Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Bella Skyway Festival

Poniedziałek, 24 sierpnia 2015 r.

Największe wydarzenie kulturalne w Toruniu nadchodzi wielkimi krokami — czas zacząć odliczanie do kolejnej edycji Bella Skyway Festival, który Polska Organizacja Turystyczna nagrodziła certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego 2014. W ubiegłym roku festiwal przyciągnął rekordową liczbę ponad 300 tysięcy widzów. Kolejna, siódma odsłona, rusza już jutro, 25 sierpnia i potrwa nie pięć, a sześć dni!

Planujemy równie mocne uderzenie jak przed rokiem — zapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Bella Skyway Festival zdobył tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego 2014 i dołożymy wszelkich starań aby nadchodząca edycja prezentowała sztukę światła w najlepszym wydaniu. Dodatkowo, w tym roku festiwal potrwa aż sześć dni, a wszystko po to aby mogła w nim wziąć udział jeszcze większa liczba osób niż dotychczas. Jedną z instalacji, przy której spodziewamy się dużego zainteresowania jest „Water Concept Opera” — dodaje.

Water Concept Opera

„Water Concept Opera” to spektakularna instalacja, której nie można przegapić. Stumetrowa, stworzona z 7000 dysz kurtyna wodna, strumienie wody 25 metrów nad ziemią, 10 000 litrów wody wystrzelonej w powietrze — ta jedyna w Europie, niepowtarzalna iluminacja, której partnerem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie zaprezentowana po raz pierwszy właśnie w Toruniu, na Błoniach Nadwiślańskich, w okolicach przystani AZS. Potężna opera wodna stworzona przez Bogumiła Palewicza — jednego z najlepszych reżyserów światła w Europie to ogromne wyzwanie, jednak jak mówi sam autor: nie ma rzeczy niemożliwych, bo te wykonuję od ręki — dopiero cuda zajmują mi troszkę czasu. Jeden z tych cudów to właśnie Water Concept Opera i to właśnie w Toruniu można będzie go doświadczyć. Ze względów bezpieczeństwa, dla zachowania płynności ruchu w bezpośredniej bliskości Wisły, wstęp na instalację będzie biletowany. W dniach festiwalu, na miejscu instalacji, koszt biletu będzie wynosił 10 zł. Wyjątkowo atrakcyjne warunki do obejrzenia instalacji zostały stworzone dla użytkowników serwisów Ticketpro (bilet w przedsprzedaży tylko 7,50 zł) oraz Groupon (bilety grupowe w przedsprzedaży od 5,99 zł). Wstęp gratis dla dzieci do lat 12 w każdym przypadku.

Partnerem projekcji jest

 

Bukiet abażurów

Duże wrażenie na publiczności zrobi „Bukiet abażurów”. Jest to intrygujące dzieło francuskich artystów światła Tilt, które ujrzymy na ulicy Szerokiej. Bukiety kilkunastu gigantycznych lamp, niczym bukiety kwiatów w przestrzeni miejskiej — konfrontacja feerii wolno zmieniających się, gorących barw z przestrzenią toruńskiego Starego Miasta, nadająca mu nowy, poetycki wymiar, przywołująca poczucie wewnętrznego spokoju i szczęścia. Na to mogą liczyć widzowie. Partnerem instalacji jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerem instalacji jest

 

Chmura

„Chmura”, to kolejna niesamowita, interaktywna instalacja duetu kanadyjskich artystów Caitlind r.c. Brown i Wayne’a Garretta, stanowiąca jeden z najbardziej — o ile nie najbardziej — angażujących publiczność punktów programu Bella Skyway Festival 2015. To interaktywne dzieło, którego sponsorem jest bank Millenium, zbudowane zostało z sześciu tysięcy żarówek, które widzowie mogą włączać i wyłączać wedle własnego życzenia.

Zależało nam aby w tym roku pojawiło się więcej instalacji angażujących do zabawy widzów. Zapraszamy na dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, bo to właśnie tam można będzie zaangażować się w sztukę! — komentuje Przemysław Draheim.

Sponsorem instalacji jest

 

Światłoczułe

„Światłoczułe” to z kolei instalacja zbudowana z 60 fosforyzujących brył geometrycznych i 2,5 kilometra sznurka, stworzona w ramach warsztatów dzieci i młodzieży z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz z dwóch toruńskich szkół: z Gimnazjum nr 2 i z Zespołu Szkół nr 28 pod kierownictwem artystów plastyków z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały. Instalację można będzie podziwiać w Dolinie Marzeń.

