Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

W czwartek rozpoczyna się VI Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Środa, 22 lipca 2015 r.

Największe przeboje Andrew Lloyda Webbera w wykonaniu warszawskiego Teatru „Rampa”, koncert „Alla Vienna Nocą — Podróż za jeden uśmiech”, na który składać się będą wyjątkowe utwory z popularnych seriali, wreszcie Koncert Galowy z udziałem popularnych artystów — te i inne atrakcje tworzą tegoroczny program Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Podczas wydarzenia ujrzymy między innymi Anitę Lipnicką — artystyczną osobowość, która wspaniale reprezentuje polską scenę muzyczną na całym świecie.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 23 lipca, o godzinie 19.00 występem Teatru „Rampa”, który zaprezentuje musical „Sir Andrew Lloyd Webber — największe przeboje króla musicalu”. Toruńska publiczność usłyszy jedne z największych hitów niesamowitego kompozytora, który stworzył muzykę do najbardziej kasowych musicali wszechczasów: „Upiora w Operze”, „Jesus Christ Superstar”, „Evity” czy „Sunset Boulevard”. Jego utwory nieprzerwanie wzruszają widzów z całego świata — teraz nadszedł czas na Toruń.

Drugi festiwalowy dzień, czyli 24 lipca, zdominuje Przegląd Konkursowy, który — podobnie jak koncert otwarcia festiwalu — odbędzie się w Teatrze „Baj Pomorski”. Młodych wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych, uczestników konkursów telewizyjnych poświęconych piosence, a także laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki oceniać będzie jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego.

Bardzo ciekawie zapowiada się także jedna z imprez towarzyszących festiwalowi — koncert „Alla Vienna Nocą — Podróż za jeden uśmiech”, na który składać się będą wyjątkowe utwory z popularnych seriali. Odbędzie się on 24 lipca o godzinie 21.30. Zespół „Alla Vienna” to siedmioro doskonałych instrumentalistów dysponujących bogatym dorobkiem artystycznym i estradowym. Z roku na rok wzbogacają swoje artystyczne portfolio, wypełniając do ostatniego miejsca najbardziej prestiżowe sale koncertowe i zbierając entuzjastyczne recenzje. Koncert objęty jest specjalnym patronatem radia RMF Classic.

Kluczowym wydarzeniem wieńczącym festiwal będzie Koncert Galowy na scenie plenerowej na Rynku Nowomiejskim. Podczas tegorocznego koncertu słynne szlagiery filmowe usłyszymy w wykonaniu między innymi Alony Szostak, Natalii Lubrano, Radosława Elisa, Magdaleny Grąziowskiej, Sebastiana Machalskiego, Marcina Czarnika oraz Emose Uhunmwangho.

W tym roku w Koncercie Galowym pojawi się grupa błyskotliwych interpretatorów piosenek, na co dzień związanych z teatrem. Warto zatem przypomnieć, że aktor z prawdziwego zdarzenia to aktor perfekcyjnie panujący nad głosem i potrafiący śpiewać — komentuje Andrzej Szmak, dyrektor festiwalu.

Jedną z takich osób, pełniącą jednocześnie rolę prowadzącej, będzie Anna Sroka-Hryń — damski głos znany z dziesiątek ról dubbingowych, a ostatnio najważniejsza twarz cieszącego się gigantyczną popularnością spektaklu „Mamma Mia!” w Teatrze „Roma”. Jej partnerem będzie lubiany przez toruńską publiczność Kacper Kuszewski.

Atrakcyjnie zapowiada się obecność gościa specjalnego — Anity Lipnickiej, która zaśpiewa utwory znane ze ścieżki dźwiękowej filmu „Pułapka” Arkadiusza Drabińskiego oraz serialu „Na dobre i na złe”. Artystka na początku swojej działalności związana była z legendarną grupą „Varius Manx”. W tamtym czasie powstały dwa albumy — oba okazały się wielkim sukcesem komercyjnym i na trwałe wpisały się w poczet „klasyków” polskiej popkultury. W 1996 roku artystka opuściła grupę i z powodzeniem kontynuowała karierę solową, wydając kolejno trzy albumy pod własnym nazwiskiem. W 2002 roku Anita całkowicie zawiesiła działalność solową i nawiązała współpracę z Johnem Porterem. Po siedmiu latach wyłącznej współpracy z tym artystą Anita Lipnicka wraca na scenę muzyczną z solowym anglojęzycznym projektem.

Zamysł był prosty — chciałam przy pomocy minimalnych środków wyrazu skonstruować prawdziwą bombę emocjonalną — enigmatycznie wyznaje artystka.

W 2013 roku ukazał się piąty solowy album „Vena Amoris”, który dzięki dwunastu klimatycznym utworom nagranym na żywo wprowadza odbiorcę w wyjątkowy i niepowtarzalny nastrój.

Lokalizacja Koncertu Galowego Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej od początku jest znamienna i nieprzypadkowa. To właśnie plenery Rynku Nowomiejskiego można oglądać w scenach filmu Edwarda Skórzewskiego i Jerzego Hoffmana — i to właśnie im towarzyszy ballada „Nim wstanie dzień” do muzyki Krzysztofa Komedy i słów Agnieszki Osieckiej. Trudno sobie wyobrazić, by festiwal, który dotyka tematyki piosenki w filmie, mógł się odbywać w innej lokalizacji.

Jednak to nie wszystko — w dniu Koncertu Galowego toruńska publiczność będzie mogła poczuć się naprawdę wyjątkowo! Sponsor główny festiwalu, drogeria SUPER-PHARM, przygotował niecodzienną atrakcję — specjalistyczne, profesjonalne stoiska makijażowe dostępne będą dla wszystkich za darmo! Ekspertki wyczarują gwiazdorskie makijaże najlepszej jakości kosmetykami marek takich, jak Loreal czy Dr Irena Eris. Każdy, kto odwiedzi Rynek Nowomiejski, będzie mógł poczuć gwiazdorski blichtr i odebrać swoją receptę na piękno. Punkty dostępne będą od godziny 12.00 do 20.30.

Przypominamy również, że na festiwalowe wydarzenia wciąż można kupować bilety. Sprzedaż biletów prowadzą Toruńska Agenda Kulturalna oraz kasa Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

  • 23 lipca, g. 19.30, Teatr „Baj Pomorski”: koncert otwarcia festiwalu (Teatr „Rampa” z Warszawy — „Sir Andrew Lloyd Webber — największe przeboje króla musicalu”) — 40 zł,
  • 24 lipca, g. 14.00–20.00, Teatr „Baj Pomorski”: Przegląd Konkursowy — wstęp wolny,
  • 24 lipca, g. 21.30, Teatr „Baj Pomorski”: „Alla Vienna Nocą — Podróż za jeden uśmiech” (impreza towarzysząca Przeglądowi Konkursowemu) — 20 zł,
  • 25 lipca, g. 20.30, Rynek Nowomiejski: Koncert Galowy (prowadzenie: Anna Sroka-Hryń i Kacper Kuszewski, gość specjalny: Anita Lipnicka) — 45 zł.

To nie koniec niespodzianek. Do każdego biletu na festiwal zostanie dołączony kupon rabatowy zawierający 10% bonifikaty na wszystkie usługi Blue Moon Wellness & Spa w Copernicus Toruń Hotel.

Organizatorami Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem głównym festiwalu jest drogeria SUPER-PHARM.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+