Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Czwartek, 2 lipca 2015 r.

Zapomniane melodie i największe przeboje piosenki filmowej w unikalnych plenerach Toruńskiej Starówki, uznani twórcy i artystyczna młodzież walcząca o laury Przeglądu Konkursowego — Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej po pięciu udanych edycjach wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń, jakie będąc latem w Toruniu koniecznie trzeba odwiedzić. Tegoroczna VI edycja, na którą zapraszamy między 23 a 25 lipca, także nie zawiedzie miłośników filmowych piosenek.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 23 lipca, o godzinie 19.00 występem Teatru „Rampa”, który zaprezentuje musical „Andrew Lloyd Webber Król Musicalu”. Toruńska publiczność usłyszy jeden z największych hitów niesamowitego kompozytora, który stworzył muzykę do najbardziej kasowych musicali wszechczasów: „Upiora w Operze”, „Jesus Christ Superstar”, „Evita”, czy „Sunset Boulevard”. Jego utwory nieprzerwanie wzruszają widzów z całego świata — teraz nadszedł czas na Toruń.

Drugi festiwalowy dzień, czyli 24 lipca, odbędzie zdominuje Przegląd Konkursowy, który — podobnie jak koncert otwarcia festiwalu — odbędzie się w Teatrze „Baj Pomorski”. Młodych wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych, uczestników konkursów telewizyjnych poświęconych piosence, a także laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki oceniać będzie jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego.

Bardzo ciekawie zapowiada się także jedna z imprez towarzyszących festiwalowi — koncert „Alla Vienna nocą — podróż za jeden uśmiech”, na który składać się będą wyjątkowe utwory z popularnych seriali. Odbędzie się on 24 lipca o godzinie 21.30. Zespół „Alla Vienna” to siedmioro doskonałych instrumentalistów dysponujących bogatym dorobkiem artystycznym i estradowym. Z roku na rok wzbogacają swoje artystyczne portfolio, wypełniając do ostatniego miejsca najbardziej prestiżowe sale koncertowe i zbierając entuzjastyczne recenzje. Koncert objęty jest specjalnym patronatem radia RMF Classic.

Kluczowym wydarzeniem w trakcie Festiwalu będzie Koncert Galowy na Scenie Plenerowej Rynku Nowomiejskiego. Podczas tegorocznego koncertu słynne szlagiery filmowe usłyszymy wykonaniu między innymi: Alony Szostak, Natalii Lubrano, Radosława Elisa, Magdaleny Grąziowskiej, Sebastiana Machalskiego, Marcina Czarnika oraz Emose Uhunmwangho.

W tym roku w koncercie galowym pojawi się grupa błyskotliwych interpretatorów piosenek, na co dzień związanych z teatrem. Warto zatem przypomnieć, że aktor z prawdziwego zdarzenia to aktor perfekcyjnie panujący nad głosem i potrafiący śpiewać — komentuje Andrzej Szmak, dyrektor festiwalu.

Jedną z takich osób, pełniącą jednocześnie rolę prowadzącej będzie Anna Sroka-Hryń — damski głos znany z dziesiątek ról dubbingowych, a ostatnio najważniejsza twarz cieszącego się gigantyczną popularnością spektaklu „Mamma Mia!” w Teatrze Roma. Partnerować jej będzie tak lubiany przez toruńską publiczność Kacper Kuszewski.

Atrakcyjnie zapowiada się obecność Gościa Specjalnego — Anity Lipnickiej, która zaśpiewa utwory znane ze ścieżki dźwiękowej filmu „Pułapka” Arkadiusza Drabińskiego oraz serialu „Na dobre i na złe”. Jak co roku Koncert Galowy, podobnie jak inne wydarzenia w ramach festiwalu, będzie biletowany. Osoby, które zdecydują się kupić bilety będą mogły wysłuchać koncertowych wykonań w komfortowych warunkach, na siedząco i z najlepszym odbiorem płynącej ze sceny muzyki.

Lokalizacja Koncertu Galowego Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej od początku jest znamienna i nieprzypadkowa. To właśnie plenery Rynku Nowomiejskiego można oglądać w scenach filmu Edwarda Skórzewskiego i Jerzego Hoffmana — i to właśnie im towarzyszy ballada „Nim wstanie dzień” do muzyki Krzysztofa Komedy i słów Agnieszki Osieckiej. Trudno sobie wyobrazić, żeby festiwal który dotyka tematyki piosenki w filmie mógł się odbywać w innej lokalizacji.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+