Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Fascynujący Skyway wkrótce w Toruniu

Czwartek, 4 sierpnia 2011 r.

Zabytkowe Collegium Maximum w płomieniach, gigantyczne Akwariumna fasadzie Teatru im. Wilama Horzycy, niezwykła instalacja El Sol, czyli podświetlone namioty ułożone w kształt klucza wiolinowego w średniowiecznej Fosie Zamkowej — to jedynie niektóre z atrakcji III edycji Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway, który odbędzie się w dniach 9–13 sierpnia w Toruniu.

Program tegorocznego Skyway’a zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, podczas 5 dni festiwalu zobaczymy 11 instalacji świetlnych, przygotowanych przez artystów z Belgii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Estonii, Francji i Polski. Wszystkie prezentacje nawiązywać będą do klasycznej koncepcji czterech żywiołów: ziemi, wody, ognia i powietrza, uzupełnionej przez Arystotelesa o kosmiczny eter. Program artystyczny festiwalu po raz kolejny działa na ludzką wyobraźnię w świecie, który staje się coraz bardziej nieskończony, ale równocześnie dzięki pomocy współczesnej nauki, astronomii, astrofizyki czy astrobiologii coraz bliższy ludzkiemu pojmowaniu — wyjaśnia Mario Caeiro, dyrektor artystyczny Skyway’a.

Skyway ’11 rozpocznie się we wtorek, 9 sierpnia o godzinie 21.30 spektakularną prezentacją Helios(Collegium Maximum), przygotowaną przez węgierską grupę Limelight w technice mappingu 3D. Do interaktywnej zabawy zaprosi widzów — znany w Toruniu z urzekającej prezentacji na fasadzie Kościoła Akademickiego — duet Nuno Maya i Carole Purnelle. O tym, że bez powietrza słuchanie muzyki jest niemożliwe przypomni w zabawny sposób belgijska grupa Het Pakt. Instalacja El Sol składać się będzie z podświetlonych namiotów. W każdym z nich znajdzie się wirtualny muzyk wchodzący w interakcję z publicznością.

Znany z interesujących instalacji na wielu festiwalach światła Xavier de Richemont przygotuje ognistą prezentację Czerwona ściana na zabytkowej Bramie Klasztornej. Podczas Skyway’a swoje prace pokażą młodzi toruńscy twórcy: Katarzyna Malejka przygotuje eteryczną prezentację w prezbiterium nieistniejącego już kościoła (ruiny dawnego kościoła dominikańskiego), a Grupa Epicko na oryginalnej fasadzie Teatru Baj Pomorski stworzy widowiskową prezentację inspirowaną pięcioma żywiołami.

Podczas festiwalu Skyway odbędzie się wiele interesujących imprez towarzyszących. W ramach cyklu wyjątkowych koncertów Projektu Lulu, w wyjątkowej scenerii Międzymurza Dworu Mieszczańskiego, wystąpią znani artyści sceny niezależnej: Czesław Śpiewa, L.U.C., Fisz i Emade — zapowiada Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. W Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” odbędą się muzyczne warsztaty Rochusa Austa oraz Pavla Korbički, a o inspiracji sztuki nauką dyskutować będą artyści festiwalu i pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Instalacje i projekcje będą prezentowane przez wszystkie dni festiwalu w godzinach 20.30–24.00. Jedynie w pierwszym dniu festiwalu (9 sierpnia) pokazy trwać będą od godziny 21.30. Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway są Toruńska Agenda Kulturalna i Urząd Miasta Torunia. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia będzie można wkrótce znaleźć na stronie: www.skyway.art.pl.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+