Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Toruń świętuje w czerwcu!

Środa, 18 czerwca 2014 r.

Koncerty muzyczne, piknik rodzinny na Błoniach Nadwiślańskich, uroczyste odsłonięcie kolejnych „katarzynek” w Piernikowej Alei Gwiazd — podczas Święta Miasta od 20 do 24 czerwca w Toruniu odbędzie się wiele imprez artystycznych, edukacyjnych i plenerowych.

Najciekawsze zjawiska muzyczne minionych dwunastu miesięcy w czterech kategoriach: wykonawca, płyta, nadzieja, DJ roku poznamy podczas koncertu „Toruńskie Gwiazdy”, który odbędzie się w piątek (20 czerwca) o godzinie 18.00 na Rynku Staromiejskim. Muzyką Toruń będzie rozbrzmiewał także w sobotę (21 czerwca) — od godziny 13.00 do 22.00, w obrębie Starego Miasta, w ramach Święta Muzyki odbędzie się wiele różnorodnych, otwartych dla publiczności koncertów muzycznych. Wykaz punktów muzycznych można znaleźć w serwisie internetowym wydarzenia.

Mocnym punktem programu będzie energetyczny występ „L’ombelico del Mondo”, żywiołowej grupy perkusyjnej z Sochaczewa, grającej sambę i rytmy zachodniej Afryki. Podczas Święta Muzyki wystąpią popularne toruńskie zespoły: „Paraliż Band”, „Gribojedow”, „Barowe Żywioły” — zapowiada Paweł Kossakowski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Bardzo ciekawie zapowiada się także sobotni piknik rodzinny na Błoniach Nadwiślańskich, podczas którego wystąpi zespół „Strachy na Lachy”. Tego samego dnia o godzinie 20.00 rozpoczną się regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem o puchar Prezydenta Miasta Torunia. Bardzo ciekawie zapowiada się także II Toruńska Noc Muzealna, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00.

Święto Miasta 2014
Plan wydarzeń

Tradycyjnie w czerwcu podczas obchodów Święta Miasta odsłaniane są mosiężne tabliczki z autografami w kształcie toruńskich pierników „katarzynek”, które są umieszczane w granitowych płytach chodnika przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim, tworząc Piernikową Aleję Gwiazd. Odsłanianie „katarzynek” zawsze ma charakter widowiskowej gali.

Tegoroczni laureaci Piernikowej Alei Gwiazd — popularna aktorka Katarzyna Żak i zespół muzyczny „Kobranocka” — dołączą do znanych torunian uhonorowanych tym wyróżnieniem, między innymi Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej i Bogusława Lindy — mówi Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Piernikową Aleję Gwiazd poprzedzi recital Katarzyny Żak, który odbędzie się o godzinie 17.30 w Dworze Artusa. Drugi z laureatów — zespół „Kobranocka” wystąpi po uroczystym odsłonięciu „katarzynek”. Koncert zespołu na Rynku Staromiejskim planowany jest o godzinie 21.30.

Podczas ostatniego dnia Święta Miasta, we wtorek 24 czerwca o godzinie 20.00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Europa–Toruń. Muzyka i Architektura”. Koncert zabrzmi pod batutą jednej z najbardziej rozpoznawalnych osobowości świata muzycznego — maestro Macieja Niesiołowskiego.

Z pełnym programem Święta Miasta można zapoznać się w serwisie www.kulturalnelato.pl.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+