Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Wydarzenia towarzyszące Bella Skyway Festival

Wtorek, 25 sierpnia 2015 r.

To właśnie dziś rozpoczyna się jeden z najbardziej unikalnych festiwali światła w Europie! Długo wyczekiwany Bella Skyway Festival potrwa aż sześć dni, a projekcje i instalacje można będzie podziwiać codziennie od godziny 20.30 do północy.

 

Obejrzyj spot promocyjny Bella Skyway Festival 2015

 

Przestrzenie 3D województwa kujawsko-pomorskiego

O instalacjach informowaliśmy wczoraj, dzisiaj skupiamy się na wydarzeniach towarzyszących. Jednym z nich jest projekt „Przestrzenie 3D województwa kujawsko-pomorskiego”. To fotograficzny zapis przestrzeni będących ikoną miast i gmin regionu kujawsko-pomorskiego, jak również tych miejsc, które jeszcze nie są znane szerszemu odbiorcy, które umykają uwadze mieszkańców i gości odwiedzających województwo, a które są refleksją na temat wyglądu przestrzeni na początku XXI wieku. Odbierz swoje okulary 3D i zobacz magiczny Toruń w zupełnie nowej odsłonie!

 

Light Design

Specjalnie na zaproszenie Wyższej Szkoły Bankowej grupa MultiVisual zagości na Bella Skyway Festival i na Placu Rapackiego (w okolicach pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego) zaprezentuje pokaz „Light Design”. Występy można będzie zobaczyć podczas trzech dni festiwalu — 27, 28 i 29 sierpnia. Artyści zaprezentują niezapomniane widowiska, w trakcie których niezwykłe umiejętności oraz nietypowe rekwizyty, przeniosą widzów w świat iluzji optycznej. Zobaczymy także pokaz, dzięki któremu grupa dostała się do finału programu Mam Talent — Manipulacje Laserami. Podstawowy skład grupy tworzą Tomasz „Barney” Piotrowski oraz Michał „Shao” Szałucho.

Sponsorem wydarzenia jest

 

 

CIEPŁO i SZTUKA

Jak połączyć prawdziwą sztukę z przedmiotami użytkowymi? Czy można przenieść ją do naszego otoczenia bez utraty przekazu artystycznego? Firma INSTAL-PROJEKT zadbała, by ogrzewanie stało się piękne i w dobrym stylu. Na nowych grzejnikach INVENTIO, które w ramach specjalnej wystawy zaprezentowane zostaną Pod Krzywą Wieżą, uwieczniono fragmenty obrazów Józefa Stolorza pochodzące z różnego okresu jego twórczości. Dzięki nowej kolekcji grzejników „CIEPŁO i SZTUKA” otrzymujemy nie tylko ciepło, ale coś więcej — emocje, światło, tajemnicę… po prostu piękno.

Sponsorem wydarzenia jest

 

Świet(l)na fo(r)tografia

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym jest „Świet(l)na fo(r)tografia” zorganizowana przez Stowarzyszenie Centrum Planowania Przygód, która będzie miała miejsce 28 i 29 sierpnia. Podczas obu sesji planowane jest zwiedzanie ruin Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem. Warsztaty składać się będą z części teoretycznej — prezentującej podstawy technik malowania i rysowania światłem — i praktycznej, podczas której uczestnicy, wspierani przez instruktorów, wykorzystają zdobytą wiedzę. Na zakończenie będzie można wymienić się doświadczeniami przy wspólnym ognisku. Sesja będzie wykorzystywać produkty Apple dostarczone przez toruński Salon iDream Apple Premium Reseller (ul. Żółkiewskiego 15, Atrium Copernicus). Zapisy możliwe są na stronie http://scpp.org.pl/.

Partnerem wydarzenia jest

 

LuLu — V edycja festiwalu Mariusza Lubomskiego

LuLu to cykl koncertów odbywających się w Toruniu, który również towarzyszy Bella Skyway Festival. Ich gospodarzem jest uznany muzyk i artysta Mariusz Lubomski, co roku zapraszający widzów w podróż poprzez swoje muzyczne fascynacje. Festiwalowe koncerty odbędą się w klubie Lizard King:

  • 26.08.2015, 20.00: Mariusz Lubomski, Tomasz Organek, Adam Nowak, Adam Strug (40/50 zł)
  • 27.08.2015, 20.00:  Maja Kleszcz, Domowe Melodie (40/50 zł)
  • 28.08.2015, 20.00: Lech Janerka, Leski (30/40 zł)
  • Karnety: 100 zł — Lizard King (ul. Kopernika 3), klub NRD (ul. Browarna 6)
 

Konferencja w ramach projektu ALIPI

Do wydarzeń towarzyszących należy także konferencja, która odbędzie się w ramach projektu ALIPI (Advanced Light-driven Public Interactions) już 28 sierpnia o godzinie 17.00 w Hotelu Bulwar. Poprowadzi ją Mario Caeiro — kurator Bella Skyway Festival. Celem konferencji jest wyjaśnienie i przedstawienie możliwości, jakie sztuka oferuje współczesnej przestrzeni miejskiej. Rozwiązania dotyczące ingerencji w przestrzeń urbanistyczną zostaną omówione z retorycznego punktu widzenia oraz kanonów począwszy od sztandarowych i sławnych na całym świecie dzieł sztuki, a skończywszy na anonimowych drobnych modelach ingerencji. Głównym założeniem jest zaproponowanie społeczeństwu szerokiego spektrum modeli interaktywności, poprzez które różnorodne spojrzenie na świat, osobiste opinie, sposoby poznawania świata, wartości, slang i przekonania polityczne mogą się połączyć w celu stworzenia jednorodnej, ale złożonej rzeczywistości — sztuki w mieście — rzeczywistości, która zawsze jest wielowymiarowa, płynna i zmieniająca się. Szczególna uwaga zostanie skierowana na przypadek Bella Skyway Festival, a konferencja odniesie się także do paru dzieł sztuki, zaprezentowanych podczas tego festiwalu, z perspektywy interakcji z widzem.

 

Angażująca sztuka światła — wykład

Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi jest wykład „Angażująca sztuka światła”, który poprowadzi Madalena Rosmaninho z grupy Ocubo. Odbędzie się on w Hotelu Bulwar, 29 sierpnia o godzinie 14.00. Atelier Ocubo, założone przez dwóch artystów zajmujących się światłem, od zawsze wykazuje zainteresowanie komunikacją z widzami poprzez przeobrażenie danego widza w aktywnego uczestnika. Założyciele uważają swoją sztukę za niekompletną, jeśli nie nastąpi jej interakcja z uczestnikami. Wykład prezentuje różnorodne formy udziału, które mogą zostać zaproponowane społeczeństwu i przedstawia wzajemne oddziaływanie sztuki podczas festiwali światła. Zapraszamy do udziału. Wykład odbywa się w ramach projektu Spectrum 2014/2015.

 

Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna

Jak co roku podczas festiwalu wystartuje także Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna. Tym razem rozpocznie się w sobotę, 29 sierpnia o godzinie 21.00 na Rynku Nowomiejskim.

 

Ważne informacje organizacyjne!

Z ważnymi informacjami organizacyjnymi — o parkingach, kursach dodatkowych komunikacji miejskiej, ruchu na Starym Mieście — można zapoznać się pod adresem www.bellaskyway.pl/organizacja. Zachęcamy także do pobrania ulotki informacyjnej.

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+