Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Festiwal Teatrów Ulicznych

Środa, 24 czerwca 2015 r.

fot. Serena Cremaschi

Spektakle teatralne zaprezentowane w wyjątkowym otoczeniu toruńskiej Starówki — i nie tylko — przez najciekawsze polskie i zagraniczne grupy teatralne złożą się na pierwszą edycję organizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną Festiwalu Teatrów Ulicznych, który mocnym uderzeniem rozpocznie się już 26 czerwca.

W ciągu ostatnich trzech lat gościliśmy w Toruniu najbardziej uznane europejskie grupy teatrów ulicznych. W 2012 roku grupa Transe Express zaprezentowała zapierający dech w piersiach spektakl „Maudits Sonnants”, w 2013 roku — mimo rzęsistego deszczu — publiczność zachwycała się podniebnymi akrobacjami w widowisku „Envolée Chromatique”, zaś w 2014 roku obserwowała zmagania ludzi z maszyną w „Basculoscopii” grupy Pipototal. Te wydarzenia przyciągnęły tysiące torunian. Duże zainteresowanie widzów tą formą sztuki skłoniło nas do rozszerzenia formuły prezentowania spektakli plenerowych. Toruń zyska w ten sposób nowy festiwal — komentuje Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Jednym z zachwycających widowisk w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych będzie C’era una volta, czyli nowa produkcja włoskiej grupy Ondadurto Teatro. Jak mówią sami artyści, to znacznie więcej niż spektakl o księżniczkach i bohaterach. Opowieści i legendy pochodzące z tradycji wielkich autorów, od braci Grimm do Lewisa Carrolla, od Hohanna Karla Augusta Musäusa do Hansa Christiana Andersena, są tu zinterpretowane na nowo w mrocznej atmosferze i ze „słodko-kwaśnym” smakiem. Baśniowa wyobraźnia, tak słodka i śliczna w naszych wspomnieniach, zostanie tu przekształcona, a granice pomiędzy dobrem i złem staną się ulotne. Świadkami tego wydarzenia będziemy dwukrotnie, 26 i 27 czerwca przy Hali Sportowo-Widowiskowej w Toruniu — spektakl rozpocznie się o godzinie 22.00.

C’era una volta
Pobierz plakat wydarzenia

Kolejnego, tym razem czeskiego spektaklu „Plovarna” zespołu Bratri v tricku możemy oczekiwać 26 lipca. Widowisko bawić będzie poezją, lekko i z humorem, używając cyrkowych środków ekspresji — żonglerki, chodzenia po linie i akrobacji w parach.

W ramach festiwalu wystąpi także Teatr Pinezka, który od 35 lat bawi ludzi na ulicach całego świata. Dawniej rokrocznie występował w Toruniu pod pomnikiem Kopernika i po latach chętnie tutaj wraca. 8 sierpnia odegra dwa spektakle: „Marionetarium Klauna Pinezki” oraz „Stary Klaun i morze”.

Program, 22 sierpnia, zamknie Teatr Pijana Sypialnia i spektakl „Wodewil Warszawski”. Przedstawienie nawiązywać będzie do realizowanego przez artystów cyklu „Teatr na leżakach”, podającego sztukę teatralną w lekkiej, przystępnej, wakacyjnej wręcz formie. „Wodewil Warszawski” nawiązywać będzie do klimatu Warszawy sprzed lat, aury warszawskim podwórek tętniących piosenkami, których do dziś z przyjemnością się słucha. Atutem przedstawienia będzie z pewnością muzyka na żywo — komentuje Małgorzata Burzyńska, koordynatorka przedsięwzięcia.

Widowiskowe spektakle, dostępne dla szerokiej publiczności, niejednokrotnie oparte na zastosowaniu zadziwiających efektów scenicznych, akrobatycznych, pirotechnicznych lub świetlnych wydatnie wzbogacą letnią ofertę kulturalną Torunia oraz będą sprzyjać promocji marki kulturalnej miasta. Festiwal, za sprawą otwartej formuły i spektakli bez biletów, przybliży szerokiej i różnorodnej publiczności tematykę współczesnego teatru ulicznego, umożliwiając bezpośredni kontakt z najciekawszymi propozycjami artystycznymi zespołów z Polski i zagranicy.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+