Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Jutro rozpoczyna się Skyway

Poniedziałek, 8 sierpnia 2011 r.

Ogień, ziemia, woda, powietrze i kosmiczny eter zdominują tegoroczną edycję festiwalu Skyway, który trwać będzie w Toruniu w dniach 9–13 sierpnia. Spektakularnym instalacjom świetlnym, przygotowanym przez międzynarodowych i lokalnych twórców, towarzyszyć będą wydarzenia specjalne: koncerty artystów sceny niezależnej, warsztaty i dyskusje panelowe.

Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway organizowany jest w Toruniu od 2009 roku. Program wydarzenia nawiązuje do astronomii i innych nauk ścisłych, w sposób niecodzienny i przystępny prezentuje sztukę audiowizualną i performance. Skyway, tak jak inne festiwale światła, organizowane w Wenecji, Wiedniu, czy francuskim Lyonie, przedstawia działania artystyczne w sposób nowoczesny. Festiwal jest wydarzeniem niekomercyjnym, plenerowym. Bliska jest nam idea sztuki wychodzącej w przestrzeń miasta, angażującej widzów — wyjaśnia Agnieszka Marecka, koordynator festiwalu.

Podczas 6 festiwalowych dni zobaczymy 11 fascynujących instalacji świetlnych. Zabytkowe Collegium Maximum w płomieniach, gigantyczne Akwarium na fasadzie Teatru im. Wilama Horzycy, niezwykła instalacja El Sol, czyli podświetlone namioty ułożone w kształt klucza wiolinowego w średniowiecznej Fosie Zamkowej — to jedynie niektóre z atrakcji III edycji festiwalu — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. W kosmiczny eter, ogień, ziemię, powietrze i wodę zmienią się najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca Starego Miasta, m.in. Brama Klasztorna, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Kościół Akademicki pw. Św. Ducha, Rynek Nowomiejski, ruiny dawnego kościoła dominikańskiego, Teatr Baj Pomorski, Plac Rapackiego.

Tegoroczny program festiwalu uzupełnią wyjątkowe akcje specjalne: muzyczna Trzecia Symfonia na Orkiestrę Naładowaną Elektrycznie Rochusa Austa, świetlny performance pod Łukiem Cezara Lukasa Matejki, audiowizualny projekt Aqualuna Anny Pilewicz z muzyką na żywo Rafała Iwańskiego z zespołu Hati. W ramach cyklu koncertów towarzyszących festiwalowi Skyway wystąpią znani artyści sceny niezależnej, m.in. Czesław Śpiewa, Fisz, Emade, Mariusz Lubomski. Do festiwalu przyłączy się Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna a w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” odbędą się warsztaty Rochusa Austa i Pavla Korbički.

Program artystyczny Skyway ’11 po raz kolejny działa na ludzką wyobraźnię w świecie, który staje się coraz bardziej nieskończony, ale równocześnie — dzięki pomocy współczesnej nauki, astronomii, astrofizyki czy astrobiologii — coraz bliższy ludzkiemu pojmowaniu — wyjaśnia Mário Caeiro, dyrektor artystyczny festiwalu. Choć koncepcja pięciu żywiołów świata nie odzwierciedla już aktualnego stanu wiedzy na temat Wszechświata, to nadal może mieć wielki wkład w otwartą dyskusję na temat naszego miejsca w tym „zimnym miejscu”, które nazywany Kosmosem.

Podczas festiwalu O inspiracji sztuki nauką dyskutować będą pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i artyści festiwalu, prezentujący w Toruniu swoje prace w ramach projektu Lux Scientia, wspierającego współpracę trzech miast organizujących międzynarodowe festiwale światła Lumiere (Durham, Wielka Brytania), Valgus Festiwal (Tallin, Estonia) i Skyway.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się we wtorek (9 sierpnia) o godz. 21.30 przed Collegium Maximum. Instalacje i projekcje będą prezentowane w godz. 20.30–24.00, jedynie w pierwszym dniu festiwalu (9 sierpnia) pokazy trwać będą w godz. 21.30–24.00. Program i szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.skyway.art.pl.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+