Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Kulturalne Lato 2015

Piątek, 5 czerwca 2015 r.

Koncerty, festiwale, gwiazdy — Kulturalne Lato w Toruniu po raz kolejny przynosi mnóstwo atrakcji. Jeden z największych festiwali światła w Europie, moc muzyki rozbrzmiewającej wśród najpiękniejszych toruńskich zabytków, wyjątkowe pokazy teatrów ulicznych — to tylko część z atrakcji, jakie dla mieszkańców miasta przygotowały toruńskie instytucje kultury, galerie i stowarzyszenia. Pełną listę wydarzeń można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.

Kolejna edycja Kulturalnego Lata przed nami. Najbliższe trzy miesiące przyniosą mnóstwo niesamowitych wydarzeń, a czerwiec, lipiec i sierpień będą czasem niepowtarzalnych atrakcji, wśród których znajdą się wyczekiwane przez cały rok imprezy, np. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej czy jedyny w swoim rodzaju Bella Skyway Festival.

Interesująco zapowiada się już najbliższa, czerwcowa odsłona Kulturalnego Lata, a w niej między innymi warsztaty i wystawy organizowane przez Muzeum Etnograficzne, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” czy Galerię Sztuki „Wozownia”. Ciekawym projektem będzie Festiwal Architektury i Wzornictwa „Tormiar”, który rozpocznie się 12 czerwca i potrwa do 18 października. Jego celem jest wywołanie refleksji nad architekturą i wzornictwem w kontekście zmian w Polsce w II połowie XX wieku.

Jak co roku, 21 czerwca, czyli w pierwszy dzień lata, Toruń wraz ponad trzystoma innymi miastami w stu krajach na pięciu kontynentach obchodzić będzie Święto Muzyki, a przestrzeń toruńskiej starówki wypełnią oryginalne brzmienia i unikalny muzyczny klimat.

Kulturalne Lato w czerwcu
Pobierz afisz

Czerwiec to także miesiąc, w którym Toruń obchodzi swoje święto. W ramach Dni Torunia na mieszkańców Torunia i odwiedzających go turystów czekać będzie szereg imprez artystycznych, edukacyjnych i plenerowych. Obchody rozpoczną się 23 czerwca wyłonieniem laureatów konkursu „Wianki na Wiśle”. W czwartek, 25 czerwca, odbędzie się jeden z najważniejszych elementów obchodów miejskiego święta — uroczyste odsłonięcie kolejnych Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Tegorocznymi nagrodzonymi są Michał Kwiatkowski — Mistrz Świata w kolarstwie szosowym oraz Piotr Głowacki — znakomity aktor młodego pokolenia z toruńskim rodowodem. Partnerem Piernikowej Alei Gwiazd jest Fabryka Cukiernicza Kopernik SA.

Dobra wiadomość czeka na miłośników spektakularnych teatralnych przedstawień w plenerze — prezentacje, które przez ostatnie lata z powodzeniem realizowała Toruńska Agenda Kulturalna otrzymają w tym roku formę Festiwalu Teatrów Ulicznych. Pierwsza jego odsłona odbędzie się 26 czerwca przy Hali Sportowo-Widowiskowej. Publiczność będzie świadkami nietuzinkowego spektaklu teatru ulicznego z Włoch — „C’era Una Volta”.

C’era Una Volta to niesamowite dzieło interdyscyplinarne, w którym fascynujące obiekty ruchome, efekty wodne i rozwiązania technologiczne dostarczają publiczności niepowtarzalnych przeżyć. C’era Una Volta to znacznie więcej niż spektakl o księżniczkach i bohaterach. Opowieści i legendy pochodzące z utworów braci Grimm, Lewisa Carolla, Karla Augusta Masäusa, Hansa Christiana Andersena zostaną tu zinterpretowane na nowo, w sposób oryginalny i niepowtarzalny — komentuje Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Bajkowo zapowiada się też sobota, 27 czerwca. Wtedy na Błoniach Nadwiślańskich odbędzie się całodzienny piknik „Bajkowy Toruń”, z dużą ilością atrakcji dla całej rodziny. Jego zwieńczeniem będzie koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. Zgodnie z toruńską tradycją odbędą się również regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem o puchar Prezydenta Miasta Torunia.

Czerwiec przyniesie też sporo dobrego miłośnikom muzyki klasycznej — 28 czerwca, koncertem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, zainaugurowany zostanie XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”.

Program Kulturalnego Lata uzupełniają mniejsze i większe imprezy sportowe, artystyczne, warsztatowe i festynowe. Więcej informacji można znaleźć w serwisie Kulturalnego Lata.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+