Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Festiwal Wizje

Środa, 24 czerwca 2015 r.

Projekt „Ustawka” Stefana Kornackiego

Tegoroczne lato obfituje w nowe, festiwalowe wydarzenia. Obok Festiwalu Teatrów Ulicznych, który zadebiutuje 26 czerwca, na toruńskiej kulturalnej mapie pojawi się kolejny ciekawy punkt, Festiwal Wizje prezentujący sztukę współczesną w przestrzeni publicznej. Festiwalowe prezentacje będzie można oglądać od 4 do 12 lipca 2015.

Najbardziej imponującym dziełem zaprezentowanym w ramach festiwalu będą dwie 50-metrowe panoramy Torunia wykonane przez toruńskiego fotografika i laureata Thorunium, Marka Czarneckiego, a wydrukowane przez sponsora festiwalu — Studio Druku Kartel Press w Toruniu. Tak oglądana panorama na pewno dostarczy wrażeń.

Wydrukowanie dwóch panoram, o wymiarach 150 metrów kwadratowych każda, stanowiło nie lada wyzwanie nawet dla tak doświadczonej drukarni, jak Studio Druku Kartel Press SA. Trzeba podkreślić, że są to wydruki wykonane w jednym kawałku czy też — jak mówimy w języku drukarskim — w jednym brycie, bez żadnych łączeń. Wydruki te są nietypowe zarówno ze względu na rozmiar zdjęcia — jego długość wynosi bowiem aż 50 metrów, jak również ze względu na zastosowaną wysoką rozdzielczość druku. W przypadku standardowych nośników reklamowych nie ma ona aż tak dużego znaczenia. Jednak panoramy te będą oglądane z bliska, niezwykle istotne zatem było wydobycie z nich szczegółów, unikalnych elementów, składających się na niepowtarzalne piękno Torunia. Chcieliśmy, aby każdy mógł podejść do prezentowanej fotografii i dostrzec jak najwięcej detali na panoramie naszego miasta. Podjęliśmy się tego zadania, ponieważ bardzo ważna jest dla nas osobiście, jak i dla naszej firmy, każda forma promocji Torunia oraz to, że w przedsięwzięciu uczestniczy najlepszy fachowiec od panoram — Marek Czarnecki, z którym mamy przyjemność znać się już od ponad 20 lat — mówi Jerzy Warlikowski ze Studia Druku Kartel Press.

W programie znajdzie się także oryginalny „Czerwony dywan” Katarzyny Malejki.

Festiwal Wizje
Pobierz ulotkę informacyjną

Będzie to taki dywan, jaki do tej pory przywykliśmy widywać na telewizyjnych galach i na innych doniosłych imprezach. Zostanie umieszczony na jednej z ulic starówki. Instalacja balansować będzie pomiędzy tym co prawdopodobne, a absurdalne i z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie — komentuje Agnieszka Marecka, koordynatorka festiwalu.

Po spacerze, na który dotąd mogły pozwolić sobie tylko gwiazdy, ujrzymy np. „Ambonę” autorstwa Natalii Wiśniewskiej, czy projekt „Ustawka” Stefana Kornackiego, którego główną ideą jest działanie w przestrzeni miejskiej przy pomocy odzyskanych napisów, neonów oraz logotypów. Stworzone na ich podstawie instalacje, wydarzenia oraz happeningi pojawiają sie w różnych kontekstach, przenosząc historie związaną z miejscami, skąd pochodzą. Zachowując swój charakter i pochodzenie, kreują nowe pola znaczeniowe.

Festiwalowe instalacje będą zlokalizowane w przestrzeni Placu Rapackiego, Fontanny Cosmopolis i Łuku Cezara.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+