Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Święto Trzech Króli

Piątek, 12 grudnia 2014 r.

Barwna parada, której bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar, przemierzy toruńską starówkę we wtorek, 6 stycznia 2015 roku. Barwny orszak wyruszy o godzinie 15.00 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski, gdzie odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej. W tym roku dla najmłodszych uczestników parady zostały przygotowane specjalne atrakcje — złote korony, konkurs na najlepsze jasełkowe przebranie, a także hiszpańskie łakocie podarowane przez Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie.

Efektowną paradę uświetni Orkiestra Dęta z Wagańca, a smakołyki i maskotki będą rozdawać najmłodszym wróżki. W świątecznym przemarszu wystąpią aktorzy Teatru „Baj Pomorski” ucharakteryzowani na Kacpra, Melchiora, Baltazara, Maryję, Świętego Józefa i Archanioła Gabriela, a także żywe maskotki wcielające się w postacie z lubianych przez dzieci bajek. Nie zabraknie motoryzacyjnego akcentu — w paradzie zostaną wykorzystane sportowe i zabytkowe samochody z Automobilklubu Toruńskiego.

W tym roku najmłodsi uczestnicy parady będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawsze jasełkowe przebranie i wygrać cenne nagrody Prezydenta Miasta Torunia, takie jak tablet, aparat cyfrowy czy odtwarzacz MP4. Wystarczy zaskoczyć nas swoją kreatywnością i niebanalnym strojem oraz wysłać nam zdjęcie wykonane podczas parady. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć w serwisie internetowym Toruńskiej Agendy Kulturalnej — zapowiada Małgorzata Piontek z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Dodatkowym, barwnym akcentem, który po raz pierwszy pojawi się na toruńskiej paradzie, będą złote, kartonowe korony na głowach dzieci, a także słodkie upominki ufundowane przez Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie, Pana Angela Tellechea Goyena.

W paradzie zostaną wykorzystane figury zwierząt: słonia, osła i wielbłąda, a na świąteczny orszak spadnie barwny deszcz konfetti. Atrakcją świątecznego popołudnia będzie koncert Majki Jeżowskiej. Artystka występuje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłej publiczności.

Dzieci znają nie tylko popularne utwory Majki Jeżowskiej, a wśród nich z pewnością piosenkę o mamie, co ma włosy jak atrament do słów Agnieszki Osieckiej, ale także kolorowy, sceniczny wizerunek artystki — dodaje Małgorzata Piontek. Występ Majki Jeżowskiej zaplanowany jest po przemarszu świątecznej parady o godzinie 15.30 na Rynku Nowomiejskim.

W Toruniu, wzorem hiszpańskich miast, Święto Trzech Króli jest najhuczniej obchodzonym świętem w okresie bożonarodzeniowym. Według tradycji Trzej Królowie przybywają ze Wschodu i przywożą dzieciom słodycze, cukierki lub drobne upominki. Święto Trzech Króli obchodzone jest w wielu europejskich krajach, m.in. w Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz w trzech landach niemieckich: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Wydarzenia świąteczno-noworoczne 2014/2015
Pobierz afisz informacyjny

Ograniczenia w ruchu

We wtorek, 6 stycznia 2015 roku, w godzinach od 14.00 do 17.30, zostaną zamknięte dla ruchu ulica Prosta na odcinku od ulicy Jęczmiennej do ulicy Browarnej oraz ulica Świętej Katarzyny u zbiegu ulic Sienkiewicza i Świętego Jakuba, a także ulica Świętego Jakuba na wysokości ulicy Szpitalnej.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+