Przebywasz w serwisie archiwalnym. Zapraszamy na aktualną stronę ➔

Toruńska Agenda Kulturalna

Święto Miasta

Piątek, 13 czerwca 2014 r.

„Toruńskie Gwiazdy” 2014, piknik rodzinny na Błoniach Nadwiślańskich, Wianki na Wiśle, inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Europa–Toruń. Muzyka i Architektura” — to jedynie niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Miasta. Wyjątkowym punktem programu będzie odsłonięcie kolejnych „katarzynek” w Piernikowej Alei Gwiazd — w tym roku zostaną nimi uhonorowani aktorka Katarzyna Żak i legendarny toruński zespół muzyczny „Kobranocka”.

Święto Miasta obchodzone 24 czerwca, w dniu świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia, rozszerza swoją formułę i trwać będzie od 20 do 24 czerwca 2014 roku. W tym czasie odbędzie się wiele interesujących imprez artystycznych, edukacyjnych i plenerowych.

Święto Miasta 2014
Plan wydarzeń

W piątek, 20 czerwca na Rynku Staromiejskim o godzinie 18.00 rozpocznie się koncert „Toruńskie Gwiazdy”, podczas którego zostaną wyłonione najciekawsze zjawiska muzyczne minionych dwunastu miesięcy. W sobotę, 21 czerwca Toruń, tak jak trzysta innych miast na świecie, będzie rozbrzmiewał muzyką. Muzyka filmowa, gorąca samba, rytmy zachodniej Afryki, reggae, folk i muzyka elektroniczna — jak co roku podczas Święta Muzyki najróżniejsze muzyczne brzmienia opanują toruńskie ulice, kawiarnie i puby. W sobotę odbędzie się piknik rodzinny na Błoniach Nadwiślańskich, podczas którego wystąpi zespół „Strachy na Lachy”. Tego samego dnia o godzinie 20.00 rozpoczną się regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem o puchar Prezydenta Miasta Torunia. Bardzo ciekawie zapowiada się także II Toruńska Noc Muzealna, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 18.00. Wyjątkowym punktem programu będzie Piernikowa Aleja Gwiazd, która rozpocznie się w niedzielę, 22 czerwca o godzinie 21.00.

Katarzyna Żak i „Kobranocka” dołączą do znanych torunian uhonorowanych tym wyróżnieniem, między innymi Grażyny Szapołowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej i Bogusława Lindy — mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Odsłanianie „katarzynek„ zawsze ma charakter widowiskowej gali. Piernikową Aleję Gwiazd poprzedzi recital Katarzyny Żak, który odbędzie się o godzinie 17.30 w Dworze Artusa. Drugi z laureatów — zespół „Kobranocka” — wystąpi po uroczystym odsłonięciu „katarzynek”. Koncert zespołu na Rynku Staromiejskim planowany jest o godzinie 21.30.

Ciekawym punktem programu tegorocznego Święta Miasta będzie finał konkursu: Wianki na Wiśle, który odbędzie się w poniedziałek, 23 czerwca 2014 roku. Jury konkursu będzie oceniać wianki przygotowane przez dzieci i młodzież z toruńskich szkół i przedszkoli — zapowiada Agnieszka Szostek-Makowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas ostatniego dnia Święta Miasta, we wtorek 24 czerwca 2014 roku o godzinie 20.00 na Rynku Staromiejskim, odbędzie się inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Europa–Toruń. Muzyka i Architektura”. Koncert zabrzmi pod batutą jednej z najbardziej rozpoznawalnych osobowości świata muzycznego — maestro Macieja Niesiołowskiego.

Do wspólnego świętowania włącza się w tym roku jedna z dzielnic Torunia — Kaszczorek. W ramach projektu odbędą się między innymi I Kaszczorkowa Terenowa Gra Miejska „Wyprawa po Kwiat Paproci”, festyn osiedlowy, konkurs fotograficzny i plastyczny — dodaje Agnieszka Szostek-Makowska.

Pełny program Święta Miasta można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.

  «   Wstecz


Instytucja finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń
Partnerzy Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego EEA Grants Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej Kreatywna Europa: Kultura Spectrum 2016 — Transnational Light Mixdoor Erasmus+ Anna Lindh Foundation Fundacja im. Anny Lindh Polska Polski Związek Motorowy enova Agencja Nowa Targi Toruńskie Infocomp DMI Media Grande Coffee
Google+