mappingiem 3D „Stratum”. Niesamowity pokaz, którego całości dopełniła autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza, został wsparty przez markę Bella oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

fot. Adrian Chmielewski (k35 photo)

Ocubo, jeden z najpopularniejszych zespołów od widomappingu, powrócił do Torunia! W tym roku wraz z projekcją „Light Paintings” sponsorowaną przez firmę INSTAL-PROJEKT, tradycyjne wzory i klasyczne elementy folklorystyczne z pięciu różnych krajów pojawiły się na fasadzie jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Toruniu — Teatrze Wilama Horzycy. To tam widzowie mogli zaangażować się w artystyczną wizję artysty — interaktywna instalacja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie.

„Chmura”, to kolejna niesamowita, interaktywna instalacja duetu kanadyjskich artystów Caitlind r.c. Brown i Wayne’a Garretta, stanowiąca jeden z najbardziej — o ile nie najbardziej — angażujących publiczność punktów programu Bella Skyway Festival 2015. To interaktywne dzieło, którego sponsorem był bank Millenium, zbudowane zostało z sześciu tysięcy żarówek, które widzowie mogli włączać i wyłączać wedle własnego życzenia. Z pewnością była to jedna z najbardziej magicznych instalacji w trakcie tegorocznej edycji festiwalu.

Duże wrażenie na publiczności zrobił „Bukiet abażurów”. Jest to intrygujące dzieło francuskich artystów światła Tilt, które mogliśmy podziwiać na ulicy Szerokiej. Bukiety kilkunastu gigantycznych lamp, niczym bukiety kwiatów w przestrzeni miejskiej ożywiły przestrzeń toruńskiego Starego Miasta, nadając mu nowy, poetycki wymiar. Widzowie pytali, czy instalacja mogłaby zostać w Toruniu na zawsze, a to świadczy o tym jak bardzo się podobała! Partnerem instalacji było Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Obejrzyj galerię zdjęć z festiwalu!

Bella Skyway Festival 2015

W tym roku Pałac Dąmbskich, dzięki firmom Nord Partner i Warta, zamienił się w symboliczny świat, który umożliwił bohaterowi animacji oraz widzom podjęcie próby zajrzenia w głąb siebie, swojej podświadomości i esencji swojego istnienia. Alicja Gil oraz Tomasz Skorczyński stworzyli mapping 3D „Conscientia”, który zgromadził wielu widzów i zachwycił nawet tych najbardziej wymagających.

Multimedialny artysta Tilen Sepič przygotował dla nas zastanawiającą i unikalną instalację „Chmury”, która wraz z „Nocnymi obserwatorami” Katji Paternoster, zachwycała swoim czarem w ogrodzie Teatru Baj Pomorski. Świetlne zwierzęta i tajemnicze chmurki nadały magicznego klimatu i zauroczyły widzów. Sponsorem instalacji była firma EDF.

Specjalnie na zaproszenie Wyższej Szkoły Bankowej na Bella Skyway Festival zagościła grupa MultiVisual, która przedstawiła pokaz „Light Design”. Artyści zaprezentowali niezapomniane widowiska, w trakcie których niezwykłe umiejętności oraz nietypowe rekwizyty, przeniosły widzów w świat iluzji optycznej.

fot. Adrian Chmielewski (k35 photo)

Firma INSTAL-PROJEKT doskonale wie, jak połączyć prawdziwą sztukę z przedmiotami użytkowymi. Na nowych grzejnikach INVENTIO, które w ramach specjalnej wystawy zaprezentowane zostały Pod Krzywą Wieżą, uwieczniono fragmenty obrazów Józefa Stolorza pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Dzięki nowej kolekcji grzejników „CIEPŁO i SZTUKA” otrzymaliśmy nie tylko ciepło, ale coś więcej — emocje, światło, tajemnicę… po prostu piękno.

Motywem tegorocznej edycji Bella Skyway Festival są mikroCUDA i MAKROskarby — starannie dobieraliśmy instalacje tak, aby pasowały do haseł przewodnich. Mieliśmy więc okazje zobaczyć MAKROskarby w postaci niesamowitych mappingów 3D, które pokryły fasady budynków oraz mikroCUDA, których szukaliśmy w najpiękniejszych zakamarkach toruńskiej starówki. Ta edycja festiwalu przyciągnęła 350 tysięcy widzów — to bardzo duże osiągnięcie. Musimy jednak pamiętać, że sukces festiwalu zawdzięczamy także projektom europejskim, które Toruńska Agenda Kulturalna realizuje z powodzeniem od lat. Tym razem to ALIPI i SPECTRUM 2014/2015 wsparły Bella Skyway Festival — komentuje Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

ALIPI (Advanced Light-driven Public Interactions) to nowatorski projekt oparty na współpracy twórców kultury, artystów, projektantów, technologów kreatywnych oraz organizatorów festiwali z wielu krajów, realizujący zamysły sztuki współczesnej przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii i zintegrowanej sieci działań obejmujących artystyczne kreowanie przestrzeni, warsztaty dla szerokiej rzeszy publiczności, konferencje i wystawy. Partnerami projektu są Festiwal Światła w Eindhoven GLOW (Holandia), MoTA (Słowenia), Toruńska Agenda Kulturalna (Polska). Liderem projektu jest stowarzyszenie Young Talents (Czechy).

SPECTRUM 2014/2015 to inicjatywa powstała we współpracy pięciu europejskich państw, zachęcająca miejscowych artystów do przedstawiania prac opartych na wykorzystaniu magii światła, które jednocześnie umożliwią lokalnej społeczności interakcję ze sztuką. Światło, jako środek artystyczny pozwala na zniesienie różnic socjo-kulturowych, czyniąc każdego z odbiorców równym. Zapewnienie bezpłatnego dostępu do prezentowanych w przestrzeni publicznej dzieł, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, umożliwia dotarcie do szerszej publiczności. Partnerami projektu są Svetlobna Guerilla (Słowenia), Festiwal Światła Signal (Czechy), Aurora Carealis (Finlandia), Toruńska Agenda Kulturalna (Polska). Liderem projektu jest Ocubo (Portugalia).

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+