Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Teatr Uliczny w letnim klimacie

Czwartek, 20 sierpnia 2015 r.

fot. Tomasz Tarnowski

Nowy na kulturalnej mapie Torunia Festiwal Teatrów Ulicznych po raz ostatni tego lata zaprasza na wyjątkowe widowisko. Już jutro — w piątek, 21 sierpnia — Teatr „Pijana Sypialnia” zaprezentuje spektakl „Wodewil Warszawski”. Przedstawienie odbędzie się w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego (Wały gen. Sikorskiego 19) o godzinie 17.00 w ramach realizowanego przez artystów cyklu „Teatr na leżakach”, podającego sztukę teatralno-muzyczną w lekkiej, przystępnej, wakacyjnej wręcz formie.

„Wodewil Warszawski” to słowno-muzyczna opowieść o przedwojennej Warszawie, ale przede wszystkim przywołanie klimatu dawnych miast — z ich potańcówkami, szlagierami, iluzjonami, karuzelami i teatrzykami ogródkowymi. Tańczący i śpiewający aktorzy z towarzyszeniem granej na żywo muzyki wciągną widzów w niepowtarzalny i nastrojowy spektakl, znakomicie wpisujący się w atmosferę wakacji.

„Teatr na leżakach” to sposób na połączenie letniego relaksu pod gołym niebem ze sztuką wokalno-aktorską na wysokim poziomie. Spektakle Teatru „Pijana Sypialnia” przyciągnęły dotychczas tysiące widzów w całym kraju, zaś w ubiegłym roku przez warszawską „Gazetę Wyborczą” zostały uznane za „Hit Lata 2014”.

Festiwal Teatrów Ulicznych: Teatr Pijana Sypialnia
Pobierz plakat wydarzenia

Artyści „Teatru Pijana Sypialnia” chętnie występują w otwartych przestrzeniach, w których latem lubią wypoczywać mieszkańcy i turyści — na bulwarach, miejskich plażach, w parkach i na skwerach. W tym roku celem „Teatru na leżakach” jest dodatkowo stworzenie szlaku takich wyjątkowych wakacyjnych miejsc, gdzie relaks w letnie upały umilać mają spektakle z tańcem i muzyką na żywo. Na szlaku artystyczno-wakacyjnego projektu nie mogło więc zabraknąć Torunia. Niepowtarzalna na skalę całego kraju atmosfera, którą buduje „Teatr na leżakach”, przyczyniła się do ogromnego sukcesu pierwszej edycji projektu. Tego samego spodziewamy się w grodzie Kopernika, gdzie teatry uliczne cieszą się niezmiennym zainteresowaniem publiczności.

Festiwal Teatrów Ulicznych rozpoczął się w czerwcu. To wtedy ze wspaniałym odbiorem spotkało się przedstawienie „C’era una volta” włoskiej grupy Ondadurto Teatro. Stanowiło ono bardzo dobre rozpoczęcie festiwalu, co udowodniła frekwencja w trakcie wydarzenia. Kolejny pokaz na międzynarodowym poziomie zaprezentowała grupa Bratři v tricku w swoim spektaklu „Plovarna”, który zauroczył publiczność, podobnie jak dwa spektakle Teatru „Pinezka”. Mam nadzieję, że i tym razem publiczność zachwyci się oryginalnym pokazem. Zapraszamy już jutro na 17.00 do Amfiteatru Muzeum Etnograficznego! — komentuje Małgorzata Burzyńska, koordynatorka festiwalu.

Festiwal Teatrów Ulicznych za sprawą otwartej formuły i spektakli bez biletów przybliża szerokiej i różnorodnej publiczności tematykę współczesnego teatru ulicznego, umożliwiając bezpośredni kontakt z najciekawszymi propozycjami artystycznymi zespołów z Polski i zagranicy. Widowiskowe spektakle dostępne dla szerokiej publiczności, niejednokrotnie oparte na zastosowaniu zadziwiających efektów scenicznych, akrobatycznych, pirotechnicznych lub świetlnych, wydatnie wzbogacają letnią ofertę kulturalną Torunia oraz sprzyjają promocji kulturalnej marki miasta.

Organizatorami Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem festiwalu jest EDF Toruń.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+