Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Bella Skyway Festival 2014: „Dotknąć horyzontu, doświadczyć nieskończoności”

Wtorek, 1 lipca 2014 r.

Jeden z najbardziej magicznych festiwali światła w Europie – Bella Skyway Festival odbędzie się w Toruniu w dniach 26-30 sierpnia 2014 roku. Międzynarodowi twórcy światła porwą publiczność w emocjonującą podróż, w miejsca jej doskonale znane, lecz odmienione światłem artystycznych wizji. Toruń przez kilka sierpniowych dni będzie jedynym miejscem, gdzie nie odrywając stóp od ziemi będzie można dotknąć kosmosu.

Festiwal organizowany nieprzerwanie od 2009 roku, stanowi unikalne połączenie sztuki światła i astronomii. Wydarzenie budzi ekstremalnie silne emocje i w pamięci widza pozostaje na zawsze. Dodatkowo proponuje wszystko to, czego oczekuje dzisiejszy, niezwykle wymagający widz – łączy sztukę z nauką i wciąga publiczność w bezpośrednią interakcję. Ideą festiwalu jest zaciekawienie publiczności pięknem i tajemniczością kosmosu. Podczas Bella Skyway Festival sztuka prezentowana jest w przestrzeni miasta. Instalacje świetlne, akcje specjalne i happeningi są dedykowane konkretnym przestrzeniom i miejscom Torunia. Wydarzenie ma charakter plenerowy, otwarty, niekomercyjny. W nowatorski sposób odwołuje się do wartości humanizmu, podkreśla wartość sztuki i nauki w życiu zbiorowości. Innowacyjne sposoby przedstawiania sztuki, przejawiające się w licznych projekcjach wkomponowanych w przestrzeń miejską, łączą w unikalny sposób tradycję i współczesność.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia Toruń zmieni się w wielkie eksperymentalne laboratorium. Prezentowane instalacje staną się maszynami czasu, które zabiorą widzów w podróż, podczas której zostaną zawieszeni w czasoprzestrzeni.

Program festiwalu tworzą trzy części metaforycznie zatytułowane Bezmiar miasta, Kinowe krajobrazy, Percepcyjne sztuczki. W ramach pierwszej kategorii powstaną efemeryczne budowle, które na pięć festiwalowych dni wtopią się w miejski krajobraz, przełamując jego utartą percepcję. Kinowe krajobrazy będą tworzyły nowoczesne mappingi 3D prezentowane obok wideo instalacji. W programie festiwalu ważną rolę odgrywać będą także subtelne instalacje poukrywane w zakamarkach toruńskiej starówki, które będą stanowić wytchnienie dla oczu i duszy po pełnej kolorów i monumentalnych prac festiwalowej podróży. Instalacje wpisujące się w trzecią festiwalową kategorię zatytułowaną Percepcyjne sztuczki – będą prowokować do odpowiedzi na pytanie – Czy to co widzimy istnieje naprawdę?

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem Głównym Festiwalu jest Województwo-Kujawsko Pomorskie, zaś
Wyłącznym Partnerem Energetycznym Tauron Polska Energia.

Bella Skyway Festival jest częścią polsko-norweskiego projektu „Świelny most Toruń–Slemmestad”, w ramach którego powstaną dwie unikalne projekcje w formie mappingu 3D w Toruniu oraz w Slemmestad. Projekt łączy polskich i norweskich twórców dzięki programowi „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego EOG.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+