Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Dni Grzegorza Ciechowskiego 2014

Poniedziałek, 1 grudnia 2014 r.

Wystawa plenerowa, projekcja filmu, specjalne bilbordy Galerii Rusz, wideoklipy na jednej z kamienic na Rynku Staromiejskim — to jedynie niektóre z wydarzeń Dni Grzegorza Ciechowskiego, które odbędą się w Toruniu od 11 do 13 grudnia 2014 roku. Najważniejszym punktem programu będzie koncert pamięci muzyka połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Podczas Dni Grzegorza Ciechowskiego będzie można obejrzeć wystawę plenerową „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego”, usytuowaną przed Dworem Artusa. Wystawa prezentuje karierę lidera Republiki, której symbolem są jego płyty: Nowe Sytuacje, Nieustanne Tango, Obywatel G.C., Tak Tak, 82–85, Siódma pieczęć, Dziewczyna Szamana, ojDADAna, Masakra, Ostatnia płyta. Wystawa została przygotowana przez Fabrykę Sztuk w Tczewie — mieście, w którym urodził się artysta.

Podziwiam Grzegorza Ciechowskiego za to, że nigdy nie szedł po najmniejszej linii oporu. Z flecisty stał się multiinstrumentalistą, wokalistą, producentem muzycznym, człowiekiem o wielu artystycznych twarzach. Pomimo wielkiej popularności zdobytej w latach 80., nigdy nie odcinał kuponów z przeszłości — wręcz przeciwnie, był coraz lepszy w tym, co robił — mówi Dariusz Wałaszewski, komisarz wystawy.

W czwartek, 11 grudnia 2014 roku toruński Rynek Staromiejski zostanie oflagowany kolorami Republiki. Tego samego dnia zostanie także udekorowany pomnik Mikołaja Kopernika.

Bardzo ciekawie zapowiada się też specjalne piątkowe (12 grudnia 2014 roku) wydanie Wolnego Rynku Poetyckiego, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory nawiązujące do poezji lidera Republiki. Podczas wieczoru nie zabraknie przerywnika muzycznego, o który zadba Agnieszka Filipiak. Wokalista zespołu Hulajdusza wykona swoje wersje utworów zespołu Republika.

Wyjątkowym punktem programu będzie także projekcja filmu „Siódma pieczęć Grzegorza Ciechowskiego” w reżyserii Jędrzeja Dutkiewicza, która odbędzie się w piątek (12 grudnia) o godz. 19.00 w Artus Cinema w Dworze Artusa. W filmie o Grzegorzu Ciechowskim — kompozytorze, poecie, muzyku, wokaliście, producencie muzycznym i… człowieku opowiadają obecni i byli członkowie zespołu Republika, żona Anka, matka, współpracownicy i przyjaciele.

Najważniejszym punktem programu Dni Grzegorza Ciechowskiego będzie Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, który odbędzie się w sobotę, 13 grudnia 2014 roku o godz. 20.00 w Klubie Od Nowa. Gwiazdami koncertu będą m.in. Kasia Nosowska, Maria Peszek, Marek Piekarczyk oraz grupa Variete. Przed koncertem o godz. 19.30 zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Grzegorza Ciechowskiego.

Wydarzenia towarzyszące Dniom Grzegorza Ciechowskiego będą odbywały się także w przestrzeni miasta: od 11 do 13 grudnia 2014 roku zostaną zaprezentowane specjalne bilbordy Galerii Rusz, usytuowane przy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” oraz przy ulicy Chełmińskiej. Natomiast na fasadzie kamienicy na rogu ulic Żeglarskiej i Szerokiej będą wyświetlane wideoklipy Republiki i Obywatela G.C.

Pełny program wydarzenia jest dostępny w serwisie internetowym Miasta Torunia: www.torun.pl/ciechowski. Dni Grzegorza Ciechowskiego to efekt współpracy Narodowego Centrum Kultury i Miasta Toruń.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+