Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jesteś tutaj: O nas » Aktualności

Rezydencje Artystyczne: nabór na rok 2015

Środa, 22 października 2014 r.

Zagraniczni twórcy mogą po raz kolejny wziąć udział w wyjątkowej inicjatywie Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Podczas trwającego dwa tygodnie pobytu w naszym mieście, artyści będą mogli zrealizować własny projekt. Swoje propozycje na rok 2015 będą mogli zgłaszać w dniach 15 listopada–15 grudnia 2014 roku w serwisie internetowym TAK, w zakładce „Rezydencje Artystyczne”.

Program skierowany jest do profesjonalnych artystów spoza Polski, którzy chcieliby zrealizować swój projekt artystyczno-kulturalny w Toruniu. Celem Rezydencji Artystycznych jest stworzenie inspirujących warunków pracy, które umożliwią realizację wyjątkowych dzieł sztuki. Dzięki programowi artyści będą mogli także zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności.

W wyniku pierwszego naboru, który trwał w dniach 1–30 kwietnia 2014 roku, beneficjentką programu została norweska artystka Hanne Haukom. Artystka jest ceramikiem i malarką, ponadto należy do Stowarzyszenia Norweskich Artystów oraz międzynarodowej organizacji WAG (World Art Games). Jej prace brały udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Norwegii, Danii, Turcji, Chorwacji i Wielkiej Brytanii.

W czasie trwania rezydencji przygotowała wystawę ceramiki artystycznej wspólnie z toruńskim artystą Dariuszem Przewięźlikowskim, z którego pracowni ceramicznej korzystała w trakcie pobytu. Celem wystawy była konfrontacja dwóch postaw artystycznych. W swoich pracach nawiązała do tradycji norweskiego garncarstwa interpretowanego w sposób współczesny. Otwarcie wystawy nastąpiło 2 lipca 2014 roku o godzinie 15.30 w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego i towarzyszyło inauguracji VI Międzynarodowego Sympozjum Malarskiego pn. „Malownicza Barbarka”.

Naszą ofertę kierujemy do malarzy, grafików, rzeźbiarzy, performerów, tancerzy, muzyków, pisarzy, poetów i tłumaczy. W ramach projektu Toruńska Agenda Kulturalna zapewni zagranicznym twórcom zakwaterowanie i wyżywienie, pokryje koszty podróży do kwoty 500 zł oraz wesprze organizacyjne i promocyjne realizację pokazu lub wernisażu, który odbędzie się po zakończeniu projektu — informuje Maria Tuchowska, koordynatorka projektu.

Do wniosku artyści powinni dołączyć: opis projektu, który chcieliby zrealizować podczas rezydencji, artystyczne CV, portfolio, referencje, list motywacyjny, odnośnik do swojej strony internetowej. Więcej informacji na temat programu można znaleźć w serwisie internetowym Toruńskiej Agendy Kulturalnej, w zakładce „Rezydencje Artystyczne”. Organizatorem projektu jest Toruńska Agenda Kulturalna.

Rezydencje Artystyczne
Regulamin programu
Rezydencje Artystyczne
Ogłoszenie naboru wniosków na rok 2015 (22.10.2014)

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+