Partnerem instalacji jest

 

Stratum

Podczas 7. edycji Bella Skyway Festival, grupa Art4Media (Maja Jamińska, Mateusz Romanowski, Michał Siemieniecki i Joanna Witkowska) poruszy fasadą budynku Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mappingiem 3D „Stratum”. Artyści wprowadzą nas w przestrzeń ukazującą warstwowość materii, tajemnic przez nią skrywanych i zaskakujących interakcji zachodzących między równoległymi, odrealnionymi światami. Całości dopełni autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza. Sponsorami projekcji są marka Bella oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.

Sponsorami projekcji są

 

Conscientia

Jak duży jest wszechświat, jak mała jest najmniejsza cząstka budująca nasz świat, czym jest dusza? Pałac Dąmbskich, dzięki firmom sponsorskim Nord Partner i Warta, zamieni się w symboliczny świat, który umożliwi bohaterowi animacji oraz widzom podjęcie próby zajrzenia w głąb siebie, swojej podświadomości i esencji swojego istnienia. Alicja Gil oraz Tomasz Skorczyński stworzyli mapping 3D „Conscientia”, dzięki któremu przemierzymy czas i przestrzeń, przedrzemy się przez senne marzenia i wybierzemy w inne wymiary.

Sponsorami projekcji są

 

Wioska małych ludzi

W trakcie festiwalu, w Parku przy Placu Rapackiego, ujrzymy także „Wioskę małych ludzi” autorstwa Anny Galas i kolektywu Filmovi. Instalacja poprzez światło wydobywające się z „wnętrza pnia” przez otwory okienne ma oddziaływać na wyobraźnię widza, dawać poczucie, że wewnątrz znajduje się miejsce tętniące życiem, gdzie na krętych schodach krzątają się miniaturowe istoty, a lampki pozapalane przy łóżkach w każdym z pokoi rzucają blask na zewnątrz pnia. Tylko nieliczni z nich nie szykują się jeszcze do snu, napawając się widokiem rozgwieżdżonego nieba.

 

Lightfall

Bardzo ciekawie zapowiada się projekt „Lightfall”. Woda, stała się dla artystów — Jakuba Wójtowicza oraz Filipa Zielińskiego, inspiracją do stworzenia monumentalnej instalacji świetlnej, wykorzystującej architekturę budynku Centrum Sztuki Współczesnej. Używając lamp-świetlówek, młodzi artyści zaprojektowali moduły, które reprezentować mają dynamiczne mikro cząsteczki wody. Instalacja, wpisana w strukturę zachodniej elewacji budynku, widoczną od strony Bulwaru Sztuki, odwzorowuje moment zderzenia strumienia wody z jej powierzchnią i towarzyszący mu efektowny rozbryzg.

Partnerem instalacji jest

 

Twoje dla Ciebie

„Twoje dla Ciebie” autorstwa Michała Kardasa to instalacja interaktywna łącząca elementy instalacji tradycyjnej z dźwiękiem, światłem oraz współczesną technologią (robotyką). Bedzie można zobaczyć ją przy Bramie Mostowej. Jest to półkolista czerwona bryła, sterowana przez tętno widza — dźwięk bicia serca. Instalacja poza odsłuchem serca, również jest wprowadzona w rytmiczny ruch oraz zsynchronizowana z promieniami świetlnymi. Jest to ukazanie jak złożona jest natura — a szczególnie wszystkie żywe organizmy. Uświadamia nam, że coś tak małego, jak serce, może mieć ogromną siłę, która sprawia, że żyjemy przez kilkadziesiąt lat. Instalacja ta pozwoli widzowi bardziej poczuć, zobaczyć i usłyszeć zjawisko, które towarzyszy mu na co dzień.

 

Universal Spin

„Universal Spin” to monumentalna, kinetyczna rzeźba, uruchamiana siłą wiatru, która generuje dynamiczne światła oraz cienie. Instalację można będzie podziwiać przy ulicy Ciasnej. Jej autor — Alessandro Lupi już nie pierwszy raz gości w Toruniu. Jak sam mówi, w sztuce ważna jest wrażliwość na to co nas otacza. Stworzone przez niego rzeźby odbiegają od oczywistych rozwiązań i proponują swoje własne prawa fizyczne. Projekt powstał we współpracy z Fablab Genova, we Włoszech.

 

Light Design

Specjalnie na zaproszenie Wyższej Szkoły Bankowej grupa Multivisual, zagości na Bella Skyway Festival i przy ul. Plac Rapackiego (okolice pomnika Józefa Piłsudskiego) zaprezentuje pokaz „Light Design”. Występy można będzie zobaczyć podczas trzech dni festiwalu — 27, 28 i 29 sierpnia. Artyści zaprezentują niezapomniane widowiska, w trakcie których niezwykłe umiejętności oraz nietypowe rekwizyty, przeniosą widzów w świat iluzji optycznej. Zobaczymy także pokaz, dzięki któremu grupa dostała się do finału programu Mam Talent — Manipulacje Laserami. Podstawowy skład grupy tworzą finaliści kilku edycji programu Mam Talent: Tomasz „Barney” Piotrowski oraz Michał „Shao” Szałucho.

