Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Bella Skyway Festival, czyli technika w służbie sztuki

Niedziela, 30 sierpnia 2015 r.

fot. Adrian Chmielewski (k35 photo)

Bella Skyway Festival od siedmiu lat proponuje pokazy oparte na najbardziej nowoczesnych technologiach. Mappingi 3D, kurtyny wodne, gigantyczne LED-owe konstrukcje, lasery, skomplikowane mechanizmy i profesjonalne projektory — to tylko część technologii wykorzystywanej w trakcie festiwalu. Wiele razy padały pytania o techniczne aspekty Bella Skyway Festival — o to jakim cudem budynki zmieniają kształty i ożywają dotknięte różdżką nowoczesnej technologii. Dzisiaj przychodzimy z odpowiedzią.

Jak wystrzelić 10 000 litrów wody w powietrze? Jak zbudować gigantyczną kurtynę wodną, która posłuży do wyświetlenia trójwymiarowej projekcji, takiej jak tegoroczny pokaz „Water Concept Opera”? Ekran wodny opadowy to jeden z najciekawszych, ale też najbardziej wymagających technicznie nośników projekcji multimedialnych oraz graficznych elementów laserowych. Składa się z dużej ilości małych dysz montowanych w kilku rzędach.

Dzięki temu konstrukcja daje możliwość wyświetlenia przestrzennych obrazów sprawiających wrażenie trójwymiarowości — mówi Bogumił Palewicz, autor „Water Concept Opera”.

fot. Adrian Chmielewski (k35 photo)

Z kolei imponujące mappingi 3D potrafiące tchnąć życie w zastane fasady budynków — także te interaktywne, pozwalające widzowi zmienić się w artystę, nie powstałyby gdyby nie profesjonalne projektory HD przystosowane do projekcji zewnętrznych i cechujące się dużą jasnością, co najmniej 15 tysięcy ANSI lumenów każdy.

Do pokrycia obrazem fasady takiej, jak ta Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w tym roku obchodzącego swoją 70. rocznicę, potrzeba kilku projektorów. Są one precyzyjnie zestrajane i bardzo dokładnie kalibrowane. To, w połączeniu z wyjątkowo skrupulatnymi pomiarami samej fasady pozwala oszukać ludzkie oko i stworzyć iluzje, która jest podstawą dobrego mappingu 3D — komentuje Michał Głodek z firmy „Wizja” zajmującej się multimediami.

Oczywiście tego typu profesjonalne narzędzia wymagają profesjonalnej opieki. Jak mówi Agnieszka Niedzielska z Digiservice — firmy zajmującej się profesjonalnym serwisem projektorów multimedialnych:

W życiu obraz coraz częściej zastępuje słowo. Prezentacje multimedialne, zdjęcia, grafiki, filmy, które zapadają w pamięć i skłaniają do decyzji, to już standard w świecie biznesu. O standardy należy dbać, skąd konieczność zapewnienia najwyższej jakości narzędzi prezentacyjnych dostępnych podczas spotkań — a także wydarzeń kulturalnych pokroju Bella Skyway Festival. Tylko dzięki systematycznej kontroli i przeglądom okresowym projektory multimedialne będą działały bez zarzutów, a każda prezentacja, czy to biznesowa, czy artystyczna, zostanie wyświetlona profesjonalnie.

Czasem sama technika przyjmuje formę sztuki, czego przykładem jest wystawa „CIEPŁO i SZTUKA” prezentująca nowe grzejniki INVENTIO firmy INSTAL-PROJEKT, na których uwieczniono fragmenty obrazów Józefa Stolorza pochodzące z różnych okresów jego twórczości. INSTAL-PROJEKT tworzy i produkuje z pasją grzejniki centralnego ogrzewania, suszarki i grzałki elektryczne oraz akcesoria uzupełniające. To polska firma rodzinna z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, o silnej pozycji w branży. Produkty INSTAL-PROJEKT wyróżnia wzornictwo, jakość i innowacyjność. Firma wprowadza ponad 20 nowych modeli grzejników rocznie, udziela się charytatywnie oraz aktywnie wspiera kulturę i sztukę, by — jak mówią sami jej przedstawiciele — pozwolić jej klientom sięgnąć poza granice. Firma INSTAL-PROJEKT jest również sponsorem interaktywnej projekcji „Light Paintings” na fasadzie Teatru Wilama Horzycy autorstwa grupy Ocubo, jednego z najpopularniejszych zespołów od widomappingu. W projekcji wykorzystano fragmenty nadruków na grzejnikach INSTAL-PROJEKT.

Wreszcie, do zabaw ze światłem można wykorzystać także technologie, które są dziś niezwykle powszechne, czyli telefony i tablety, o czym przekonali się uczestnicy warsztatów „Świetlna fo(r)tografia” na ruinach Zamku Krzyżackiego, w których wykorzystano produkty Apple dostarczone przez Salon iDream Toruń Apple Premium Reseller (ul. Żółkiewskiego 15, Atrium Copernicus). 

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+