Jesteś tutaj: Wydarzenia kulturalne » Archiwum 2014 » Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej 2014 » Aktualności
Poniedziałek, 4 sierpnia 2014 r.
fot. Mateusz Jaszak
Utwory z głośnych musicali i filmowych hitów w wykonaniu gwiazd, muzyka filmowa Bartosza Chajdeckiego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, recital „Gdyby zegary poszły na wagary” oraz wyjątkowy koncert piosenek filmowych w wykonaniu orkiestry „Alla Vienna” i chóru „Vivid Singers” z Filharmonii Łódzkiej — to jedynie niektóre z atrakcji piątego, jubileuszowego Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, który odbył się w Toruniu w dniach 31 lipca–2 sierpnia 2014 roku.
Podczas Koncertu Galowego na Rynku Nowomiejskim, prowadzonego przez Katarzynę Kwiatkowską i Bartosza Porczyka, piosenki i ballady filmowe usłyszeliśmy w wykonaniu znanych polskich artystek i artystów Katarzyny Żak, Grzegorza Małeckiego, Mai Kleszcz, Magdaleny Czerwińskiej i Anny Sroki, laureatek ubiegłorocznego festiwalu Pauliny Walendziak i Beaty Banasik oraz laureatów tegorocznego Przeglądu Konkursowego. Niezapomniane doznania muzyczne zapewnili Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, zespół instrumentalny Piotra Dąbrowskiego oraz zespół wokalny „The Gingers”.
W tym roku o festiwalowe nagrody walczyło 23 wykonawców. Uczestników Przeglądu Konkursowego oceniło jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Magdalena Wojewoda z RMF Classic, Aniela Hebel-Szmak, Jan Poprawa oraz Jan Wołek.
Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, otrzymała Ada Bujak z Krakowa za wykonanie piosenki „Tea for Two” z filmu „No, no Nanette” w reżyserii Herberta Wilcoksa.
Nagrodę specjalną za wykonanie piosenki z filmu polskiego w wysokości 4000 złotych, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, otrzymała Anastazja Simińska z Kalisza za piosenkę „Bal Posejdona” z filmu „Anna German” w reżyserii Waldemara Krzystka.
Trzecią nagrodę regulaminową w wysokości 5000 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, otrzymali Aleksandra Bogucka i Nieczuli Gentelmani z Warszawy za wykonanie piosenek „Oj wyjdę Ja” z filmu Jerzego Hoffmana „Potop” oraz „Alfie” z filmu o tym samym tytule w reżyserii Lewisa Gilberta.
Drugą nagrodę regulaminową w wysokości 8000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, otrzymała Natalia Lubrano z Wrocławia za wykonanie piosenek „Precz z moich oczu” z filmu „Trędowata” Jerzego Hoffmana oraz „Maniac” z filmu „Flashdance” w reżyserii Adriana Lyne.
Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Agata Grześkiewicz z Olsztyna za wykonanie piosenek „Iskry i łzy” z filmu „Głos” w reżyserii Janusza Kondratiuka oraz „Journey to the Past” z filmu „Anastazja” w reżyserii Gary’ego Goldmana i Dona Blutha.
Warto przypomnieć także pozostałe punkty festiwalu. Pierwszego dnia wydarzenia w Dworze Artusa, podczas Koncertu Otwarcia, wielkie przeboje filmowe wykonały orkiestra „Alla Vienna” i chór „Vivid Singers” z Filharmonii Łódzkiej. Drugiego dnia, będącego zarazem 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, toruński Rynek Nowomiejski rozbrzmiewał muzyką filmową Bartosza Chajdeckiego, kompozytora muzyki do serialu „Czas honoru”, a w Teatrze „Baj Pomorski” publiczność zachwycał recital Grzegorza Małeckiego z udziałem kompozytora Macieja Małeckiego i satyryka Grzegorza Wasowskiego zatytułowany „Gdyby zegary poszły na wagary”.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z festiwalu autorstwa Mateusza Jaszaka:
Organizatorami Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej były Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Główny patronat telewizyjny objęła TVP 1, a wyłączny patronat radiowy — rozgłośnia RMF Classic. Mecenasem oraz partnerem wellness & spa było Blue Moon Wellness & Spa w Copernicus Toruń Hotel. Partnerami hotelowymi były hotele Copernicus Toruń Hotel oraz Hotel Mercure w Toruniu. Partnerem motoryzacyjnym była firma Toyota Bednarscy. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej jest Andrzej Szmak.
Fundatorami festiwalowych nagród byli Prezydent Miasta Torunia, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Poniedziałek, 4 sierpnia 2014 r.
Czwartek, 31 lipca 2014 r.