Sponsorem wydarzenia jest

 

Chmury, Nocni obserwatorzy

Tilen Sepic oraz Katja Paternoster z Lighting Guerrilla Laboratory przygotowali dla nas wyjątkową instalację złożoną z dwóch projektów — „Chmury” oraz „Nocni obserwatorzy”, które umiejscowione zostaną w ogrodzie „Baja Pomorskiego”. Pierwsza z nich jest pewnego rodzaju zabawą światłem, magiczną interwencją, która przekształca konteksty przestrzenne. Sztuczne chmury przypominają nam o tym, jak wiele możemy zaobserwować na niebie, a zaskakujące źródła dźwiękowe odzwierciedlają otaczającą przestrzeń miasta. Instalacja „Nocni obserwatorzy” przybliża zjawisko życia dzikich zwierząt w mieście. Artystka przedstawia je jako serię świetlnych obiektów, którymi stara się zwrócić uwagę na ich tajemniczą obecność. Zwierzęta, które za dnia ukrywają się w tajemniczych zakamarkach, nocą niepostrzeżenie wkradają się w pobliże siedlisk ludzkich. Mecenasem projektu jest firma EDF.

Sponsorem instalacji jest

 

Light Paintings

Ocubo, jeden z najpopularniejszych zespołów od widomappingu — powraca do Torunia! W tym roku wraz z projekcją „Light Paintings” sponsorowaną przez firmę INSTAL-PROJEKT, tradycyjne wzory i klasyczne elementy folklorystyczne z pięciu różnych krajów pojawią się na fasadzie jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Toruniu — Teatrze Wilama Horzycy. To tutaj można będzie zaangażować się w artystyczną wizję artysty. Z „Light Paintings” odczucia wizualne są szczególnie zdumiewające, ponieważ ilość kombinacji jest nieskończona!

Sponsorem projekcji jest

 

CIEPŁO i SZTUKA

Jak połączyć prawdziwą sztukę z przedmiotami użytkowymi? Czy można przenieść ją do naszego otoczenia bez utraty przekazu artystycznego? Firma INSTAL-PROJEKT zadbała, by ogrzewanie stało się piękne i w dobrym stylu. Na nowych grzejnikach INVENTIO, które w ramach specjalnej wystawy zaprezentowane zostaną Pod Krzywą Wieżą, uwieczniono fragmenty obrazów Józefa Stolorza pochodzące z różnego okresu jego twórczości. Dzięki nowej kolekcji grzejników „CIEPŁO i SZTUKA” otrzymujemy nie tylko ciepło, ale coś więcej — emocje, światło, tajemnicę… po prostu piękno.

Sponsorem wydarzenia jest

 

Zona

Podczas tegorocznej edycji festiwalu możemy zobaczyć także projekt „Zona”, który zaprojektowali czescy artyści Petr Nikl i David Vrbík. Ta wyjątkowa instalacja bazuje na projekcjach świateł, dla których zwierciadłem jest powierzchnia wody tworząca piękną taflę dzięki zanurzonym w niej lustrom. Widownia może uczestniczyć w pokazie dzięki zaangażowaniu i kreowaniu muzyki przy pomocy małych instrumentów. Instalacja dostępna będzie na dziedzińcu Szkoły Podstawowej numer 1 przy ul. Wielkie Garbary 9.

 

Przestrzenie 3D województwa kujawsko-pomorskiego

Projekt „Przestrzenie 3D województwa kujawsko-pomorskiego” to fotograficzny zapis przestrzeni będących ikoną miast i gmin regionu kujawsko-pomorskiego, jak również tych miejsc, które jeszcze nie są znane szerszemu odbiorcy, które umykają uwadze mieszkańców i gości odwiedzających województwo, a które są refleksją na temat wyglądu przestrzeni na początku XXI wieku. Autorem zdjęć jest znakomity toruński fotografik — Marek Czarnecki, projekt można będzie zobaczyć przy ulicy Bankowej.

 * * *

7. edycja Bella Skyway Festival będzie celebracją niezwykłej ludzkiej umiejętności postrzegania świata w różnych jego wymiarach. Po raz kolejny będziemy wypatrywać trendów pojawiających się w sztuce współczesnej, znajdować korelacje pomiędzy nauką i sztuką, opierając się na nowoczesnej technologii, która wprowadza sztukę audiowizualną na kolejny, wyższy poziom.

* * *

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+