Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Najbliższy sierpniowy weekend w Toruniu przyniesie wiele atrakcji!

Czwartek, 13 sierpnia 2015 r.

fot. Honorata Karapuda

Koncert „Andrzej Zaucha Jazzowo”, Festiwal Toruńskie Gwiazdy i wyjątkowa edycja Kreatywnych Warsztatów Pod Krzywą Wieżą połączonych ze Świętem Ulicy — lato w Toruniu to lato kulturalne i pełne atrakcji. Przez całe wakacje mieszkańcy Torunia mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, koncertach, wystawach, występach teatrów ulicznych i wielu innych zabawach. Sprawdźmy, co ciekawego przyniesie najbliższy weekend — a zapowiada się wyjątkowo.

Piątek od godziny 18.00 należeć będzie do Festiwalu Toruńskie Gwiazdy, który ma już swoją 10. edycję. Jest to konkurs organizowany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta, Toruńską Agendę Kulturalną oraz Radio Gra, w którym wyłania się najciekawsze toruńskie zjawiska muzyczne minionych 12 miesięcy: wykonawcę, płytę, nadzieję i DJ-a. Laureatów konkursu wybierała publiczność podczas głosowania SMS, które odbyło się do 19 lipca w akcjach specjalnych na portalu www.gra.fm. Tegoroczne nominacje były wynikiem głosowania specjalnej kapituły — dziennikarzy, artystów, promotorów i dotychczasowych laureatów. W ten sposób udało się wyłonić czołówkę kandydatur w każdej kategorii. Publiczne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród Prezydenta Miasta nastąpi podczas Festiwalu Toruńskie Gwiazdy 14 sierpnia na Rynku Staromiejskim. Laureaci otrzymują statuetki Flisaka oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Urząd Miasta Torunia. Gwiazdą koncertu finałowego będzie Urszula!

W sobotni wieczór na Rynku Staromiejskim w Toruniu zagoszczą piosenki Andrzeja Zauchy w jazzowej aranżacji. Darmowy koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 i będzie obfitował w repertuar jazzowy. Znakomity pianista, dyrygent, aranżer i kompozytor Krzysztof Herdzin wraz ze swoim 17 osobowym bandem zagra największe przeboje z repertuaru znakomitego artysty. Solistami będą znani i lubiani wokaliści: Anna Serafińska, Andrzej Dąbrowski, Mieczysław Szcześniak, Monika Borzym i Janusz Szrom. W repertuarze Koncertu usłyszymy niewątpliwe hity jak: „Byłaś serca biciem”, „Dzień dobry Mr. Blues” czy „C’est la vie”. Będzie to święto dla wszystkich wrażliwych jazzowo ludzi. Niebanalne teksty, interesujące aranżacje. Warto przyjść i posłuchać utworów jednego z najlepszych wykonawców muzyki jazzowej w Polsce. Andrzej Zaucha zadebiutował jako perkusista w amatorskim zespole „Czarty”. Współpracował z wieloma popularnymi jazzmanami: Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Po występie na Festiwalu w Opolu stał się jedną z największych gwiazd muzyki rozrywkowej w Polsce. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Na początku lat 90. współtworzył wraz z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim kabaret estradowy „Sami”. Artysta zmarł śmiercią tragiczną w 1991 roku. Organizatorami koncertu pamięci artysty „Andrzej Zaucha Jazzowo” w Toruniu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Jednak to nie koniec sobotnich atrakcji — przed koncertem warto wyjść na spacer i odwiedzić ulicę Pod Krzywą Wieżą. Najbardziej charakterystyczny punkt toruńskiej starówki już w sobotę po raz kolejny przemieni się w tętniący życiem targ sztuki. Przed nami sierpniowa odsłona kreatywnych warsztatów organizowanych przez Fundację „Feniks”. Czwarte plenerowe spotkanie odbędzie się w sobotę, 15 sierpnia 2015 roku, w godzinach od 11.00 do 16.00 w okolicy słynnej średniowiecznej baszty. Będzie to wyjątkowa edycja w ramach której odbędzie się Święto Ulicy Pod Krzywą Wieżą.

„Galeria pod Krzywą Wieżą” to cykl kreatywnych warsztatów kierowanych do mieszkańców toruńskiej starówki. W tym miesiącu czeka nas wyjątkowa edycja — w ramach warsztatów odbędzie się także Święto Ulicy Pod Krzywą Wieżą, a to oznacza podwójną zabawę! Poza stałymi punktami wystawienniczymi i warsztatowymi dla dzieci i dorosłych pojawią się dodatkowe atrakcje: widowisko historyczne — bicie średniowiecznych monet i krzyżackie sądy gorącego prawa, otwarcie „Krzywej” Izby Historycznej — miejsca związanego z najbardziej charakterystycznym, zabytkowym budynkiem Torunia oraz konkursy i łamigłówki z upominkami. Obecne będą także stoiska tematyczne: rękodzieło, frywolitka, literatura, ekologia oraz produkty regionalne — pierniki toruńskie. Będzie można podziwiać również wystawę obrazów akrylowych powstałych podczas wcześniejszych spotkań, stworzyć „toruński kolaż” i lepić w glinie.

Dotychczasowe spotkania okazały się dużym sukcesem i mamy nadzieję, że również w najbliższą sobotę nie zabraknie wspaniałej atmosfery, tym bardziej że będzie to wyjątkowa edycja — dodaje Sylwia Drozdowska. Celem projektu realizowanego przez Fundację „Feniks” jest ożywienie zabytkowej przestrzeni ulicy Pod Krzywą Wieżą i umożliwienie mieszkańcom toruńskiej starówki, w tym szczególnie dzieciom, młodzieży i seniorom twórczego spędzania czasu wolnego.

„Galeria pod Krzywą Wieżą — kreatywne warsztaty dla mieszkańców toruńskiej starówki” to projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasta Toruń.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+